Покрай европейските избори през юни много родни политици се докоснаха за първи път до социалните мрежи, предпочитани от младежите, ТикТок и Инстаграм. Това повиши процента на гласуващите в най-ниската възрастова група у нас, каза за Радио Шумен Ивайло Илиев, политолог и представител на „Националния младежки форум“.
„Социалните мрежи и техните алгоритми продължават да задълбочават разделенията помежду ни. Успяват да прокарат пропаганда и дезинформация“, каза Ивайло Илиев. Това че в социалните платформи много лесно могат да бъдат ограничени инакомислещите започва да затваря симпатизантите на конкретни политически сили във все по-малки балони и позволява радикализиране, добави политологът.
Преди изборите за 51-овото Народно събрание алгоритмите в социалните мрежи продължават да пробутват кратки политически видеопослания, които предизвикват гневни реакции. А точно гневът трябва да отведе избирателите до урните.
Негативните послания се вписват в тенденцията за протест срещу мейнстрийм партиите, медиите и темите. „Става въпрос за малка, но на моменти доста радикална група, която си живее в някакъв не просто социален балон, а в наистина нещо като секта. Те не следят големите процеси, не влизат в дълбочина. Продават доста популистки послания. Успяват да пропагандират идеи, които после няма как да се реализират“, разказа Илиев.
От такива групи, попаднали в Парламента, няма голям смисъл, категоричен е младият политолог, защото те нито познават процедурите, политическия процес или дори правилата на демокрацията. „Те влизат в Народното събрание и изразяват протестния вот, който в последствие не бере никакви резултати“, добави той. Това няма да попречи в следващите години на такъв тип формации, покълнати и пораснали в социалните мрежи – да избиват в политическия живот у нас.
Ще ограничат ли избирателната активност безспирните тролски атаки в социалните медии срещу популярни политически лица у нас? Могат ли новите инфлуенсъри в ТикТок (като Мими Шишкова и Боряна Йовчева) да мотивират младежката си аудитория да излезе и да гласува? Отговори на тези въпроси чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с младия политолог Ивайло Илиев.
Лица на календар могат да бъдат и котки, и кучета. Вече шеста година питомците на Кастрационния център в Русе го доказват. Пухкавите бездомничета пръскат чар и от календар за 2025 година, и скоро той ще може да бъде закупен, а всички постъпления до лев ще се използват за животните. Този път с постъпленията ще бъде закупен ехограф, каза за Радио..
Приключи първият ден от акцията по кръводаряване, която организираха Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ и Районният център по трансфузионна хематология – Варна. Кръв дариха студенти, преподаватели и служители на университета в Шумен, както и жители на града. Повече за акцията и за акта на кръводаряване от репортажа на Росица..
Кои са ви любимите истории от книжките? Какво ще те накара да забравиш за телефона си и да избереш книгата? Четат ли вашите родители и какво? Тези и други въпроси в Световния ден на четенето Стоян Стоянов зададе на второкласници от СУ "Трайко Симеонов" в Шумен с класен ръководител Анжелина Господинова. Чуйте гласа на децата.
Над 15,9 процента са българите, при които е открит диабет. Това съобщи ендокринологът д-р Цветелина Александрова от Университетската болница „Медика Русе“. Има още три дати за безплатни профилактични прегледи - 20, 26 и 27 ноември 2024 г. в сградата на университетската болница с адрес: гр. Русе, ул. „Рига“ № 35. Желаещите да се..
Тенденцията на община Тутракан е да продължи с облагородяване на града и на общината. Това каза кметът д-р Димитър Стефанов в края на първата година от четвъртия си мандат. За големите инфраструктурните и социалните проекти - рехабилитация на уличната мрежа в града и селата, енергийното обновяване на жилищни и обществени сгради, за..
Неотдавна в детска ясла ,,Звездици“ в Разград бе открита млечна кухня, която освен децата в яслата, изхранва и деца от целия град, като им доставя храната до дома. Сега в същата ясла има вече и солна стая. ,,Това е една превенция срещу простудните заболявания и профилактика по много приятен начин за малките деца“, каза за Радио Шумен..
Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци. Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада..