Няма да е пресилено, ако се каже, че новата вълна на българското кино след 50-те и 60-те години на ХХ век е белязана от няколко имена и едно от тях е на оператора Димо Коларов.
Благодарение усилията на общината, на Националния филмов център и Съюза на филмовите дейци в неговото родно Попово, на две години се прави конкурсът „Златното око“, който оценява най-добрите оператори у нас.
В него участват игрални, документални и студентски филми, като Голямата награда за операторско майсторство в последните четири издания печелят двама души – Веселин Христов и Рали Ралчев. Първото име е познато и като човекът снимал в Шумен един от последните филми на Стефан Командарев – „Уроците на Блага“. И тази година за фестивала, посветен на Димо Коларов, са селектирани над 30 заглавия, които са избрани от комисия начело с проф. Михаил Мелтев.
„Филмът се прави благодарение на режисьора, но картината се случва заради оператора, който трябва да има много тънка визуална чувствителност“, казва Мелтев.
Според режисьора и преподавател, най-ценното качество на Димо Коларов е било, че веднага след като е навършил години за пенсиониране, се е оттеглил и така е дал възможност на младите да работят.
За проф. Мелтев това е дълг към професията, а не към самия него и неговото его.
Програмата на кинофестивала за операторско майсторство с международно участие „Златното око“ в Попово започва на 15 октимври от 15:00 часа с прожекцията на студентски филми. Официалното откриване на неговото XII-то издание е в сряда вечерта, като веднага след това ще бъде показан филмът „Уроците на Блага“, сниман от оператора Веселин Христов, под режисурата на Стефан Командарев.
Чуйте още от разговора на Миглена Стефанова с Михаил Мелтев.
Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..
Първата си самостоятелна книга „Човекът от последния вагон“ представя в Шумен днес авторката Марта Радева, която отказва да бъде наричана писател, въпреки сериозната си биография в публикуването на текстове в „Сега“, „Култура“, „Дневник“, „Литературен вестник“, „Азбуки“, „Родна реч“, „Български език и литература“ и др. Дълго време Радева пише..
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..