Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шанс за пълноценен живот

Снимка: Архив

Ще ви разкажем една лична история. Лична, дотолкова, доколкото ще говорим за съдбата на един отделен човек. Но това е съдбата и на хиляди други млади хора в България, които живеят с различни по вид и степен увреждания и за които възможностите за трудова реализация клонят към нула. Расим Исуфов от Омуртаг е на 44 години, преди няколко години е изгубил напълно зрение. Така от човек, който развива собствен бизнес, мечтае за бъдещето и се надява на добра перспектива за себе си, той става зависим от своята майка, която започва да се грижи за него. А майка му вече е на 80 години. 

За своето заболяване и за всички трудности, с които се сблъсква, разказва Расим Исуфов.

Расим Исуфов сподели още, че не е изгубил надежда да възстанови поне част от своето зрение, като търси начини за лечение в други държави. Следи напредъка в областта на офталмологията в последните години и е сигурен, че това зрънце надежда има своята почва. Но надеждата в това време да намери работа и да създаде повече социални контакти е малка. Какви са възможностите за хора, изгубили зрение, да се реализират в Омуртаг и околните села? И какво е нужно, за да се чувстват по-пълноценни те?  

Тези въпроси зададохме на председателя на Териториалната организация на слепите в града Светлана Ананиева.

Труд, упоритост и вяра в собствените възможности – това е едната страна на въпроса с реализацията на хората със зрителни увреждания в Омуртаг, а и в цялата страна – онази част, в която става дума за онова, което те трябва да направят, за да постигнат нещо. Другата страна – това, което зависи от институциите, социалните служби и обществото като цяло, е нещо, върху което всички ние трябва да работим. За да помогнем на хората с увреждания да се почувстват приети и да им бъде даден шанс да разгърнат своя потенциал.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подкаст за родители

Шуменската детска градина "Светулка" представя дейностите си с подкаст канал. Темите са подсказани от родителите. Оператори и монтажисти са детските учителки в градината, а срещите с гостите води директорката Надежда Минчева … засега. Всичко това е част от проект "#СЕГА – действай сега, учи сега, сподели сега". Дейностите са финансирани от..

публикувано на 15.01.25 в 11:35

Алея за нов живот

Децата на община Каспичан, родени през 2024 година, ще поставят началото на Алея за нов живот. Всяко момченце и момиченце, а те са общо 51 новородени, ще има дръвче със своето име. През месец март ще бъде поставено началото, съобщиха за Радио Шумен от общинската управа. Всичко започнало с акция за предаване на стара хартия. Каспичанци..

публикувано на 15.01.25 в 09:13

Светът на жестовете

Знаете ли, че при Районната организация на глухите в Шумен има танцов състав, групи по пантомима и за песни, интерпретирани на жестов език? Мнозина ще се изненадат. В съвременното ни общество, в което говорим за връзки, мостове и интеграция на хората със специални потребности, общността на глухите остава изолирана и почти капсулирана...

публикувано на 15.01.25 в 08:59

Личност на Лозница

За втора година Сдружение „Събуди Лозница“ връчи приза „Личност на годината за 2024“.  „Нашето желание е заедно с общността на Лозница да разгласим добротата, професионализма, културния принос, съпричастността и всички други възможни положителни примери на отличилите се наши съграждани“ – коментира председателят на организацията Диана Нейкова...

публикувано на 15.01.25 в 08:52

Математика за всички

Математиката е най-лесната наука, казва учителят Донка Аргирова. Тя преподава на 5 и 6 клас в шуменското Средно училище „Сава Доброплодни“.  По думите ѝ, работата с децата става все по-трудна, защото се оказва, че те искат да получават всичко наготово и все повече избягват усилията.  А за решаването на задачи това е важно, защото макар и лесна,..

публикувано на 15.01.25 в 08:23

Жената с цветята от храма

80-годишната Тодорка от село Радко Димитриево вече 14 години продава цветя на хората, които посещават храма "Св. Три Светители" в Шумен.  Всяка сутрин жената идва с влака и когато букетчетата от двете й торби свършат, поема отново към селото, защото както казва "чака я работа".  Цял живот се е трудила в градината си - копае и сее. И до днес сама..

публикувано на 14.01.25 в 12:45

Търсят акордеонисти виртуози

Разградската фондация „От мечта до реалност“ организира национален музикален конкурс за млади акордеонисти. Заради големия интерес ще се приемат творби и на таланти от началните класове, не само на гимназисти, каза за Радио Шумен председателят на фондацията Айтен Кязимова. Конкурсът е индивидуален, като участниците трябва да заснемат..

публикувано на 14.01.25 в 08:21