Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години обич и грижа

6
Снимка: Личен архив

През далечната 1934 г. в Шумен по инициатива на Женско дружество „Родолюбие“ в къща, дарена от богата фамилия, се създава първата детска градина. Започва с около 20-тина деца на родители, които работят в новооткритите фабрики. Дружеството осигурявало и финансирането и кадрите, които в началото били жени, завършили гимназия. В първите години разчитали на храна от кухнята на затвора, първите играчки били също осигурени от работилницата на градския затвор. Т.н Боичкина фабрика осигурявала безвъзмездно боичките и пластелина, а рисунките правели на халваджийска хартия.

90 години по-късно наследник на това дело е  Детска градина „Звънче“, известна на шуменци като Първа градина. От 1993 г. е авторски академичен тип детска градина и работи по програма „Аз променям света“, чийто автор е проф. д-р Ирина Колева от СУ „Св. Климент Охридски“. Революционната за времето си програма се прилага и до днес с акцент върху стимулиране на емоционалната и социалната интелигентност у децата.

90 години по-късно модерната градина ползва три сгради на три различни улици - стари къщи,  дарени от шуменски фамилии. Централна - на  ул “Д. Благоев“ №12, на ул. “Цар Калоян“ и на ул. „Цар Освободител“ №135.  Мечтата на екипа днес е нова база.

За успехите, самочувствието да си на наследник на дълголетна традиция и за подготовката на празника чуйте директора на ДГ „Звънче“ Галина Благомилова. Тя е част от екипа на градината още от студентската скамейка, вече 10 години директор, а също и хоноруван преподавател по „Педагогика на ранното детство“ в Шуменския университет „Еп. К. Преславски“. 

Чуйте интервю на Христина Димитрова с Галина Благомилова.

Чуйте и подробности за вълнуващото и същевременно трудно прохождане на първата детска градина в Шумен преди 90 години.

За 50-годишния си юбилей ДГ „Звънче“ получава орден „Кирил и Методий“ ІІ степен. Пет от проектите са наградени с Европейски знак за качество. Десет от проектите са отличени с Национален знак за качество. Тя е единствена в страната, отличена с Европейски езиков знак за проекта „Африка, здравей!“

Празничният концерт-спектакъл „Различни, но заедно“, посветен  на 90-ата годишнина от създаването на ДГ “Звънче“ е от 17:00 часа в Драматично-куклен театър “ В. Друмев“ в Шумен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да не "каните" пожарникари

При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..

публикувано на 26.12.24 в 15:10

Коледна елха на националностите

В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова.  Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

БГ Коледа за Тошко

Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..

публикувано на 23.12.24 в 16:19

Кирилицата ще краси училище

Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..

публикувано на 23.12.24 в 11:53

Джеф, който меси хляба

Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към   България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...

публикувано на 23.12.24 в 08:48

Любовта на Ал Тъна

Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане.  Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“.  Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..

публикувано на 23.12.24 в 08:39

Коледа - традицията повелява

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..

публикувано на 23.12.24 в 08:30