Да бъде изградена до края на годината интернет платформа, която да позволява бързото закупуване на билети и пакетни оферти за туристическите обекти в Шумен, Велики Преслав и Каспичан. Това предлага новата концепция за развитието на туризма в трите общини, представена днес. „Трябва да бъде спазен принципът - виждам, искам и купувам на момента“, обясни експертът Ивайло Кожухаров, чийто екип е разработил плана. Той препоръча да бъде използван изкуствен интелект, който да продава пакетни посещения за забележителностите. Общините не бива да забравят и за традиционните рекламни похвати като билбордове и брошури. „Всеки, който преминава покрай Шумен, трябва да знае какво може да види тук и да има възможност веднага да си купи билет“, уточни Кожухаров. Това са препоръки в графата с краткосрочните приоритети.
Сред средносрочните е използването на минералните води в Мараш за лечебни и СПА услуги. Планът препоръчва да бъде изграден модерен курорт от устойчив тип с тематични хотели. „Един от хотелите може да е с историческа тематика, а друг с космическа. Целта е разнообразието да връща туристи, които ще искат да видят и другото“, каза експертът Лъчезар Лазаров.
Ако Мараш се превърне в Лас Вегас с минерални басейни, там могат да бъдат реализирани 1 млн. нощувки на година, които ще носят печалба от над 200 млн. лева, добави Кожухаров. За да се осъществи подобен проект, който ще засенчи всички исторически атракции в трите общини е важно да се заложи отсега на подготовката на кадри, съветват експертите.
Планът за туристическо развитие на трите общини предвижда още изграждане на комплекс за моторни спортове, въжен парк на Шуменското плато и лифт до Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“.
Маркетингът на Шумен, Велики Преслав и Каспичан трябва да е общ и да започне от нулата, казват експертите. Рекламните послания трябва да се въртят около първите български столици и обещания за пътуване във времето. Във всички визуални реклами е задължително да бъде включван Мадарският конник, който ще присъства и на гърба на българските евро центове. Предложено бе популяризирането на хаштаг в социалните медии #681.
Специално внимание трябва да бъде насочено към румънския пазар. 17% от целия външен туристически поток в България за миналата година е дошъл от северната ни съседка. А Букурещ е на три часа път с автомобил от Шумен. Румънците могат да бъдат изкушени с пакетни оферти, които да включват не само посещения в Плиска и Преслав, но и във Велико Търново.
Екипът на Кожухаров препоръча на община Шумен да организира по-малко, но по-масови събития. Такова може да е ежегоден летен фестивал, който да чества основаването на българската държава. За да се подчертае това, че Шумен е университетски град, може да се организира и голям тематичен студентски празник, който да включва местни знаменитости. „Потенциалът на семейство Стораро, което е от Шумен, не е за пренебрегване“, обясни експертът в туризма Ивайло Кожухаров.
Екипът от експерти говори повече от час за това как историческите обекти в трите общини трябва да привличат масово туристи, но не стана ясно къде и как тези посетители ще задоволяват физиологичните си нужди. В част от външните туристически обекти липсват тоалетни с течаща вода. „Да, това е най-важното, защото когато спре автобус с туристи, първата им работа е да посетят тоалетна“, съгласи се Кожухаров. По време на представянето на плана обаче този проблем не бе споменат.
Край стария град ще празнуват Йордановден жители и гости на Велики Преслав. Богоявленският кръст ще бъде хвърлен в река Камчия от Омуртаговия мост, на същото място ще се състои и празничната служба, водена от монах Константин от манастира в историческата местност „Патлейна“. Организатор на празника е общината във Велики Преслав, оттам са подготвили..
Домашно приготвени сладкиши и баница с късмети поднесоха скаутите от клуб „Мадарски конник" - Шумен и от варненския клуб „Компас" на настанените в Дома за стари хора в Шумен и на потребителите от Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания. Това съобщиха от община Шумен. Във всяка кутия с прясно изпечена баница имаше..
Водосвет на българските бойни знамена и светини на българската армия организират община Шумен и Командването на военен гарнизон - Шумен. Ритуалът ще започне в 11:00 часа пред Драматично-кукления театър „Васил Друмев“. В тържествената церемония ще се включат представителни роти от Шуменския военен гарнизон. След бгагославянето на бойните..
Започнаха проекто-проучвателните дейности за укрепване на брега на река Дунав в района на гр. Мартен, русенско. До това се стигна след като беше осигурно необходимото финансиране в размер на близо 400 хиляди лева без ДДС. Проучванията ще обхванат десния бряг на Дунав в района на Мартен. Те ще продължат 364 дни. Целта е да се проследи движението на..
Днес времето ще се определя от преминаващ през районите студен фронт. Ще бъде облачно, със слаби превалявания от дъжд, във вътрешността на Североизточна България от дъжд и сняг. Следобед валежите навсякъде ще спрат, а облачността бързо ще се разкъса и намалее до слънчево. Вятърът ще се усили от запад-северозапад. С него ще прониква по-студен..
Кметът проф. Христо Христов поздрави майката на първото бебе за 2025-та година от община Шумен. Рая е родена в Многопрофилната болница за активно лечение–Шумен на 1 януари в 9:30 часа, с тегло 2,800 кг и дължина 48 см. Тя е първо дете в семейството. Майката Маргарита Янкова получи от кмета букет с цветя и ваучер за 1000 лева. Градоначалникът..
Най-масовият хляб по магазините вече струва над 2 лева. Това показа репортерска проверка на Радио Шумен. Увеличението е след връщането на старата ставка от 20% ДДС върху хляба и брашното. В голямата хранителна верига в Шумен, от този сутрин хляб, който до вчера струваше 1,80 лева, вече е с цена между 2,05 и 2,09 лева. Дори има цени, надвишаващи..