Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство.
„Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той.
Каскадите с мотори са много популярни в социалните мрежи. По цял свят шоу програми на две колела пълнят арени или стадиони. Но е необичайно да видиш летящи мотори под купола на цирка.
„Много голям ефект създават моторите при завършването на програмата. Много повече адреналин има“, обясни Свилен Кехайов.
Артистите на две колела са изключително предпазливи по време на каскадите, защото знаят колко опасна може да е всяка тяхна грешка. Каскадите с мотори всъщност са детската мечта на Михаил Кехайов, който е израснал в цирка с баща си.
„Аз съм един голям мечтател. Минаха много години, преди да убедя семейството си, че е време да направим това в цирка. Вече съм на 28 години, а това нещо го мечтая от 4 или 5-годишен“, разказа Михаил.
В трупата на Свилен Кехайов има артисти от Украйна. „Навремето се опитвахме да ги вкарваме с визи. Сега войната облекчи техния режим. Те идват като бежанци и ние по-лесно им оправяме документите за работа“, обясни ръководителят на трупата. Той допълни, че украинската циркова школа е отлична и артистите от нападнатата държава са плюс за всяка програма.
Заедно с украинците на манежа излиза и артист от Русия. Това не създава конфликти в екипа, каза Кехайов. „Ние всички сме от един славянски народ. Войната, която е на политическа основа, не би трябвало да се отразява на гражданите“, добави той.
Започне ли строежът на новия стадион обаче, Шумен остава без площадка, където може да се настани цирк, предупреди Свилен Кехайов. Това е сериозен проблем и в други големи градове.
„Може да имаш най-хубавия цирк, но като няма къде да го сложиш. Какво става? Все едно го нямаш. Много е обидно, защото нито една институция не се интересува от нашата дейност“, каза той.
Кехайов призовава местните власти в по-големите градове да помислят за терени на открито. Там могат да се организират не само циркови спектакли, но и да се разполагат пътуващи увеселителни паркове, да се организират фестивали или спортни прояви.
Трупата на Свилен Кехайов се надява, че температурите ще им позволят да работят и през ноември, но отсега мислят каква да е програмата за следващия сезон, който започва през март 2025.
Подробностите чуйте в репортажа на Стоян Стоянов.
80-годишната Тодорка от село Радко Димитриево вече 14 години продава цветя на хората, които посещават храма "Св. Три Светители" в Шумен. Всяка сутрин жената идва с влака и когато букетчетата от двете й торби свършат, поема отново към селото, защото както казва "чака я работа". Цял живот се е трудила в градината си - копае и сее. И до днес сама..
Разградската фондация „От мечта до реалност“ организира национален музикален конкурс за млади акордеонисти. Заради големия интерес ще се приемат творби и на таланти от началните класове, не само на гимназисти, каза за Радио Шумен председателят на фондацията Айтен Кязимова. Конкурсът е индивидуален, като участниците трябва да заснемат..
И началото, и края на живота ни е свързано с храма, казва Светла Кърчева от Русе. За рожденният си ден, вместо празник с приятели, тя органинизира кампания за набиране на средства за православен храм. Посвещава се на каузата от грижа за състоянието на църквата "Св Архангел Михаил" в русенския квартал "Долапите" и мотивирана от местни бизнесмени, които..
Експертният съвет към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите прие доклада за оценката на въздействие върху околната среда, изготвен от проектната компания за изграждане на ветрогенератори в общините Никола Козлево и Каолиново. По процедура докладът се изпраща предварително на институциите, които участват в съвета и носят..
Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре. Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..
Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България. Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра. Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..
Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“. Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..