Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни климатици срещу печки

Снимка: БГНЕС

Около 5000 домакинства в община Шумен може да подменят безплатно отоплителните си уреди на твърдо гориво с екологични устройства. Проектът е с европейско финансиране и със средства от държавния бюджет. Общата сума е над 36 млн. лева.

За нови климатици, камини или котли на пелети и термопомпи могат да кандидатстват собственици на имоти и фирми, които обаче използват помещенията за жилищни нужди. Ще се изисква документ за собственост (нотариален акт или договор за собственост). Всички имоти трябва да са в регулационните планове на населените места в общината. Кандидатите трябва да са заплатили всички местни данъци и такси. Ползватели на имоти могат да кандидатства само, ако имат пълномощно от собственика.

„Проектът е буквално глътка въздух за общината. Дал съм указания процедурата за хората да е лесна, бърза и без административни усложнения“, обясни кметът проф. Христо Христов.

Целта е да намалим фините прахови частици, а това е здраве за хората и чистота за околната среда, добави зам.-кметът Даниела Русева.


Социално слабите хора могат да кандидатстват и за поставяне на фотоволтаици.

При поставяне на нови екологични отоплителни уреди старите печки трябва да бъдат предадени и рециклирани. Фирмата, която ще монтира климатиците, носи отговорност за тяхната поддръжка и профилактика в срока на двугодишната гаранция.

Документи ще се приемат от 3 февруари в три офиса. Централният е в сградата на РИОСВ на адрес ул. „Съединение“ 71, ет. 2, офис 10. Вторият офис е в квартал „Гривица“, ул. „Генерал Гурко“ 32А, а третият офис първоначално ще е в сградата на читалището в квартал „Макак“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

147 години свобода

С тържествена програма и празничен концерт ще ще бъде отбелязан 3 март в Шумен.  В 09:00 ч.   в храма „Свето Вознесение Господне“ ще бъдат отслужени заупокойна молитва за загиналите за Освобождението на България и молебен за здраве. След това на паметните плочи на опълченците от Шумен и от Шуменско пред храма ще бъдат поднесени венци и цветя...

публикувано на 03.03.25 в 08:16

Вик авария в Шумен

Екип на водното дружество работи по отстраняване на авария на ул. "Владайско въстание"18 в Шумен.  Това каза за Радио Шумен дежурният във ВиК.  Той посочи, че се очаква проблемът да бъде отстранен за възможно най- кратко време.  За спиране на водата отпреди близо 30 минути в района на Добруджанския квартал, на абонати по ул. "Съединение" сигнализираха..

публикувано на 02.03.25 в 11:22

Ледена висулка удари момиче

19-годишно момиче е пострадало вчера от ледена висулка в Шумен. Откарано е било с линейка в болницата. Направеният скенер не е показал промени. Момичето е само с контузия на главата и освободено, каза за Радио Шумен д-р Петко Загорчев, началник на Спешното отделение в шуменската болница. Той посочи, че ледените висулки и снегът по..

публикувано на 28.02.25 в 15:13

Заместник-министър откри пейки с кауза

Пейки с надписи, посветени на хората с редки заболявания, бяха поставени в парка до сградата на община Шумен. В знак на съпричастност към Международния ден на хората с редки болести шуменци пуснаха в небето цветни балони. На откриването присъстваха кметът проф. Христо Христов и социалният заместник-министър Наталия Ефремова.   „Проблемите на..

публикувано на 28.02.25 в 15:04

Хванаха крадци на дърва

Две каруци, натоварени с незаконно добити дърва за огрев, бяха задържани снощи на територията на ДГС-Нови пазар.  Мобилен екип на СИДП, който е извършвал обход в района на село Стоян Михайловски е спрял за проверка двама души, които са превозвали дървесината. Установено е, че мъжете не разполагат с документи за превозваните количества, а..

публикувано на 28.02.25 в 14:56

Очакваме чиста вода след седмица

Пречиствателната станция за питейни води в Шумен най-накрая получи разрешение за ползване от Дирекцията за национален строителен контрол. Според управителя на ВиК Шумен Иван Пушкаров в момента се извършва калиброване на съоръженията и след седмица се очаква тя да започне да обработва водата от язовир „Тича“. Станцията ще пречиства..

публикувано на 28.02.25 в 13:01

Кол-център за социални услуги

Вече ще има възможност по няколко общини да се обединяват с общи услуги, общ кол-център и съвместни проекти, за да бъдат обхванати повече хора чрез взаимно допълване на ресурсите, заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова, която е на посещение в Шумен.  Тя посочи, че средствата по това направление ще бъдат..

публикувано на 28.02.25 в 12:57