Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъжата умира, когато я хванеш

Снимка: Радио Шумен

Семинар за разпознаване на фалшивите новини организира екип на информационния сайт "Mediapool" в сесийната зала на община Шумен. „Можеш бързо да съчиниш една фалшива новина, да я разпространиш лавинообразно, но проверката на фактите и доказването на лъжата отнемат много повече време“, обясни журналистката Мартина Бозукова. 

Хибридните атаки, на които са подложени българите, имат за цел да събудят носталгията към миналото и да предизвикат съмнения към европейския избор на България. „Непрекъснато виждаме заглавия, че все Европейският съюз нещо ни забранява. Първо беше ракията, после шкембе чорбата, а сега са розовите домати“, обясни тя. В последните години се забелязват и кампании, които искат да откажат българите да упражнят правото си на глас по време на избори. Това става с разпространението на твърдения, че вотът така или иначе е купен или че машините са манипулирани.

По време на семинара бяха показани така наречените дийпфейк материали, генерирани с помощта на изкуствен интелект. В един от клиповете образът и гласът на президента Румен Радев рекламира инвестиционна измама. „С развитието на технологиите все по-често ще виждаме такива манипулации“, обясни Никола Лалов от "Mediapool". Пред гостите на семинара той развенча и конспиративната теория, че зеленото лого със силуета на жаба, което стои на редица сладки изделия, не означава, че в тях е вложена пудра от насекоми. Знакът гарантира устойчивото производство на използваните какаови зърна.

„Все пак всяка лъжа умира в момента, в който е хваната“, каза още Бозукова.

“С проявата на небрежност, ако не си достатъчно отговорен към себе си и близките си, ти ще обслужваш чужди интереси. А много от тези дезинформационни кампании са насочени пряко към твоя джоб. Могат да застрашават здравето ти, личното ти благосъстояние, а дори и живота на твои близки”, добави Никола Лалов.

Журналистите показаха и най-известните онлайн платформи за проверка на фактите. Сред тях бе и секцията в сайта на Българското национално радио.


Защо българите са склонни да вярват на фалшиви новини? Как да противодействаме на лъжите онлайн, които си играят с нашите емоции и предварителните ни нагласи? Отговори на тези въпроси чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с Мартина Бозукова и Никола Лалов от "Mediapool".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледарите на кв

Храмовете са нашия дом

И началото, и края на живота ни е свързано с храма, казва Светла Кърчева от Русе. За рожденният си ден вместо празник с приятели, тя органинизира кампания за набиране на средства за православен храм. Посвещава се на каузата от грижа за състоянието на църквата "Св Архангел Михаил" в русенския квартал "Долапите" и мотивирана от местни бизнесмени, които..

публикувано на 13.01.25 в 17:22

Зелена светлина за вятърния парк

Експертният съвет към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите прие доклада за оценката на въздействие върху околната среда, изготвен от проектната компания за изграждане на ветрогенератори в общините Никола Козлево и Каолиново. По процедура докладът се изпраща предварително на институциите, които участват в съвета и носят..

публикувано на 13.01.25 в 13:50

10 януари - 28 години по-късно

Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре.  Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..

публикувано на 10.01.25 в 12:50
На снимката отляво надясно – д-р Росен Гацин, Диана Пеловска и Георги Пеловски

Българин на 130

Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България.  Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра.  Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..

публикувано на 10.01.25 в 11:14

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..

публикувано на 10.01.25 в 09:19

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20