Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безкръвната ни независимост

2
Проф. Милко Палангурски
Снимка: Здравка Маслянкова

22 септември 1908 година остава в нашата историография като едно от събитията, в които българският политически елит показва забележителни умения, като се възползва от благоприятната международна обстановка и успява да извлече максимума за държавата. 

Всичко това е следствие от няколко различни условия. На първо място, желанието на Австро-Унгария да анексира Босна и Херцеговина, която според Берлинския договор от 1878 г. е окупирана за тридесетгодишен срок. 

Това е нарушаване на Берлинския договор и възможност за България да се възползва от положението на международната сцена да обяви и своята Независимост. 

Другият фактор са българо-турските отношения, които са свързани с промените във властта в Османската империя, след избухването на т.нар. Младотурска революция. Новата власт вместо да въвежда реформи в управлението, се насочва по линията на национализма. 

Междувременно в Цариград става известният „инцидент Гешов”. На 30 август 1908 г. в столицата на османската империя е устроена гала вечер по случай рождения ден на султана, на която са поканени всички дипломатически мисии на различните държави с изключение на българския представител Иван Ст. Гешов. 

С това си действие младотурците искат да подчертаят васалното положение на България. В същото време българското правителство на Александър Малинов използва инцидента като повод за обявяването на независимостта. 

Според проф. Милко Палангурски, преподавател във Великотърновския университет, 22 септември вече е част от националния ни календар на общество, което припознава делото на предците ни. 

Още подробности може да чуете в прикачения файл и интервюто на Миглена Стефанова с проф. Милко Палангурски. 

Колко струва българската независимост и защо България, всъщност, няма национален празник може да чуете от интервюто на Миглена Стефанова с проф. Милко Палангурски от Великотърновския университет. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бялото злато на Борово

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.  Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..

публикувано на 26.11.24 в 11:22

Лилия в търсене на тишината

От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..

публикувано на 26.11.24 в 11:09

И сватбите поскъпнаха

Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..

публикувано на 26.11.24 в 08:22

Съветниците дискутират

По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..

публикувано на 25.11.24 в 14:47

Адвокатът пътешественик

Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти.  Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..

публикувано на 25.11.24 в 08:59

Започна конкурсът "Съзвездие"

Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен.  Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..

публикувано на 23.11.24 в 11:38

Подкрепа след адски пожар

Семейството на второкласник от Търговище остана без дом след адски пожар, причинен от късо съединение.  От документи до мебелите на фамилията, всичко е унищожено. Колеги и приятели на майката Стилияна Стефанова, която работи в голяма търговска верига, са неотлъчно до нея. Помагат й да разчиства опустошения от огъня апартамент в кв."Запад" 3...

публикувано на 23.11.24 в 09:57