Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живопис на платото

3
Снимка: Личен архив

10 художници от страната и Шумен се включват в XV-то издание на Националния пленер „Шуменско плато“.

Сред участниците има автори, които отново идват на артистичното събитие като Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от Бяла и Петър Тепсизов от Ямбол. Останалите участници, освен домакините, са Галина Халачева от Добрич и Пламен Бешков от Пловдив.

Шумен ще бъде представен от художниците Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски.

Откриването на пленера е този следобед от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.

Проявата няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в художествените творби. Целта на пленера освен да изгради творческите контакти между авторите, да бъде показан потенциалът на културно-историческото ни наследство като място и за създаване на изкуство, казва председателят на Дружеството на шуменските художници Петьо Дамянов.

Тазгодишното място за вдъхновение на участниците в Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ ще бъде и Националният историко-археологически резерват „Велики Преслав“ с неговия музей и старините на втората ни столица.

Пленерът традиционно ще завърши с изложба в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ на 4 септември от 18:00 часа. Според статута, всеки участник предоставя по една творба на община Шумен, а една от десетте картини ще обогати фонда на Градската галерия.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Петьо Дамянов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Послания от историята в изложба

Даниела Тодорова и Тодор Тодоров представят своята изложба „България. Иновации и традиции“ днес - 12 ноември, от 17:30 ч. в ХГ „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Експозицията ще остане в залата на галерията до 10 декември. Събитието в Шумен ще бъде премиера за България, след като изложбата гостува успешно в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския..

публикувано на 12.11.24 в 08:53

Семейна седмица в кукления театър

Тази седмица кукленият театър в Русе кани всички почитатели на театралното изкуство да се потопят в магията на две специални събития – комедията за възрастни „Чехов търси талант“ и любимата класическа приказка „Пинокио“ като част от инициативата Нощ на театрите. В четвъртък, 14 ноември, от 19:00 часа театърът ще представи комедийния спектакъл..

публикувано на 12.11.24 в 08:39

Седмица на китайската култура

От днес до 16 ноември в Търговище се провежда Седмица на китайската култура, организирана от Сдружение „Приятели на Китай“. Инициативата е традиционна, посветена на приятелството , на културните и просветни контакти с източната страна, но тази година има още един ярък повод за богатата едноседмична програма. На 3 октомври 2024 г. се..

публикувано на 11.11.24 в 11:25

Силвия от "златния клас"

Актрисата Силвия Болярска е едно 10-те нови лица на шуменския театър през този сезон. Тя е от София и е на 24 години. В НАТФИЗ завършва т.нар „златен клас“ на проф. Пенко Господинов по актьорско майсторство за драматичен театър.  Определението "златен клас" се появява заради силните изяви на студентите на проф. Господинов още докато са в..

публикувано на 08.11.24 в 10:00

Режисьорски дебют за Лафазанов

„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева.  В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..

публикувано на 07.11.24 в 11:45

Честваме първата оперета у нас

Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Регионален исторически музей Русе

Известия на музея

Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово.  На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..

публикувано на 07.11.24 в 10:08