Създаването на един от най-новите музеи в България ще бъде чествано с прожекцията на филм, озаглавен „Екомузей. Първите 10 години “.
Културният и научен институт в Русе е своеобразен наследник на закрития през 1970 г. природонаучен музей, изграден основно с усилията и научната работа на Еберхард Унджиян, наричан един от последните енциклопедисти у нас и човешката емблема на дунавския град, казва главният уредник на отдел „Природа“ Венцеслав Петков.
Унджиян, който е доайен на българската наука за проучване и защита на природните богатства, съхранява над 5000 фондови единици и създава научната библиотека в отдел „Природа“, която съдържаща над 7000 заглавия.
Всичко това провокира русенският музей и Арена медиа да заснемат документален филм за дългия път и осъществената мечта на поколения изследователи и музейни работници за създаване на Екомузей.
В него е показано съжителството на човека с природата, многообразието на животинските видове и защитените територии по поречието на Дунав. За десет години Екомузей с аквариум придоби изключителна популярност в Русе и страната с повече от 170 000 посетители.
Филмът „Екомузей. Първите 10 години “ ще бъде показан от 18:00 часа тази вечер в историческия музей в Русе.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Венцеслав Петков.
Четири дами с различни професии, които ги свързва приятелството, но и страстта към четенето. То може да бъде самотно занимание, но и споделена радост. Точно затова им хрумва идеята да направят клуб за четене на книги. Речено сторено и вече този клуб се казва „Баба Райна“. Защо ли? Защото в уютното пространство на възрожденската къща с книга в ръка..
България е една от страните, в които хората празнуват имената си. В месеца с най-много имени дни говорим с най-малките за имената. За това знаят ли на кого са кръстени, харесват ли си името, как искат те самите да се казват. На тези и други въпроси отговарят малчугани от група ,,Бон-Бон“ в Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен. Чуйте репортаж на..
Оптимистичният хоризонт пред новото редовно правителство е една година, тъй като в коалиционното споразумение има ангажимент в този срок да се изберат регулаторите с изтекъл мандат, заяви за Радио Шумен политологът Атанас Радев. Според него, най-главното е, че в момента има консенсус между системните партии (ИТН например вече е такава). Намираме се..
Община Велики Преслав ще получи безвъзмездна финансова помощ за реализиране на проект за домашно компостиране. В рамките на този трети поред проект ще бъдат доставени нови и неупотребявани 350 компостера с вместимост от 850 литра. Желаещите да получат съд за оползотворяване на биоразградими отпадъци и превръщането им в компост ще подават заявления за..
Социалната мрежа вече е пръв помощник в работата на кметовете на малките населени места. Няма село, което да няма група, в която да се съобщават важни за хората информации. Всеки вече държи в ръката си телефон, свързан с интернет и следи събитията чрез него. Така до тях бързо и удобно стига важното. Как кметовете ползват социалната мрежа? Ще..
С модерен дефибрилатор оборудваха две разградски училища д-р Никола Досев и д-р Димитрина Петрова. Апаратът, който може да спаси човешки живот, е осмото дарение на собствениците на ветеринарна клиника "Фарма Тийм" в Разград. Дарените дефибрилатори са от ново поколение, имат оперативен режим на български език, което улеснява работата с тях...
Шуменската детска градина "Светулка" представя дейностите си с подкаст канал. Темите са подсказани от родителите. Оператори и монтажисти са детските учителки в градината, а срещите с гостите води директорката Надежда Минчева … засега. Всичко това е част от проект "#СЕГА – действай сега, учи сега, сподели сега". Дейностите са финансирани от..