Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година.
Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея.
Не са малко и любопитно направените презентации за теренните археологически проучвания на специалисти в средновековния град Червен, на античните крепости Тримамиум и Кале Широково, на праисторическата могила край с. Бъзовец, както и на Сексагинта Приста. В музея гостуват и автори на книги с научен характер, а също и на издания с научно-популярна и художествена стойност.
През 2024-та една от най-успешните изложби на музея в Русе беше "Разкази от окопите. Българският тренч арт". Експозицията представя явление от световната култура, което обхваща периода на двете световни войни и обединява предмети и истории на хора, обвързани с военния конфликт и времето на изолация. Произведенията на това изкуство включват различни по форма сувенири или вещи от всекидневието, изработени от участници в бойните действия, цивилни съвременници, хора, преживели военен конфликт или последиците от него.
Материалите са свързани с остатъци от войната – муниции, сандъци на боеприпаси, чували за продоволствие. От тях се раждат пепелници, вази, моливници, прибори за хранене.
За директора на русенския музей 2024 г. е била добра и напрегната заради срещите с посетителите и работата на по няколко проекта.
През миналата годината в експозициите на музеи са влезли над 96 хиляди души, с малко повече от 6 хиляди, отколкото през 2023 г.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Николай Ненов.
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..
Прекрасните текстове и музиката на легендарната група „Тангра“ ще звучат навръх Нова година в Шумен. Музикантите ще забият на откритата сцена в парка до общината от 22:30 часа. За публиката ще бъдат изпълнени „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта без, която не можем“, „Оловният войник“ и още от любимите парчета на групата, създадена от великия..
Гласовити таланти от шест града в България представиха нова интерпретация на авторската песен „Малка моя Коледа“. Музикалната школа „New voices” в Търговище с вокален педагог Десислава Станкова сътвори коледно вълшебство по музика и аранжимент на популярния композитор Димитър Атанасов и текст на поетесата Бистра Александрова. Музикалната приказка е..
Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки. В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...
Коледна магия сътвориха учениците от Трето ОУ "Димитър Благоев" в спектакъла "Една различна Коледа". Концертът в Младежкия дом обедини традиции и съвременност, като показа многобройните таланти на възпитаниците на учебното заведение. Пред препълнената зала децата пяха, танцуваха, пресъздаваха обичаи и се забавляваха. Най-добрите получиха награди за..