Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Абагар с нов албум

5
Снимка: Личен архив

От поредното си удивително турне се върна вокалният квартет „Абагар“. Младите жени този път показаха друга страна на своя талант, като изпълняват църковно-славянски песнопения.

Десислава Петрова, Стефка Будакова, София Генова-Митева, Христина Вълчанова – солистки в квартета и диригентът Момчил Генов получават неочаквана покана и поемат към поредното творческо предизвикателство. Преди седмица те участваха в Международния фестивал на сакралната музика в естонския град Мустве, разположен на брега на езерото Чудское. 

Поканата за участието в престижния форум идва от изтъкнатия естонски диригент Валерий Петров, който детайлно е проучвал творчеството им и техните изяви в интернет.


През тази седмица певиците са поканени в античния Дион, в полите на Олимп, където ще се включат в общ балкански концерт. 

Поканата, освен от гръцкото министерство на културата, идва от Марина Сати, която тази година представи страната си на Евровизия. Нейното изрично желание е било да събере формации, които изпълняват автентичен фолклор, казва Стефка Будакова, една от солистките на "Абагар" 

Чуйте още от прикачения файл за участието на Абагар на фестивала в Естония и предстоящото им гостуване в Гърция. 

През 2010 година излезе първият албум на вокалния квартет "Абагар", наречен „На добро“, чиито кръстник беше директорът на Радио Шумен тогава Ивайло Савов. Записите на песните, в него също бяха направени и продуцирани от Радио Шумен.


Предстои излизането на втори албум, който неофициално носи името "Молитва" и ще събере сакралната музика, която формацията е записвала в последните месеци, обясни Стефка Будакова. 

Чуйте още подробности в прикачения файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Художници рисуват Дунав

За 28-ми път красивото крайбрежие на силистренското село Ветрен ще събере художници за Националния пленер по изобразително изкуство „Човек и природа“.  Организаторите от община Силистра и Дружеството на художниците без особени затруднения избират деветимата участници в артистичния форум. Част от художниците вече са били част от пленера в предишни..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Читалище "Напредък" - на 155 години

Шуменското читалище „Напредък“ празнува днес 155 години от създаването си. To съществува от 15 август 1869г. Негов пръв председател е  Илия Рашков Блъсков- учител, писател и общественик.  По този повод в читалището е подредена експозиция с архивни снимки, материали, документи. През есента предстоят още събития, посветени на 155-тата годишнина от..

публикувано на 15.08.24 в 12:47
Желазната църква в Цариград - катедрален храм на Българската екзархия до 1913 година

Българите в османския елит

Какво е представлява титлата „капуджибаши“ и защо българите също са успели да получат това престижно признание от Османската империя и така да станат част от нейния елит. На тези въпроси отговаря изследване на доц. Николай Тодоров, директор на Регионалния исторически музей в Силистра. Проучването му е част от сборника с научни публикации, озаглавен..

публикувано на 14.08.24 в 12:48

Акварел, моливи и ... пръсти

С изложба от 55 картини шуменската художничка Милена Маркова-Топалова отбелязва своя 55-ти рожден ден.  Експозицията включва платна, рисувани с маслени бои, акварел и моливи, като освен с четки, художничката рисува с пръсти и длани.  Защо Милена Маркова озаглави своята изложба „Без ограничения“ и можем ли да говорим за граници в изкуството?..

публикувано на 13.08.24 в 15:41

Самодивата като жив образ

Книгата на д-р Стефана Йорова „Самодивата в българския фолклор“ излезе от печат. Изданието е плод на дългогодишните научни търсения на автора в сферата на словесния фолклор, вярванията и митичните образи. „Самодивата в българския фолклор“ на д-р Стефана Йорова е първото цялостно монографично изследване по темата. Книгата разглежда самодивата..

публикувано на 13.08.24 в 12:38

Чудесата на Мурфатлар

Пътувайки в Северна Добруджа, по главния път за румънския град Констанца, от шосето може да се види каменноциментовата обшивка на изключително представителен исторически паметник - скалният комплекс Мурфатлар. Той се развива на площ от цели 10 дка.  Състои се от четири църкви, два параклиса, две галерии, едната от които е функционирала като гробнична в..

публикувано на 12.08.24 в 15:42

Как се пише добра история

Родителите на Емил Стефанов се запознават в София, но се преместват на североизток и така Емил израства в Шумен. Завършва Икономическия техникум в града, но още докато учи там, разбира, че икономическите науки не са неговото поприще и се насочва към изкуството.  В момента работи като сценарист, понякога актьор и режисьор, по различни проекти.  Кога..

публикувано на 09.08.24 в 12:50