Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екомузеят на 10 години

4
Снимка: Екомузей

Създаването на един от най-новите музеи в България ще бъде чествано с прожекцията на филм, озаглавен „Екомузей. Първите 10 години “.

Културният и научен институт в Русе е своеобразен наследник на закрития през 1970 г. природонаучен музей, изграден основно с усилията и научната работа на Еберхард Унджиян, наричан един от последните енциклопедисти у нас и човешката емблема на дунавския град, казва главният уредник на отдел „Природа“ Венцеслав Петков.

Унджиян, който е доайен на българската наука за проучване и защита на природните богатства, съхранява над 5000 фондови единици и създава научната библиотека в отдел „Природа“, която съдържаща над 7000 заглавия.

Всичко това провокира русенският музей и Арена медиа да заснемат документален филм за дългия път и осъществената мечта на поколения изследователи и музейни работници за създаване на Екомузей.

В него е показано съжителството на човека с природата, многообразието на животинските видове и защитените територии по поречието на Дунав. За десет години Екомузей с аквариум придоби изключителна популярност в Русе и страната с повече от 170 000 посетители.

Филмът „Екомузей. Първите 10 години “ ще бъде показан от 18:00 часа тази вечер в историческия музей в Русе.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Венцеслав Петков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Клуб "Единство" на 10 години

10 години от създаването си чества днес Клубът на съотечествениците "Единство" в Търговище. Той обединява рускоговорящата общност в областта и приятели - русофили.  Клубът пази традициите и родния език на хора, родени в Русия, Украйна, Молдова, Казахстан, Таджикистан и други републики. В него се срещат културите и на кримски българи и на татари, но..

публикувано на 22.02.25 в 10:33

Снежно щастие в Смядово

Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи.   За щастие на участниците, общината беше..

публикувано на 21.02.25 в 16:39

200 килограма добро

13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти,  от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..

публикувано на 21.02.25 в 15:25

Топли чакални с работно време

В сградата на всяка  железопътна  гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час.  Мярката е..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Дървета срещу фотоволтаици

Община Разград е дала съгласие върху  терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Полицията при зрелостниците

Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..

публикувано на 20.02.25 в 14:06

Храм пред освещаване

Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..

публикувано на 20.02.25 в 12:23