Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ремонтират къщи "Елеонора"

Снимка: Радио Шумен

119 хиляди лв. са предвидени в тазгодишния бюджет на община Шумен за ремонт на новозакупената част и вътрешния двор на къщи „Елеонора“, в които трябва да се премести шуменската градска художествена галерия „Елена Карамихайлова“. Това стана ясно по време на заседанието на Постоянната комисия по култура при Общинския съвет.

Директорът на художествената галерия Деян Евтимов съобщи, че през септември в Шумен ще бъде експонирана изложбата, посветена на 150 години от рождението на художничката Елена Карамихайлова, чието име носи галерията. 

„Надявам се, че до края на лятото отводняването на помещенията в къщите „Еленори“ ще приключи и ще открием изложбата там“, коментира Евтимов. 

Заместник-кметът по финанси Десислава Петрова не пое категоричен ангажимент за срокове, защото предстои нова обществена поръчка с нова фирма за отводняването на „Елеонорите“ . 

Ремонт за 350 хиляди лева се планира за зала „Проф. Венета Вичева“, в която са концертите на Симфониета Шумен и други културни събития. В тазгодишния бюджет са заложени 50 хиляди лева за проектиране и за климатици на залата, стана ясно от думите на кметския екип. Не стана ясно обаче изготвен ли е проектът за ремонт, за който се говори от няколко години или тепърва предстои да се прави и дали планираните преди години суми ще бъдат достатъчни. 

„Важно е през тази година да започнем отнякъде, догодина ще довършваме ремонта на залата“, коментира заместник-кметът Десислава Петрова. Тя уточни, че до края на 2025 г. на входа на концертната зала е предвидено да бъде поставена паметната плоча-барелеф на дългогодишния диригент на шуменския симфоничен оркестър Станислав Ушев. 

В бюджета за тази година са предвидени и средства за проектиране на паметната плоча на княз Александър Батенберг, както и на барелефите на Астор и Св. св.Кирил и Методий. 

От Министерството на културата са одобрени проекти за по 3 милиона лева за ремонт на Регионалния исторически музей и Регионалната библиотека. Оказва се обаче, че част от ремонтните дейности вече са направени. Комисия ще актуализира проекта, поясни секретарят на община Шумен Христо Павлов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задържаха почерпения Петко Захариев

Задържан за шофиране на автомобил след употреба на алкохол е шуменският народен певец Петко Захариев, известен с прякора си Шекера. Във видимо нетрезво състояние и пред погледи на полицаи снощи той е влязъл в кола, паркирана до бензиностанция на шуменския булевард "Ришки проход".  "Дълго време не успя да вкара ключа в ключалката", каза за Радио..

публикувано на 27.04.25 в 08:35

Пари за детските градини

Да бъдат осигурени допълнителни 110 000 лева за дофинансиране на детските градини в община Шумен. Това решиха почти единодушно представителите на комисията по бюджет и финанси към Общинския съвет. Решението бе взето след дълги дебати, в които участваха директори на детските заведения в града. Те припомниха, че до дефицита се стига..

публикувано на 25.04.25 в 15:56

Забраняват брането на блатно кокиче

Забранява се събирането на блатно кокиче от находището във великопреславското село Осмар през цялата 2025 г. Това гласи заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Шумен. В заповедта се забранява събирането на блатно кокиче и от местността „Калпунар“ в шуменското..

публикувано на 25.04.25 в 14:38

Мотосезонът при строги правила

Откриват мотосезона в Шумен с полицейски конвой и строги правила. Той започва от утре, 26 април, от 9:45 часа на паркинга на „Арена Шумен“.  Организатори са двата шуменски клуба The Night Riders и The Devils и Madara Horsemen от Нови пазар. По програма колоната ще премине през Шумен, след това мотористите ще продължат към Смядово.  Там в..

публикувано на 25.04.25 в 12:29

Нов дом за щангите и борбата

Нова зала за борба и вдигане на тежести ще бъде построена в Шумен. Тя ще се намира в близост до баскетболното игрище на спортен комплекс „Плиска“. Пари за проектирането на съоръжението са заложени в бюджета на общината за тази година. Целта е залата да бъде построена през 2026 г. Това стана ясно по време на заседанието на комисията по младежки..

публикувано на 25.04.25 в 12:14

Водата отговаря на изискванията

Директорът на Регионалната здравна инспекция в Шумен изпрати писмо до кмета на община Шумен проф. Христо Христов, с което го информира за резултатите от взети проби питейна вода от мониторингови пунктове в града.  „Всички проби отговарят на изискванията на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели по изследваните..

публикувано на 25.04.25 в 12:01

110 години от арменския геноцид

110 години от арменския геноцид се отбелязват днес. По този повод снощи кметът на община Шумен проф. Христо Христов поднесе венец пред Паметника на признателността до площад „Кристал“ и заедно с присъстващите граждани отдаде почит към жертвите с едноминутно мълчание. "Днес отдаваме почит към паметта на милион и половина жертви. Като хора дължим..

публикувано на 25.04.25 в 10:56