Истинският човек разбира само една свобода и само едно право - да изпълни дълга си. Недейте дава в ръцете на слепеца факел, казва Шилер, защото той ще подпали къщите на хората. Недейте дава свобода и права-власт на егоистичната човешка личност, за да не ви докара най-големи бедствия и катастрофи. Преди всичко преобразете тази личност и я превъзпитайте: за свободата трябват диамантени характери и силни мъже.
Аз мисля, че най-голямото зло ни иде от тези недорасли големи деца, които без време са излезли от училище; - лакоми и кресливи деца по стъгдите… А нам ни трябват силни умове, една здрава интелигенция.
Изглежда, че българският народ още няма глава.
Това е краят на статията „Народ без глава“ на Иван Грозев, написана през 1919 г.
Незаслужено забравенияте днес поет, философ, драматург, мистик, масон и общественик е роден на 23 юни 1872 г. в с. Червена вода, Русенско. Завършва Софийския университет. До смъртта си през 1957 г. работи като гимназиален учител в София, като два пъти е уволняван. Той е от първите, който дава литературни насърчения на Йордан Йовков, Ст. Л. Костов и др. Близък приятел е на Теодор Траянов и Богомил Райнов.
Два пъти Иван Грозев е предлаган и за носител на Нобеловата награда за литература от акад. Михаил Арнаудов.
Сред най-добрите му изследователи е преподавателката в Югозападния университет в Благоевград доц. Елена Азманова, написала студията „Иван Грозев. Скритата литература“. Според нея той е един от премълчаните ни автори, който все повече започва да се разкрива за четящата публика.
Чуйте още от интервюто на Станислав Буковалов с Елена Азманова.
За първи път в България, на сцената на Драматичния театър в Търговище ще бъде представена пиесата "Историята на мечките панда, разказана от един саксофонист, който имаше приятелка във Франкфурт". Текстът е на един от най-интересните съвременни драматурзи - Матей Висниек. Авторът е с роден в Румъния, но повече от 30 години живее и твори във..
Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...