Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диненият мед на Смилец

Колко килограма маджун мислите, че могат да излязат от 1 тон дини? Отговорът знаят в село Смилец.

Диненият маджун е безспорната емблема на силистренското село Смилец. Рецептата за автентичния динен мед, както още го наричат, се пази от поколения в селото и местните твърдят, че може да изкара 1 век, без да промени качествата си.

Това е основният мотив на кметството и читалището в Смилец да посветят на динения маджун празник и тази година на 8 септември,  традицията ще оживее пред жителите и гостите на селцето за 9-ти път.

Някога Смилец е носил името Кара омур, затова събитието е наречено Празник на караомурския динен маджун и представя пълна въстановка на процеса по приготвянето му - от нивата до тавата.

И докато жените от селото представят старовремския начин за приготвяне на динения мед, организаторите провокират публиката си с атрактивни конкурси, забавни работилници и богата музикална програма.

Какво предстои в 9-тото издание на Фестивала на динения маджун в Смилец разказва кметицата Мария Димитрова. Младата жена е наследила традицията от своите родители и участва активно в дейностите от началото им, до днес. Христина Димитрова разговаря с нея.

От наши източници научихме, че по време на Фестивала в Смилец ще се предлага и автентичен караомурски динен маджун в разсфасофки. Оказва се, че килограм от течното злато на Добруджа струва 40 лв/ кг, но на фона на грандиозния труд, който се влага в него - е обяснимо.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Жената с цветята от храма

80-годишната Тодорка от село Радко Димитриево вече 14 години продава цветя на хората, които посещават храма "Св. Три Светители" в Шумен.  Всяка сутрин жената идва с влака и когато букетчетата от двете й торби свършат, поема отново към селото, защото както казва "чака я работа".  Цял живот се е трудила в градината си - копае и сее. И до днес сама..

публикувано на 14.01.25 в 12:45

Търсят акордеонисти виртуози

Разградската фондация „От мечта до реалност“ организира национален музикален конкурс за млади акордеонисти. Заради големия интерес ще се приемат творби и на таланти от началните класове, не само на гимназисти, каза за Радио Шумен председателят на фондацията Айтен Кязимова. Конкурсът е индивидуален, като участниците трябва да заснемат..

публикувано на 14.01.25 в 08:21
Коледарите на кв

Храмовете са нашия дом

И началото, и края на живота ни е свързано с храма, казва Светла Кърчева от Русе. За рожденният си ден, вместо празник с приятели, тя органинизира кампания за набиране на средства за православен храм. Посвещава се на каузата от грижа за състоянието на църквата "Св Архангел Михаил" в русенския квартал "Долапите" и мотивирана от местни бизнесмени, които..

публикувано на 13.01.25 в 17:22

Зелена светлина за вятърния парк

Експертният съвет към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите прие доклада за оценката на въздействие върху околната среда, изготвен от проектната компания за изграждане на ветрогенератори в общините Никола Козлево и Каолиново. По процедура докладът се изпраща предварително на институциите, които участват в съвета и носят..

публикувано на 13.01.25 в 13:50

10 януари - 28 години по-късно

Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре.  Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..

публикувано на 10.01.25 в 12:50
На снимката отляво надясно – д-р Росен Гацин, Диана Пеловска и Георги Пеловски

Българин на 130

Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България.  Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра.  Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..

публикувано на 10.01.25 в 11:14

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..

публикувано на 10.01.25 в 09:19