Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анализ

Икономиката при Тръмп

Вторият му мандат може да възвести ера на глобален протекционизъм

Доналд Тръмп
Снимка: БТА

След като кошмарът на либералните икономисти се сбъдна и Доналд Тръмп бе избран за втори път за президент на САЩ, е нормално да се опитаме да си представим какво ще донесе той в икономически план.

Може би трябва да припомним, че 23-ма американски нобелови лауреати за икономика публикуваха отворено писмо преди изборите, призовавайки за гласуване в полза на конкурентката на Тръмп, Камала Харис.

И така, с какво изглеждаше толкова страшен за тях Тръмп, както по отношение на американската, така и на световната икономика.

Първо, Тръмп е синоним на мито. В предизборната си кампания той дори заяви, че това е най-прекрасната думичка в речника. Обещаваше да наложи всеобхватно мито от между 10 и 20% за всички страни, с които САЩ търгуват и 60% за Китай.

Митото, както знаем, се поема в голяма степен, ако не и изцяло, от потребителите в една икономика. Това, което вносителите трябва да платят на държавата, те го калкулират в цените на своите стоки. Затова се смята, че увеличените мита на Тръмп ще вдигнат инфлацията в САЩ.За нея ще допринесат и репресивните мерки, които той обещава спрямо имигрантите.

Освен това новите мита ще намалят износа на Америка, тъй като ще засегнат междинни стоки, които американските фирми вграждат в своите крайни продукти.

Но може би най-страшното е, че те ще възвестят нова ера на глобален протекционизъм, ако приемем, логично, че търговските партньори на САЩ отговорят с реципрочни мита. След като веднъж се разпалят митническите войни, прекратяването им може да отнеме дори десетилетия. Такива са били годините между двете световни войни, в които растежът е бил занижен.

Това ще се материализира по две линии. Първо, както знае всеки студент по икономика, митата са игра не просто с нулева, а даже с отрицателна сума. Нулева сума е взаимодействие, при което печалбата на едни е загуба за други. В случая с митата обаче теоретично е доказано, че не просто се преразпределят средства по оста вносители-държава-потребители, а и се губи търговия, т.е. просперитет.

Вторият проблем с митата е, че растежът страда и откъм ефективност. При митническа война вече не най-ефективният производител е възнаграден. Спира да действа законът за сравнителните предимства в световната търговия. Защитават се политически чувствителни отрасли с концентриран интерес на заетите в тях, за сметка на други, в които интересът на работниците е разпръснат. Именно вторите ще пострадат от ответните мита.

Вторична жертва от една световна митническа война ще е и глобалният зелен преход, тъй като най-ефективният производител на електрически автомобили в света, а и други зелени стоки – Китай – е основна митническа мишена не само на Америка, но и на Европа.

Тръмп обещава също така данъчни облекчения – по-точно удължаване на изтичащите такива, приети през първия му мандат, както и разхлабване на регулациите. Критиките са, че тези мерки са насочени предимно към заможните граждани и големите корпорации за сметка на обикновения американец.

Един икономически институт пък излезе с изследване, според което дългът на САЩ, който наближава 125% от БВП, при политиките на Тръмп ще нарасне с допълнителни 7,5 трлн. долара в рамките на десет години. Брутният вътрешен продукт на САЩ (сумата на всички стоки и услуги, произведени за една календарна година в страната) е към 27,5 трлн. долара. При президентство на Харис се смяташе, че дългът ще се увеличи само с 3,5 трлн.

Тук някои ще се запитат защо пазарите в САЩ реагираха положително на избирането на Тръмп. Ами защото бизнесът и инвеститорите по презумпция са краткосрочно ориентирани – те си гледат митническата протекция, занижените данъци и разхлабените регулации. Вторичните ефекти от загубата на просперитет ще дойдат по-късно и дори теоретично перфектни машини за анализ на информация като пазарите ще реагират със закъснение. Те също са подвластни на емоциите и късогледството.

Със сигурност много български фирми се чудят и какво ще е въздействието на Тръмп върху долара. Тук цари неяснота.

Той по принцип е застъпник за евтина валута с цел подпомагане на американския износ и свиване на търговските дефицити на САЩ, особено този с Китай, когото Вашингтон обвинява в умишлено обезценяване на юана.

Бюджетните дефицити, които се очаква да нараснат при Тръмп, обаче са проинфлационни, което ще накара Федералният резерв (централната банка на САЩ) да поддържа високи лихви, така правейки долара по-привлекателен спрямо останалите валути.

Други сложни икономически взаимозависимости също неутрализират влиянието на различните потенциални политики на Тръмп върху курса на долара.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията задържа шофьор за редица нарушения

50-годишен водач на лек автомобил е заловен без свидетелство за правоуправление, съобщават от полицията в Разград. Мъжът е спрян за проверка, като е установено, че той шофира в срока на наложено наказание за неправоспособност.  В автомобила са открити бензинов трион и горска дървесина без контролна марка и придружаващи документи. Направената на..

публикувано на 16.02.25 в 10:50

Ало измамници с усилени опити

Множество сигнали за опити за измама по телефона са постъпили в дежурната част на областната дирекция в Шумен. Няколко са обажданията към стационарни телефони в шуменското село Мадара, има обаждания и към абонати от Велики Преслав.  Това съобщават от полицейския пресцентър и уточняват, че този път измамниците се представят за полицаи. Казват, че се..

публикувано на 15.02.25 в 21:36

Правителството срещу високите цени

Правителството предлага редица мерки по отношение на цените. Това заяви премиерът Росен Желязков на брифинг след извънредното съвещание в Министерския съвет, което бе посветено на темата за цените на хранителните стоки.   Една от мерките е законодателни промени за ограничаване на прекупвачите. Ще се прави анализ от НАП за дейностите на..

публикувано на 15.02.25 в 14:20

Студено със сняг

Днес с умерен, преди обяд по северното Черноморие и временно силен вятър от север и североизток ще започне да нахлува студен въздух. Ще бъде предимно облачно, след обяд със слаби валежи от дъжд, които към края на деня в Лудогорието ще преминат и в слаб сняг. Максималните температури ще са в широк интервал- от 2°-7°, за Шумен около 3°...

публикувано на 15.02.25 в 07:14

Ден на виното и любовта

Днес празнуваме Трифон Зарезан. Денят на лозаря е посветен на труда и любовта на българите към лозята, гроздето и виното. За първи път този празник започва да се чества официално у нас през 1962 г. в деня на Свети мъченик Трифон. Днес в цялата страна лозари, винари, кръчмари ще празнуват и ще зарязват лозята. Шуменският кмет проф. Христо Христов и..

публикувано на 14.02.25 в 08:02

По-топъл петък

Днес облачността ще е променлива, сутринта по-често значителна, когато са възможни изолирани превалявания от дъжд, а по-късно ще има временни разкъсвания и намаления на облачността. Вятърът ще е слаб, по крайбрежието умерен от юг-югозапад и над районите бързо ще прониква по-топъл въздух. Минималните температури ще са между минус 0° и 5°, за Шумен около..

публикувано на 14.02.25 в 06:21

Планово без ток

Бюлетин за планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен Петък 14.02.2025 Разград Няма прекъсвания за тази област Русе В периода  10.02.2025 - 14.02.2025, от 8:30 до 16:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато..

публикувано на 14.02.25 в 05:30