От днес до 16 ноември в Търговище се провежда Седмица на китайската култура, организирана от Сдружение „Приятели на Китай“.
Инициативата е традиционна, посветена на приятелството, на културните и просветни контакти с източната страна, но тази година има още един ярък повод за богатата едноседмична програма.
На 3 октомври 2024 г. се навършиха 75 години от установяването на дипломатически отношения между България и Китай. България е втората държава след СССР, признала обявената на 1 октомври 1949 година Китайска народна република.
За контактите на Търговище с далечен Китай, за традициите, изградени през годините и събитията, които изпълват Седмицата на китайската култура, чуйте Румен Новаков – председател на Сдружение "Приятели на Китай" още от създаването му - преди повече от 30 години. Интервю на Христина Димитрова.
Празничния концерт е утре от 18:00 часа в концертната зала на ОНЧ "Напредък" .
В сряда от 10:30 часа ще има лекция на Си Джиланг - Философските принципи на китайската култура , а от 12:00 часа за традиционната китайска медицина ще говори Ю Джи. Вечерта от 18:00 часа е предвиден концерт на оркестър за традиционна китайска музика.
В четвъртък програмата включва Вечер на китайската кухня, в петък за "Пътят на чая" ще говори Рузие Сюлейман.
Седмицата ще завърши в събота с прожекция на китайски игрален филм от 10:30 ч. в кафе-театъра.
Даниела Тодорова и Тодор Тодоров представят своята изложба „България. Иновации и традиции“ днес - 12 ноември, от 17:30 ч. в ХГ „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Експозицията ще остане в залата на галерията до 10 декември. Събитието в Шумен ще бъде премиера за България, след като изложбата гостува успешно в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския..
Тази седмица кукленият театър в Русе кани всички почитатели на театралното изкуство да се потопят в магията на две специални събития – комедията за възрастни „Чехов търси талант“ и любимата класическа приказка „Пинокио“ като част от инициативата Нощ на театрите. В четвъртък, 14 ноември, от 19:00 часа театърът ще представи комедийния спектакъл..
Актрисата Силвия Болярска е едно 10-те нови лица на шуменския театър през този сезон. Тя е от София и е на 24 години. В НАТФИЗ завършва т.нар „златен клас“ на проф. Пенко Господинов по актьорско майсторство за драматичен театър. Определението "златен клас" се появява заради силните изяви на студентите на проф. Господинов още докато са в..
„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева. В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..
Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..
Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово. На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..
Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“. Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..