Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съединението - стъпка към националния идеал

Снимка: Личен архив

Съединението на България на всички нейни територии, на които живеят етнически българи е мечта и цел през цялата на епоха на Възраждането. 

Този идеал, който се появява през третата четвърт на XIX в. включва не само създаването на българска държава, но и такава държава, която e модерна, национално обединена и унитарна, без автономни територии, заяви историкът проф. Петко Петков, преподавател във Великотърновския университет. 

Тази идея обаче не е постигната между 1876 и 1878 г. по ред причини. Според окончателния договор, с който завършва поредната източна криза, а именно Берлинския, се създават две български автономии – политически автономното Княжество България и административно автономната провинция Източна Румелия под пряката власт на султана с генерал-губернатор християнин. 

Според проф. Петков между повечето Велики сили тогава, основно Русия, Австро-Унгария и Германия, е имало сключен протокол от 1881 г., че съединението е предстоящо. Въпросът е то да бъде направено така, че да не засегне техните интереси и т.нар. македонски въпрос. 

Каква е била политическата ситуация в Княжеството тогава и дали този акт всъщност дава началото на драмата в Македония? Отговорите на тези въпроси може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с проф. Петко Петков.

Фактическото признаване на Съединението на Княжество България и Източна Румелия се осъществява с Топханенския акт от 24 март 1886 година в Цариград между Османската империя и посланиците на Великите сили – гаранти на Берлинския договор. Въпреки известните ограничения и уговорки в неговото съдържание, той ознаменува края на битката за защита на святото дело.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диненият мед на Смилец

Колко килограма маджун мислите, че могат да излязат от 1 тон дини? Отговорът знаят в село Смилец. Диненият маджун е безспорната емблема на силистренското село Смилец. Рецептата за автентичния динен мед, както още го наричат, се пази от поколения в селото и местните твърдят, че може да изкара 1 век, без да промени качествата си. Това е..

публикувано на 05.09.24 в 14:04

Кочово чества Съединението

Хляб с душа от детството, полева боб чорба по рецепта от Първата световна война, Военен музей на открито, конкурс „Какво е за мен България“, проведен и сред българските училища в чужбина, тържествен концерт-спектакъл.  Двудневна празнична програма посвещават в село Кочово, община Велики Преслав, на Деня на българското Съединение. Инициативата е на..

публикувано на 05.09.24 в 12:34

Задай посоката - искаме да ви разкажем

Националното сдружението „Мостове“ провежда информационна кампания „Задай посока – искаме да ви разкажем“, която се реализира с подкрепата на Агенцията за хора с увреждания. Чрез сайта и фейсбук страницита на сдружението „Мостове“ всеки може да проследи хода на инициативата. Дори може да сподели снимки и коментари, свързани с частни или обществени..

публикувано на 05.09.24 в 11:14

Подкрепа за училище

През октомври изтичат крайните срокове за подаване на документи за еднократно подпомагане на семействата с ученици и за отпускане на енергийни помощи. Към момента над 9700 жители на Шуменска област вече са получили одобрение за отпускане на целева помощ за отопление. И тази година най-много са заявленията за отопление с твърдо гориво, като..

публикувано на 05.09.24 в 08:28

Шанс за пълноценен живот

Ще ви разкажем една лична история. Лична, дотолкова, доколкото ще говорим за съдбата на един отделен човек. Но това е съдбата и на хиляди други млади хора в България, които живеят с различни по вид и степен увреждания и за които възможностите за трудова реализация клонят към нула. Расим Исуфов от Омуртаг е на 44 години, преди няколко години е..

публикувано на 05.09.24 в 08:17
Паметник

Нови туристически услуги на Паметника

С по-високи цени са входните билети от тази седмица за Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“ в Шумен . 6 лева вече е цената на билета за възрастен, досега посетителите заплащаха по 4 лева за билет. Входът за деца и студенти е 3 лева, а хората с увреждания ще влизат срещу един лев. Промяна има и в цената на семейния билет, който от..

публикувано на 05.09.24 в 07:49

Здравно досие в телефона

От 1 септември всеки има възможност за достъп до електронното си пациентско досие и през мобилния си телефон. Необходимо е само устройството ви да позволява инсталиране на мобилното приложение еЗдраве. За да улеснят шуменци в този процес, днес от Регионалната здравна инспекция в Шумен организираха изнесен пункт във фоайето на..

публикувано на 04.09.24 в 14:53