Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Тончо Жечев

Тончо Жечев

Шумен е длъжник на литературното наследство на Тончо Жечев, но в национален мащаб той все още не е забравен, заяви проф. Добрин Добрев, който днес участва в среща-дискусия, посветена на 95-ата годишнина от рождението на големия ни писател, хуманист и литературен критик.

В същото време, казва проф. Добрев, Тончо Жечев е допринесъл много за духовното издигане и на квартала му Дивдядово, и на самия Шумен.

За преподавателя от Шуменския университет, Тончо Жечев е дал един нов дух на културата в България в годините на идеологическия догматизъм, въпреки че е бил дълбоко консервативен като възгледи, които са били истински патриотични.

Срещата разговор по повод годишнината на Тончо Жечев започва от 18:00 часа в шуменското читалище „Добри Войников“. В нея освен проф. Добрин Добрев, ще участват проф. Христо Трендафилов, проф. Младен Енчев и доц. Юрий Проданов.

Ученият, изследователят и общественикът Тончо Жечев е роден на 6 юли 1929 г. в Дивдядово. Завършва гимназия в Шумен, право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, аспирантура в Академията за обществени науки в Москва.

Между 1974 и 1982 г. е директор на Института за литература при БАН. Доктор на филологическите науки, професор по „История на новата българска литература“ в Шуменския университет до 1990 г., член-кореспондент на БАН. От 1990 г. е главен редактор на сп. „Септември“, което се преименува на сп. „Летописи“. Авторът на „Българският Великден или страстите български“ има над 700 публикации литературна критика, есеистика, фолклор, народопсихология, философия, история и други.

Тончо Жечев е Почетен гражданин на Шумен, който си отиде през 2000 г.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с проф. Добрин Добрев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Червен в изложба

Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция.  Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..

публикувано на 03.02.25 в 11:10

Боровското съкровище се връща

"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията.  В нея участваха повече от 700 редки и изящни..

публикувано на 31.01.25 в 12:41

Куркудената чорба в изложба

След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион.  Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“.  Дейностите..

публикувано на 30.01.25 в 13:04

Огнени танци на сцената

Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров.  Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...

публикувано на 30.01.25 в 12:18

Живот в неравноделни ритми

Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..

публикувано на 28.01.25 в 09:06

Изходът между добро и зло

Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..

публикувано на 27.01.25 в 08:38

Красива история на сцената

Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..

публикувано на 24.01.25 в 08:51