Световно известният цигулар Свет Радославов ще присъства на среща на рода Челебиеви в Смядово на 3 август. Светлин Радославов, известен по световните сцени като Свет, е един от стотиците потомци на Герджик Стойко Челеби от Смядово, живял в началото на XIX век – виден за времето си свирач и майстор на инструменти.
Над хиляда са потомците на Челебиевия род днес, пръснати по целия свят. Ще присъстват 135 души на възраст от 3.5 месеца до 84 години. Родът провежда втора среща, има актуализирано родословно дърво, родова книга, знаме и значки за родова принадлежност.
Срещата на Челебиеви ще започне в 10 часа в съботна, на 3 август, пред читалището в Смядово със слово на д-р Милен Славов и поздрав от кмета на община Смядово Иванка Петрова. В музикалната програма освен Свет Радославов, ще участва и Клубът за народни хора "Хайде либе". Следобед програмата ще продължи в заведение във Велики Преслав, където ще има беседа за произхода на името Герджик Стойко Челеби, предаване на знамето, разкази на най-възрастните потомци и музикална програма.
Кой е бил Герджик Стойко Челеби, кои са днес най-известните потомци на рода? Вълнуващата история за дълголетната родова традиция разказва пред Христина Димитрова най-възрастният представител на рода – 84-годишната детска учителка Таня Генова.
Чуйте разговора им в звуковия файл.
В съботния ден жителите на малкото градче Смядово ще имат неповторимата възможност да чуят изпълненията на световно известен музикат. Кой е Светлин Радославов, известен по световните сцени като Свет. За първи път той се докосва до цигулката на 3-годишна възраст, на 7 години печели второ място на Третия национален конкурс за деца-таланти в Благоевград, а малко след това е приет в музикалното училище "Любомир Пипков“. Заминава за Америка, където обучението му продължава в реномираното музикално училище Eastman School of Music с пълна стипендия. С годините Челебиевият потомък усъвършенства таланта си, като го комбинира с танци и впечатляващо шоу, с което завладява публиката във всички точки на света. Известният телевизионен водещ Хауърд Стърн го обявява за най-добрия цигулар, когото е слушал. Макар да живее в чужбина, винаги носи България в сърцето си. И въпреки, че е прекарал толкова време далеч от родината, той използва всеки удобен момент да се връща при корените си.
На 4 ноември квартет "Абагар" отбелязва 18 години от създаването си. Фолклорната формация започва своя творчески път в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където ги събира преподавателят и диригенг Сашка Ченкова. До момента те са участвали в множество български и международни проекти. Концертирали са в почти..
В месеца, посветен на мъжкото здраве Мовембър се включват за десета поредна година лечебни заведения „Медика“- Русе. Профилактичните кампании са насочени към физическото и менталното здраве на мъжете, поясни началникът на отделението по урология д-р Румен Котов. Скринингови урологични прегледи за мъже над 45 години и промоционални пакети..
Шуменското село Градище за осми път събира ценителите на гюзлемето. Поканата е за неделния ден от 11 часа. Местни майсторки на гюзлемите – точени, печени и после опържени банички със сирене, ще покажат всичките си тънкости как ги правят пред публиката. Ще може да гледате и да опитате. Ще може и да се повеселите, защото на сцената пред..
Миналата неделя, докато едни правеха избори, други сготвиха вкусни домашни гозби за стотици софиянци. Точно пред НДК се проведе Занаятчийски базар, на който майстори готвачи бяха наши добри познайници – семейство Михаил и Калина Михайлови от тутраканското село Шуменци. Те гостуваха на събитието по покана на "Фестивалите на България". Менюто,..
С общоградско тържество пред паметника на възрожденския дарител и общественик Нанчо Попович днес в Шумен беше отбелязан 1 ноември – Ден на народните будители. Граждани, читалищни и просветни дейци, ученици, представители на държавната и на местната власт изразиха своята признателност към делото на просветителите, книжовниците, революционерите и..
Българското минало изобилства от просветители, духовници, книжовници, общественици и борци за свобода. Слава Богу, историята ни е съхранила имената на тези живели, работили и загубили живота си не за лични материални блага, а в името на родината. Светли имена и личности, чийто пример дори и в най-трудните и безперспективни времена ни е вдъхвал..
Черен път и засилен трафик по него тормозят жители на шуменското село Илия Блъсково. Камионите вдигат пушилка, тъй като каменната фракция вече е станала на прах. Зиме и лете по черния път преминават десетки камиони и около тях се вихри пушилка. Макар и да се движат с ниска скорост, пушекът се вдига на високо, а кълбата от бял прах се стелят..