Съединението на България на всички нейни територии, на които живеят етнически българи е мечта и цел през цялата на епоха на Възраждането.
Този идеал, който се появява през третата четвърт на XIX в. включва не само създаването на българска държава, но и такава държава, която e модерна, национално обединена и унитарна, без автономни територии, заяви историкът проф. Петко Петков, преподавател във Великотърновския университет.
Тази идея обаче не е постигната между 1876 и 1878 г. по ред причини. Според окончателния договор, с който завършва поредната източна криза, а именно Берлинския, се създават две български автономии – политически автономното Княжество България и административно автономната провинция Източна Румелия под пряката власт на султана с генерал-губернатор християнин.
Според проф. Петков между повечето Велики сили тогава, основно Русия, Австро-Унгария и Германия, е имало сключен протокол от 1881 г., че съединението е предстоящо. Въпросът е то да бъде направено така, че да не засегне техните интереси и т.нар. македонски въпрос.
Каква е била политическата ситуация в Княжеството тогава и дали този акт всъщност дава началото на драмата в Македония? Отговорите на тези въпроси може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с проф. Петко Петков.
Студът нанесе тежки поражения по овощните градини в Североизтока. Щети има на 100 % по кайсията и по ранните сортове череши. Сериозни загуби най-вероятно има и по други плодови дръвчета. Това каза за Радио Шумен силистренецът Мирослав Черников от Съюза на Дунавските овощари. „След отрицателните температури от минус 25 и минус 23 градуса, пораженията..
През последните години недостигът на лекари и медицински специалисти е сериозен проблем за лечебните заведения както в доболничната помощ, така и в болниците в България. Но има и изключения. „Привличането на утвърдени специалисти и на млади медици, които да специализират при нас е дългогодишен процес“ – казва административният директор на..
Момичета от Омуртаг ще имат възможност да тренират футбол безплатно. Спортните занимания са част от проекта на Българския футболен съюз (БФС) за развитие на масов футбол “Хайде да ритаме” и се провеждат по програмата Playmakers, разработена съвместно с БФС и УЕФА. Тренировките ще преминават по специално разработена програма, като се използват..
Природозащитници от Шумен искат да се засили контролът върху регистрацията и чипирането на домашни любимци, както и да се увеличи данъкът за притежаване на животно. Те искат още да има двама души към общинската администрация, които да проверяват и да установяват недобросъвестните стопани и тези, които изхвърлят животните си на улицата. Тази..
10 години от създаването си чества днес Клубът на съотечествениците "Единство" в Търговище. Той обединява рускоговорящата общност в областта и приятели - русофили. Клубът пази традициите и родния език на хора, родени в Русия, Украйна, Молдова, Казахстан, Таджикистан и други републики. В него се срещат културите и на кримски българи и на татари, но..
Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи. За щастие на участниците, общината беше..
13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти, от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..