Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледа - традицията повелява

Снимка: Личен архив

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена.

Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко се „разрушава”, „умира”, за да се „изгради”, „роди” наново през настъпващата нова година. На практика всичко правено в тези празнични дни има за цел да продуцира плодородие, здраве, добър късмет и благополучие.

И днес традициите около Коледа са живи, макар и видоизменени, но съдържанието остава едно и също – стремежът поне веднъж в годината семейството да се събере на едно място и да бъде цяло около специалната трапеза.

А тя, която е една на Бъдни вечер срещу Коледа, трябва да има нечетен брой ястия – 7,9 или 11. На масата се слагат храни, които набъбват, за да се увеличава и набъбва и късметът на тези, които ще седнат около нея. Такива храни са боб, царевица, жито и др.

Много често срещани на трапезата за Бъдни вечер са постните лозови и зелеви сармички. Тиквеникът също присъства на трапезата, както и ошавът. Питката, която по възможност трябва да замеси домакинята, трябва да бъде постна.

На масата се слагат още чесън, орехи, лук, мед и разбира се каната с червено вино.

Коледната трапеза показва онова, което произвежда семейството и тя се нарежда като един своеобразен Ноев ковчег, който да премине от старата към новата година, казва етнологът Николай Ненов.

По думите му, и днес изобилието, което слагаме на трапезата е магическото пожелание за бъдещето.

Още подробности може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с Николай Ненов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испанска психоложка срещу насилието

Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Цял месец мътна вода

Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..

публикувано на 24.01.25 в 11:10

Кажи ми колко книги си прочел

Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието.  От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..

публикувано на 24.01.25 в 08:39

Училище с обновен басейн

Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват.  Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..

публикувано на 24.01.25 в 08:33

Любов към балета

Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година.   На 21 години Мария Керчева на..

публикувано на 23.01.25 в 09:02

Искания: Кабинетът да спре цените

Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..

публикувано на 22.01.25 в 11:56

Спорт за надежда

С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички.  Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..

публикувано на 22.01.25 в 09:00