Общинският съвет може да отнема почетния знак „Ключ на град Шумен“, почетното звание „Почетен гражданин на Шумен“ и почетното отличие „Златна значка на град Шумен“. Това е записано в проекта на Наредбата за символите, почетните звания, отличията и наградите на община Шумен. Проектът, внесен от общинския съветник и председател на временната комисия Венцислав Венков, е в дневния ред на заседанието на Общинския съвет на 28 ноември.
Почетните звания могат да бъдат отнемани на удостоените, които са осъдени за умишлено престъпление от общ характер с влязла в сила присъда; на лица, които със свои действия, обръщения или послания уронват доброто име и престижа на община Шумен или Република България; на лица, увредили българските национални интереси. Решението се взема с обикновено мнозинство, с което са избрани.
На заседанието си днес членовете на Правната комисия при Общинския съвет приеха раздела за наградите на община Шумен. Той е съставен от 7 знаци и звания, сред които най-високото отличие е почетен знак „Ключ на град Шумен“. На второ място е званието „Почетен гражданин на Шумен“.
Съветниците от Правната комисия приеха предложението за почетен гражданин да се внася на заседание на Консултативния съвет с подкрепа от минимум 51 процента от подписите на общинските съветници. Целта е да не се компрометират в публичното пространство имената на предложените хора, тъй като назад в годините се е случвало внесени и оповестени имена да не получат подкрепа за почетното звание на сесия.
„По тази причина има възможност съответното заседание на Консултативния съвет да бъде при закрити врата“, коментира председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова.
Сред наградите за първи път се включва и годишно отличие в сферата на социалните услуги, подобно на наградите в културата, образованието, здравеопазването, спорта и дарителството.
Проектът на Наредбата за символите, почетните звания, отличията и наградите на община Шумен е на сайта на общината.
На Правната комисия единодушно бе гласувано и предложението на кмета проф. Христо Христов Шумен да се присъедини към мрежата на балканските градове.
Две жени са в болница след катастрофа, съобщават от полицията в Шумен. Сигналът за пътно произшествие по пътя между Шумен и Велики Преслав до село Хан Крум е получен в оперативната част от Областната дирекция на МВР в Шумен в 13:40ч. По първоначални данни лек автомобил „Киа“, управляван от 47-годишен мъж от Велики Преслав, е излязъл от пътя и се..
Огромна сурвакница направиха в с. Осмар. Височината ѝ е над три метра. Конструкцията е специална изработка – направена е от ракита с вградени дрянови клонки. За украсата на сурвакницата са използвани килограм вълна; разноцветни усукани конци прежда; няколко низа пуканки, тиквени семки, сушени чушки, плодове и чесън; малки кравайчета и монета на върха..
Археологическият музей „Велики Преслав“ в старата столица изпраща 2024 г. с туристически поток от 30 000 посетители. Това са само туристите, преминали през музея и са повече от предходната година. Ръководството на културната институция се надява, че максимумът ще бъде надминат догодина след излъчените два филма за археологичасия музей, след..
Десет водопровода с обща държина от 6,5 км. са подновени през тази година в пет населени места от община Велики Преслав. Това са селата Златар, Имренчево, Кочово, Мостич и Суха река. След приключилите ремонти, на стойност над 2.5 млн. лв. от Програмата за развитие на селските райони, са асфалтирани първите три улици в Кочово. С 5.3 млн. лв.,..
Рождество е един от празниците, които все по-често свързваме с подаръци и пълни трапези. Те не са никак лошо допълнение към празника, но едно от нещата, които много православни християни правят на днешния ден е и да влязат в храма. За какво се помолиха на Коледа шуменци и какво пожелаха на всички хора, чуйте от репортажа на Жулиета Герова.
Група младежи от Хитрино за поредна година пресъздадоха обичая коледуване. Традиционен български обичай, характерен с празнично облекло, украсени калпаци и коледарски песни. По улиците коледарите пяха коледни песни, посещаваха домовете на хората и ги благославяха, а стопаните ги дариха с пари, боб и вино. Традицията повелява младите мъже да прогонят..
„Много се радвам, че представих достойно Шумен и че успях да вляза в сърцата на моите съграждани“. Това каза победителката в музикалния конкурс „Гласът на България“ Славея Иванова. Тя бе посрещната в сградата на община Шумен от кмета проф. Христо Христов. По време на разговора им Славея обеща да се включи в концерта от празничната програма на Деня на..