Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чатбот срещу насилието

Снимка: Личен архив

Насилието и начинът, по който всичките му проявления рефлектират върху детската психика и детското поведение, са теми, по които все повече се говори. А фактът, че се говори повече, че се увеличават сигналите за насилие, включително и домашно насилие, означава, че върхът на айсберга се разкрива и може да бъде помогнато на по-голям брой пострадали хора. 

Такава е и идеята на новия чатбот, базиран на изкуствен интелект, който беше създаден в рамките на международния проект „I access my rights – задвижвана от изкуствен интелект подкрепа за интелигентно правосъдие по отношение на децата в Европа“ . Чрез него ще бъде улеснен достъпът до информация и здравна помощ на децата, които стават обект на насилие и тормоз, и те ще могат да се ориентират за правата си по един разбираем и интересен за тях начин. На чатбота те могат да задават различни въпроси, свързани с насилие, които ги вълнуват.

Участниците към Клуба по правата на децата в КСУДС - Шумен се включиха в създаването и тестването на чатбота. Те направиха и видео с послания по тази важна тема, което се разпространява в онлайн пространството.  

Какво казват с това видео младите хора и как работиха в рамките на проекта? С тях разговаря Ирина Николова. 

Заедно с младежите от Шумен по проекта „Аз имам достъп до своите права“ работиха  социални педагози от Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Шумен. Социалният педагог Веселина Гочева обясни идеята за анонимност на самия чатбот, както и стъпките, по които беше създаден цялостният проект.

Чатботът запазва пълната анонимност на децата и въпросите, които се задават. Имало е идея да се сложи опция с локация, която в случай на насилие да препраща към най-близкото поделение на МВР, но е отхвърлена, за да се запази анонимна самоличността на детето, което задава въпросите. Работата по цялостното завършване и пускане в ход на чатбота продължава с попълване на анкети и дискусии за обратна връзка. Анализите ще бъдат използвани, за да бъдат направени подобрения в работата на изкуствения интелект.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С аромат на книги и кафе

Четири дами с различни професии,   които ги свързва приятелството, но и страстта към четенето. То може да бъде самотно занимание, но и споделена радост. Точно затова им хрумва идеята да направят клуб за четене на книги. Речено сторено и вече този клуб се казва „Баба Райна“. Защо ли? Защото в уютното пространство на възрожденската къща с книга в ръка..

публикувано на 17.01.25 в 09:06

Как искаш да се казваш?

България е една от страните, в които хората празнуват имената си. В месеца с най-много имени дни говорим с най-малките за имената.  За това знаят ли на кого са кръстени, харесват ли си името, как искат те самите да се казват. На тези и други въпроси отговарят малчугани от група ,,Бон-Бон“ в Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен.  Чуйте репортаж на..

публикувано на 17.01.25 в 08:55
Атанас Радев

Политолог: В етап на нормализация сме

Оптимистичният хоризонт пред новото редовно правителство е една година, тъй като в коалиционното споразумение има ангажимент в този срок да се изберат регулаторите с изтекъл мандат, заяви за Радио Шумен политологът Атанас Радев. Според него, най-главното е, че в момента има консенсус между системните партии (ИТН например вече е такава).  Намираме се..

публикувано на 16.01.25 в 14:46
Община Велики Преслав

Компостери за дома

Община Велики Преслав ще получи безвъзмездна финансова помощ за реализиране на проект за домашно компостиране. В рамките на този трети поред проект ще бъдат доставени нови и неупотребявани 350 компостера с вместимост от 850 литра.  Желаещите да получат съд за оползотворяване на биоразградими отпадъци и превръщането им в компост ще подават заявления за..

публикувано на 16.01.25 в 13:24

Всяко село във Фейсбук

Социалната мрежа вече е пръв помощник в работата на кметовете на малките населени места. Няма село, което да няма група, в която да се съобщават важни за хората информации.  Всеки вече държи в ръката си телефон, свързан с интернет и следи събитията чрез него. Така до тях бързо и удобно стига важното.  Как кметовете ползват социалната мрежа? Ще..

публикувано на 16.01.25 в 13:16

Да спасим сърце

С модерен дефибрилатор оборудваха две разградски училища д-р Никола Досев и д-р Димитрина Петрова. Апаратът, който може да спаси човешки живот, е осмото дарение на собствениците на ветеринарна клиника "Фарма Тийм" в Разград.  Дарените дефибрилатори са от ново поколение, имат оперативен режим на български език, което улеснява работата с тях...

публикувано на 16.01.25 в 08:32

Подкаст за родители

Шуменската детска градина "Светулка" представя дейностите си с подкаст канал. Темите са подсказани от родителите. Оператори и монтажисти са детските учителки в градината, а срещите с гостите води директорката Надежда Минчева … засега. Всичко това е част от проект "#СЕГА – действай сега, учи сега, сподели сега". Дейностите са финансирани от..

публикувано на 15.01.25 в 11:35