Бланка ни посреща в дома си в поповското село Садина в дреха, изработена ръчно от индианците, които живеят в щата Табаско, Мексико. С типичното латиноамериканско гостоприемство е подредила маса с мексиканска храна, приготвена изцяло с растителни продукти. Веднага се заема с разточването на тортили за буритото - класическо мексиканско ястие.
Бланка Ернандес Хименес-Йорданова е родена в Южно Мексико в огромна фамилия с куп братя и сестри. По професия е журналист и пътува по различни проекти до Северна и Южна Америка.
Свързва съдбата си с България заради любовта. Бланка среща половинката си Делян Йорданов в Боливия, където той търси промяна в живота си след прегаряне в корпоративния свят. Няколко месеца след това Бланка вече е негова съпруга, а 7 години по-късно и щастлива снаха в село Садина. Твърди, че животът и е като магия.
Благодарение на чистата храна, която отглеждат в градината си и знанията на Делян за здраве чрез природни продукти, преди няколко години тя успява да пребори тежко автоимунно заболяване.
В рубриката „Новите нашенци“ Христина Димитрова ни среща с поредния герой, избрал България за свой дом - мексиканката Бланка от село Садина.
Интервюто е част от проекта "Новите нашенци", който се съфинансира от Европейския съюз и се осъществява в партньорство с ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен.
Информацията и мненията в рубриката не отразяват задължително официалните становища на Европейския съюз. Европейската комисия, както и което и да е лице, действащо от името на Комисията, не носи отговорност за начина, по който информацията може да бъде използвана.
Четири дами с различни професии, които ги свързва приятелството, но и страстта към четенето. То може да бъде самотно занимание, но и споделена радост. Точно затова им хрумва идеята да направят клуб за четене на книги. Речено сторено и вече този клуб се казва „Баба Райна“. Защо ли? Защото в уютното пространство на възрожденската къща с книга в ръка..
България е една от страните, в които хората празнуват имената си. В месеца с най-много имени дни говорим с най-малките за имената. За това знаят ли на кого са кръстени, харесват ли си името, как искат те самите да се казват. На тези и други въпроси отговарят малчугани от група ,,Бон-Бон“ в Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен. Чуйте репортаж на..
Оптимистичният хоризонт пред новото редовно правителство е една година, тъй като в коалиционното споразумение има ангажимент в този срок да се изберат регулаторите с изтекъл мандат, заяви за Радио Шумен политологът Атанас Радев. Според него, най-главното е, че в момента има консенсус между системните партии (ИТН например вече е такава). Намираме се..
Община Велики Преслав ще получи безвъзмездна финансова помощ за реализиране на проект за домашно компостиране. В рамките на този трети поред проект ще бъдат доставени нови и неупотребявани 350 компостера с вместимост от 850 литра. Желаещите да получат съд за оползотворяване на биоразградими отпадъци и превръщането им в компост ще подават заявления за..
Социалната мрежа вече е пръв помощник в работата на кметовете на малките населени места. Няма село, което да няма група, в която да се съобщават важни за хората информации. Всеки вече държи в ръката си телефон, свързан с интернет и следи събитията чрез него. Така до тях бързо и удобно стига важното. Как кметовете ползват социалната мрежа? Ще..
С модерен дефибрилатор оборудваха две разградски училища д-р Никола Досев и д-р Димитрина Петрова. Апаратът, който може да спаси човешки живот, е осмото дарение на собствениците на ветеринарна клиника "Фарма Тийм" в Разград. Дарените дефибрилатори са от ново поколение, имат оперативен режим на български език, което улеснява работата с тях...
Шуменската детска градина "Светулка" представя дейностите си с подкаст канал. Темите са подсказани от родителите. Оператори и монтажисти са детските учителки в градината, а срещите с гостите води директорката Надежда Минчева … засега. Всичко това е част от проект "#СЕГА – действай сега, учи сега, сподели сега". Дейностите са финансирани от..