В поповското село Садина гостува Панагюрското златно съкровище. В неделя, 16 юни, то ще бъде изложено от 10:00 до 14:00 часа в Капанския етнографски комплекс в селото.
Не знаем колко пъти и дали подобна ценност е била излагана в малко селище, но това се случва и хората очакват с нескрито вълнение да видят златното съкровище, чийто гастрол в Садина е благодарение на Историческия музей в Попово. Определят го като събитие, отвъд най-смелите им мечти.
Поводът е честването на 500 години от съществуването на селище под името Садина. В османските архиви са открити сведения за това от 1524 година, а селищно образувание има и по-рано. В началото на миналия век Садина е била общински център, жителите му са надминавали 4000. Селото си има знаме, връчва ежегодно почетен знак на Садина, предстои конкурс за химн и събития всеки месец до края на годината.
Кулминацията на честването е на 16 юни, когато празникът ще започне с тържествена света литургия и водосвет отслужен от Русенския митрополит Наум и свещеноиконом Валентин Лазаров. Пред Мемориала "Садинска слава" ще бъдат поднесени венци и цветя, ще проехтят и салюти от черешово топче. В 10.30 часа е началото на тържествената програма. Във фолклорният концерт ще участват състави към читалище „Съединение“ в Садина, представителния състав на селото „Капанци“ и представителния ансамбъл на Попово - "Северняче". Изненада е и певческа група „Магия“ от Историческия музей в Попово. Панагюрското съкровище ще можете да разгледате без вход
Легендите за селото – пазител на капанските традиции, за гордостта на Садина днес и за изненадите на празника, разказва кметът Хриска Тодорова пред Христина.Димитрова.
Eдно застаряващо общество няма как да е ентусиазирано за каквото и да било, каза за Радио Шумен политологът Първан Симеонов във връзка с влизането ни в Шенген. Той говори за липсата ни на самочувствие в чисто емоционален план. Симеонов е убеден, че България се нуждае от голям разказ, но и от конкретни истории на успеха. Смята, че след евентуалното..
„Масовото измиране на птички в Копривщица и все по-натрапчивите гърмежи, които безпокоят хора и животни, не само в новогодишната нощ предизвикват негативна обществена реакция срещу фойерверките, зарята и пиратките“. Това коментира Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Той каза, че в БДЗП не са постъпвали други сигнали..
Да имаш вода всеки ден по 24 часа в денонощието е благоденствие, за което жителите на Омуртаг мечтаят от 70 години, казва Магдалена Славова от гражданското обединение „Вода за Омуртаг“. Ако статистиката сочи, че средната продължителност на живота у нас е 3-4 години над 70 , то можем ли да си представим цял един живот с туби, канчета и кофи. И..
Надежда Кондаклиева е млада жена, която от малка се занимава със спорт и музика. Първо живее в Търговище, на 13 години пристига със семейството си в Шумен и започва да учи и свири на пиано в СУ ,,Сава Доброплодни“. В края на средното си образование е отличник на випуска. Започва да учи в Музикалната академия в София. Какво я отвежда във Виена за..
За 98-ма поредна година на 1 януари кукерите от шуменския квартал "Макак" прогониха злите сили от домовете на хората и пожелаха здраве и берекет на стопаните. От рано сутринта кварталът беше огласен от чанове, хлопки и траки, а кукерската формация „Арапи“ беше посрещната във всеки дом. Стопаните дариха питка, вино или пари на своите..
Полярниците от българската база на Антарктида и екипажът на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, който успешно достигна ледения континент, ще могат да си изтеглят късметче от новогодишната баница, което е подготвено от ученици от Първо СУ „Св. Седмочисленици“ в Търговище. Децата от първи „Б“ клас са изрисували над 100 четирилистни..
Близо четириметрова сурвакница направиха във великопреславското село Осмар. ,,Материалите и символите за гигантската сурвакница събрахме от възрастните хора в селото“, каза за Радио Шумен инициаторът и реализатор на идеята - кметът на населеното място Надя Димитрова. Чуйте интервю на Жулиета Герова с Надя Димитрова.