Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи концерт за сезона

Три концерта през септември е подготвила за меломаните Симфониета Шумен преди официалното откриване на новия си творчески сезон.

Тази вечер публиката я очаква новият цикъл „Класика и романтизъм“ и първото събитие от него е наречено „Майстори на пианото“. Програмата предвижда изпълнение на Концерт за пиано No.3 от Лудвиг ван Бетовен и Симфония No.5 от Франц Шуберт.

Солист ще е младият талант на клавирната музика, италианецът Джузепе Марко Даниеле, лауреат на множество престижни национални и международни конкурси по пиано.

Диригент на първия концерт е маестро Любомир Денев-син, който застава на пулта и за откриването на сезона на 3 октомври, когато в Шумен ще свири световният цигулар Светлин Русев.

Концертът на Симфониета Шумен този четвъртък започва от 19:05 часа и ще бъде в зала „Проф. Венета Вичева“.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Любомир Денев-син.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-старото злато гостува в Попово

Копие на Варненското златно съкровище ще бъде показано в Попово. Археологическата реликва ще бъде представена в Историческия музей в града през април, съобщават от културната институция.  Находките са част от най-старото обработено злато в Европа и света, причислявано към така наречената „Култура Варна“. Датирани са от петото хилядолетие пр. Хр.,..

публикувано на 10.03.25 в 08:58

Птиците на Невена

Почти до средата на април почитателите на природата, а и на изобразителното изкуство ще може да разгледат изложбата „Ято“ на художничката Невена Ненова – НЕВЕН.  Експозицията с експресивни хвъркати е подредена в Екомузея с аквариум в Русе. За себе си авторката казва, че е цветна, защото носи име на цвете. Нейните ценности са свободата, изкуството и..

публикувано на 06.03.25 в 17:00

Млад виртуоз свири в Шумен

Концерт “Еволюция” ще изнесе пианистът Галин Ганчев по покана на Симфониета Шумен. Той ще представи програма, проследяваща развитието на музикалния стил през вековете.  Публиката ще чуе Фантазия и фуга в ла минор от Бах, Соната в ла минор от Шуберт, Валс на Мефисто №1 от Лист и Соната №4 от Прокофиев. В концерта ще участват и оркестранти от..

публикувано на 06.03.25 в 09:11

Емоционално торнадо в театъра

Русенският театър получи ексклузивните права да покаже за първи път в България нашумелия текст на английския драматург и режисьор Дънкан Макмилан „Хора, места и вещи“. Пиесата, която ще се играе за първи път тази вечер, разказва за борбата със съвременните зависимости, за това дали искаме да променим себе си, дали искаме след някой ден или..

публикувано на 06.03.25 в 08:36

Покана за концерт

Дебют на младия диригент Филип Ставров очаква публиката в Шумен тази вечер от 18. 35 ч. в зала "Проф. Венета Вичева". Концертът на Симфониета Шумен е продължение на инициативата да подкрепя и да дава път на млади таланти.  Студентът от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ под формата на игра ще представи..

публикувано на 05.03.25 в 15:20

Номинации за „Златен кукерикон“

Три номинации за театралните награди „Златен кукерикон“ спечели Драматичният театър „Сава Огнянов“. Те са за спектаклите „Бифем“ и „Опит за летене“.  В категория „Млада надежда“ номинация получи Ростислав Георгиев за режисурата на спектакъла „Бифем“ по Людмила Петрушевская. Пиесата е селектирана и за 35-ото издание на Националния фестивал на малките..

публикувано на 05.03.25 в 08:56

Пътешествие в миналото на Разград

Фотоизложба на открито „Пътешествие в миналото на Разград“ e подредена в лудогорския град. „На шестте двустранни табла в откритото градско пространство до „Панчоолу мост“ представяме интересни събития и ред още любопитни факти от историята града през XIX, XX и XXI век. Те са от сферата на образованието, културата, спорта, туризма, медицината,..

публикувано на 27.02.25 в 15:44