Междуведомствена комисия ще проверява състоянието на язовир „Тича“, заяви областният управител на Шумен Бейнур Ахмед след проведената работна среща днес по водните проблеми в област Шумен. На воден режим продължават да бъдат повече от 20 села от общините Шумен, Смядово, Велики Преслав, Каолиново, Върбица и Венец.
„Хората от смядовското село Риш се готвят да затворят Ришкия проход и аз ще ги подкрепя“, заяви кметът на общината Иванка Петрова. Тя поясни, че водопроводната система на селото е подменена по проект, но от каптаж, чрез който се захранват села от съседната община Върбица, се отклонява водата от Риш. „Намесете се, за да решим проблема и да има повече справедливост и равнопоставеност между хората от върбишките села Бяла река и Тушовица и смядовското село Риш“, обърна се Иванка Петрова към областния управител Бейнур Ахмед.
Днес със средства от общинския бюджет на Смядово ще заредят 30 тона вода за хората от населените места на воден режим.
„Има водни проблеми с лесно решение. Институциите трябва да ни съдействат за собствеността на водопровод, който захранва община Велики Преслав, а е на община Търговище“, каза кметът на Велики Преслав инж. Янко Йорданов. „Настояваме да се вземе решение в крайна ситуация водата от язовир „Тича“ да се използва само за питейно-битови нужди“, заяви заместник- кметът на Шумен Николай Колев.
„Няма основание за притеснения. Язовир „Тича“ е наполовина пълен. Водата в него ще бъде достатъчна за всички нужди на населението за година- година и половина“, заяви управителят на „Напоителни системи“- Шумен Стоян Владимиров. „Със свързването на части от новия довеждащ водопровод от язовир„Тича“ успяхме да намалим загубите на вода от 15 на 10 процента“, заяви управителят на „ВиК“ –Шумен инж. Иван Пушкаров.
Прогнозата на синоптиците до края на август и началото на септември е за по-високи от обичайните за сезона температури. Не се очакват валежи със стопанско значение, заяви Соня Койчева от шуменската Хидро- метеорологична станция.
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...
Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане. Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“. Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..
Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..
Десетки колоездачи се включиха в традиционното шествие „Коледа на колела“, което днес се проведе в Шумен. Коледното облекло, аксесоари и празничното настроение бяха скромните условия за участие, поставени от Велоклуб „Илчов баир“, организатор на събитието. Станалото вече традиционно велосипедно шествие „Колела на колела“ за 10-ти път премина по..
Скаутите от клуб „Мадарски конник“ ще получат годишни награди за дейността, труда и усилията си през отминаващата година. Събитието се провежда за пръв път, а целта е децата да получат потупване по рамото за добре свършената работа. Дейностите, в които са се включвали скаутите, са много, някои изключително трудоемки и сложни, но значими и полезни...