Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаният Иван Грозев

Истинският човек разбира само една свобода и само едно право -  да изпълни дълга си. Недейте дава в ръцете на слепеца факел, казва Шилер, защото той ще подпали къщите на хората. Недейте дава свобода и права-власт на егоистичната човешка личност, за да не ви докара най-големи бедствия и катастрофи. Преди всичко преобразете тази личност и я превъзпитайте: за свободата трябват диамантени характери и силни мъже.

Аз мисля, че най-голямото зло ни иде от тези недорасли големи деца, които без време са излезли от училище; - лакоми и кресливи деца по стъгдите… А нам ни трябват силни умове, една здрава интелигенция.

Изглежда, че българският народ още няма глава.

Това е краят на статията „Народ без глава“ на Иван Грозев, написана през 1919 г.

Незаслужено забравенияте днес поет, философ, драматург, мистик, масон и общественик е роден на 23 юни 1872 г. в с. Червена вода, Русенско. Завършва Софийския университет. До смъртта си през 1957 г. работи като гимназиален учител в София, като два пъти е уволняван. Той е от първите, който дава литературни насърчения на Йордан Йовков, Ст. Л. Костов и др. Близък приятел е на Теодор Траянов и Богомил Райнов.

Два пъти Иван Грозев е предлаган и за носител на Нобеловата награда за литература от акад. Михаил Арнаудов.

Сред най-добрите му изследователи е преподавателката в Югозападния университет в Благоевград доц. Елена Азманова, написала студията „Иван Грозев. Скритата литература“. Според нея той е един от премълчаните ни автори, който все повече започва да се разкрива за четящата публика.

Чуйте още от интервюто на Станислав Буковалов с Елена Азманова. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за Ататюрк на фокус в Шумен

Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..

публикувано на 15.11.24 в 13:11

Джаз фест в Русе

Jazz Fest Ruse 2024 ще събере любителите на джаза днес и утре от 19:00 часа в Доходното здание.  За събитието пристигат „Живко Петров трио“, Артур Дуткевич трио, дуото Тихомир Хойсак и Филип Новосел.  Зрителите ще слушат Биг бенда на Русе, Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов. Фестивалът ще завърши след 22:00 часа в клуб в..

публикувано на 15.11.24 в 10:11
Александрина Михайлова от Шумен

Шуменска дива на варненска сцена

Шуменската оперна певица Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска, ще дебютира тази вечер в „Травиата“ на варненска сцена.  Доскоро тя се изявяваше на сцената на Миланската скала. Още преди да навърши 25 години, Александрина има солистични роли в оперите „Турандот“, „Бохеми“ и „Кармен“, както и в оперни театри в Париж и Монте..

публикувано на 15.11.24 в 09:30

Концерт в университета

Триото „Арабоглу“ ще изнесат концерт в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Програмата е част от традиционната за Педагогическия факултет докторантска конференция.  Откриването на форума е в 13:00 часа в Актовата зала на Корпус 2. Членовете на музикалната формацията са Елис Арабоглу (виола), Танжу Арабоглу (виолончело) и Акън..

публикувано на 15.11.24 в 09:18

Връчиха наградата „Проф. дин Рашо Рашев“

Николай Маринов е тазгодишният носител на наградата „Проф. дин Рашо Рашев“, която беше връчена официално днес в Националния историко-археологически резерват Плиска. Ежегодната премия се осигурява от семейството на проф. Рашев. Николай Маринов е студент в четвърти курс, специалност „Археология“ в ШУ „Еп. Константин Преславски“, скоро ще навърши 50..

публикувано на 14.11.24 в 14:11

„Vienna Magic“ в Русе

Русе е един от петте български града, които ще са част от зимното турне на австрийския ансамбъл „Йохан Щраус“ с диригент Ръсел Макгрегър.  Специални гости ще са българският тенор Кристиан Христов и австрийското сопрано Елизабет Вимер.  „Vienna Magic“ е едно от най-очакваните събития през декември за почитателите на класическата музика. И тази година..

публикувано на 14.11.24 в 13:43

Миналото в снимки

Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва развитието на града от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище, които представят промишлеността, образователното дело, културата и спорта.  Автор на експозицията е Светлана Аврамова - главен уредник в отдел „Нова и най-нова..

публикувано на 14.11.24 в 09:44