Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панагюрското съкровище в Садина

В поповското село Садина гостува Панагюрското златно съкровище. В  неделя, 16 юни, то ще бъде изложено от 10:00 до 14:00 часа в Капанския етнографски комплекс в селото.

Не знаем колко пъти и дали подобна ценност е била излагана в малко селище, но това се случва и хората очакват с нескрито вълнение да видят златното съкровище, чийто гастрол в Садина е благодарение на Историческия музей в Попово. Определят го като събитие, отвъд най-смелите им мечти.

Поводът е честването на 500 години от съществуването на селище под името Садина. В османските архиви са открити сведения за това от 1524 година, а селищно образувание има и по-рано. В началото на миналия век Садина е била общински център, жителите му са надминавали 4000. Селото си има знаме, връчва ежегодно почетен знак на Садина, предстои  конкурс за химн и събития всеки месец до края на годината.

Кулминацията на честването е на 16 юни, когато празникът ще започне с тържествена света литургия и водосвет отслужен от Русенския митрополит Наум и свещеноиконом Валентин Лазаров. Пред Мемориала "Садинска слава" ще бъдат поднесени венци и цветя, ще проехтят и салюти от черешово топче. В 10.30 часа е началото на тържествената програма. Във фолклорният концерт  ще участват състави към читалище „Съединение“ в Садина, представителния състав  на селото „Капанци“ и представителния ансамбъл на Попово - "Северняче". Изненада е и певческа група „Магия“ от Историческия музей в Попово. Панагюрското съкровище ще можете да разгледате без вход

Легендите за  селото – пазител на капанските традиции, за гордостта на Садина днес и за изненадите на празника, разказва кметът Хриска Тодорова пред Христина.Димитрова.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Студът и здравето на сърцето

Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни.  „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..

публикувано на 19.02.25 в 16:05

Как се шофира при сняг

Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти.  Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата.  Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..

публикувано на 19.02.25 в 13:30

Сколиозата идва тихо и остава до живот

Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..

публикувано на 19.02.25 в 12:47

Зимата като приказка

След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот.  10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...

публикувано на 18.02.25 в 14:14

Опасна мода сред учениците

Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето.  В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..

публикувано на 18.02.25 в 12:11

ТЕЛК неволи в Шумен

65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите.  Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..

публикувано на 18.02.25 в 08:25