Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полет на мотори в цирка

Снимка: circusarena.bg

Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство.

„Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той.

Каскадите с мотори са много популярни в социалните мрежи. По цял свят шоу програми на две колела пълнят арени или стадиони. Но е необичайно да видиш летящи мотори под купола на цирка.

„Много голям ефект създават моторите при завършването на програмата. Много повече адреналин има“, обясни Свилен Кехайов.

Артистите на две колела са изключително предпазливи по време на каскадите, защото знаят колко опасна може да е всяка тяхна грешка. Каскадите с мотори всъщност са детската мечта на Михаил Кехайов, който е израснал в цирка с баща си.

„Аз съм един голям мечтател. Минаха много години, преди да убедя семейството си, че е време да направим това в цирка. Вече съм на 28 години, а това нещо го мечтая от 4 или 5-годишен“, разказа Михаил.

В трупата на Свилен Кехайов има артисти от Украйна. „Навремето се опитвахме да ги вкарваме с визи. Сега войната облекчи техния режим. Те идват като бежанци и ние по-лесно им оправяме документите за работа“, обясни ръководителят на трупата. Той допълни, че украинската циркова школа е отлична и артистите от нападнатата държава са плюс за всяка програма.

Заедно с украинците на манежа излиза и артист от Русия. Това не създава конфликти в екипа, каза Кехайов. „Ние всички сме от един славянски народ. Войната, която е на политическа основа, не би трябвало да се отразява на гражданите“, добави той.

Започне ли строежът на новия стадион обаче, Шумен остава без площадка, където може да се настани цирк, предупреди Свилен Кехайов. Това е сериозен проблем и в други големи градове.

„Може да имаш най-хубавия цирк, но като няма къде да го сложиш. Какво става? Все едно го нямаш. Много е обидно, защото нито една институция не се интересува от нашата дейност“, каза той.

Кехайов призовава местните власти в по-големите градове да помислят за терени на открито. Там могат да се организират не само циркови спектакли, но и да се разполагат пътуващи увеселителни паркове, да се организират фестивали или спортни прояви.

Трупата на Свилен Кехайов се надява, че температурите ще им позволят да работят и през ноември, но отсега мислят каква да е програмата за следващия сезон, който започва през март 2025.

Подробностите чуйте в репортажа на Стоян Стоянов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Важни ли са вещите лица

Каква е ролята на вещите лица в съдебния процес? Често чувате в съдебни казуси, че съдът е назначил експертизи или съдът предстои да изслуша вещи лица.. Вещите лица са експерти в различни области и по компетентност се назначават от съда, ако се прецени, че това е нужно за изясняване на обективната истина. Техните заключения понякога са решаващи..

публикувано на 12.09.24 в 13:00

Да разчистим бюрата

Под това послание за пореден път във Велики Преслав ще премине кампанията за събиране на отпадъци от хартия и картон. Инициативата вече е традиционна и има подкрепата на учениците и техните родители.  Тя е част от програмата на община Велики Преслав за възпитаване на отношение и навици у гражданите към разделно събиране на отпадъците от домакинствата..

публикувано на 11.09.24 в 08:17
Рапица

Намаляват земеделските площи

Ниски добиви и ниски цени –това е най-лошият сценарий в земеделието. Това е поредната тежка година за зърнопроизводители от региона заради сушата. Драстично намаляха площите с рапица, а реколтата от царевицата е компрометирана. Това каза Мариела Йорданова от съюза на зърнопроизводителите в Лудогорието. По думите й, много стопани вече се отказват от..

публикувано на 11.09.24 в 08:08

1100 първокурсници се заклеха

С полагане на клетва от първокурсниците днес официално бе открита новата академична година в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".  Церемонията по традиция започна с издигане знамената на България, на Европейския съюз и на ШУ. Поздравителни адреси изпратиха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и други официални..

публикувано на 09.09.24 в 14:50

Научи се да се смееш

Повечето хора смятат, че достигането до щастието е лесен път, като разходка в парка. Често обаче щастливите хора са имали несполучливи опити в живота, падали са, след това са се научили да се изправят и да продължат живота си, но с нов опит. Вместо да подхранват негативното, те избират да градят щастието. Затова, за да минем през този път, трябва да..

публикувано на 07.09.24 в 14:59

Съединението - стъпка към националния идеал

Съединението на България на всички нейни територии, на които живеят етнически българи е мечта и цел през цялата на епоха на Възраждането.  Този идеал, който се появява през третата четвърт на XIX в. включва не само създаването на българска държава, но и такава държава, която e модерна, национално обединена и унитарна, без автономни територии, заяви..

публикувано на 06.09.24 в 09:00

Диненият мед на Смилец

Колко килограма маджун мислите, че могат да излязат от 1 тон дини? Отговорът знаят в село Смилец. Диненият маджун е безспорната емблема на силистренското село Смилец. Рецептата за автентичния динен мед, както още го наричат, се пази от поколения в селото и местните твърдят, че може да изкара 1 век, без да промени качествата си. Това е..

публикувано на 05.09.24 в 14:04