Как българското общество през XIX в. възприема появата на женските благотворителни дружества и все по-сериозната заявка на жените да се самоидентифицират?
Доколко моделът на създаване на организациите повтаря нечий чужд модел отвън и кои са автентичните елементи в тях?
Имало ли е мъже в женските дружество до Освобождението?
Как се еманципират женските дружества след 1878 г.?
На тези въпроси отговаря Андриана Спасова от Института за литература при БАН, която е изследвала в дълбочина темата.
На 25 март 1872 г. по покана на учителката Анастасия Димитраки Константинова в дома на Марийка Начкова се събират 15 видни жителки на Шумен – учителки, съпруги или дъщери на търговци и занаятчии. Те учредяват женско дружество, чиято цел е да се даде образование на девойките и да осъществява благотворителна дейност. Инициаторите се обединяват около името “Родолюбие”, защото то най-силно кореспондира с техните патриотични настроения и със стремежа им към независимост. За патронен празник избират Благовещение. Те подготвят устав и правилник, излъчват ръководство и изработват печат с елипсовидна форма, в чийто център са изобразени две стиснати ръце като символ на народното единство. За председател на дружеството е избрана учителката Анастасия Константинова.
Това е началото на историята на едно от десетките женски дружества, които още преди Освобождението заявяват мястото на жената в обществените дела.
Чуйте още за тяхната история в интервюто на Миглена Стефанова с Андриана Спасова, направено в предаването „Истории за историята“.
Общинската администрация на Шумен предлага за следващата година такса смет да се завиши с 30%. Според изчисленията на администрацията, са нужни 11 089 545 лв., в тази сума са и 1 млн. лв. за населените места извън общинския център. Очаква се завишение и на количеството отпадъци през 2025 г. с 2 хиляди тона. Още за причините за повишаване на такса..
,,Шуменци имат своя подранил коледен подарък. Тази победа дълго ще се помни. Най-добрата! Заслужена награда! Поздравления! Горди сме с теб!“. Това е само малка част от написаното в социалните мрежи за Славея Иванова от Шумен, която снощи стана големият победител в "Гласът на България“. ,,Силни аплодисменти за Славея и за дългия ѝ път към победата,..
От десетилетия у нас периодично чуваме, че се е сринала някоя финансова пирамида и хиляди хора са останали без своите спестявания. Някои от тях са предприели и сериозни рискове, ипотекирали са жилища, продали са имоти и са вложили всичко, което притежават, в името на бързата печалба. Преди точно 10 дни осъмнахме с новината, че BETL спря изплащането..
През тези дни на много места се изработват картички и сувенири по повод предстоящите коледни и новогодишни празници. Към подобна инициатива се присъединиха и деца от Детска градина „Космонавт“ в Шумен. Част от тях, заедно със своите учители, отидоха в Народно читалище „Тодор Петков-1963“, за да направят картички за своите близки, а някои и до Дядо..
Броени дни остават до края на инициативата на „Български пощи“, които организираха детски конкурс „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“. Условията за участие в него са - правилно изписан адрес на подателя и за получател да бъде посочено само „За Дядо Коледа“. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор лично от Дядо Коледа, а най-оригиналните..
Милена Селими е писател, преводач, журналист, с родови корени от България. Тя произхожда от семейство на българка и албанец. Една о т най-видните личности в Албания, която не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции извън страната ни. В момента е представител на българите в Комитета на националните малцинства в..
Коледна звезда или орхидея – какво избирате да ви подарят за Коледа? И двете са много красиви, но орхидеята може да ви радва цяла година, ако знаете как да я отглеждате. Това от опит казва Милка Христова от Шумен, която се грижи за повече от 50 орхидеи. Нейните рожби в саксии буквално поставят рекорди. Една от орхидеите се отрупала с цели..