Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикална радиопамет: Българската народна музика в програмата на „Родно радио” (1930-1934)

2
Полицейската музика с дир. Асен Карастоянов
Снимка: Личен архив

Повече от 80 години народната музика оглася ефира на Българското радио. Тя звучи още в първите програми от зората на радиоизлъчването у нас. Началото на радиопредаванията е поставено през 1930 г. с учредяването на радиолюбителския съюз „Родно радио”. Всеки ден програмата започва с думите: „Внимание, предавател Родно радио, София!”.

По това време изпълненията на народна музика се излъчват най-често от грамофонни плочи, а периодично и чрез концерти „на живо” от студиото. Народните песни се изпълняват в обработки от оперни певци (солисти на Народната опера) и изпълнители на традиционна фолклорна музика от различни региони на страната.

Първата страница на списание „Родно радио”
Първата страница на списание „Родно радио”


Списание „Родно радио” (едно от специализираните периодични издания), което отразява дейността на съюза, информира за радиопрограмата в началото на 30-те години на ХХ век. На страниците подробно се отбелязват изпълненията на народни песни и мелодии, анонсират се предстоящи участия „на живо”. Концертите от грамофонни плочи срещаме под заглавия „Български грамофонни народни песни”, „Обеден грамофонен концерт народна музика” и др.

Катя Спиридонова Бързицова
Катя Спиридонова Бързицова


Сред първите оперни изпълнители, които представят народни песни в програмата на „Родно радио” са имената на Александър Краев, Събчо Събев, Илка Попова, Георги Хинчев, Цветана Табакова, Петър Райчев, Катя Бързицова, Алберт Пинкас и др. Редовен изпълнител е и тенорът на Народната опера Стефан Вълканов от с. Песочница (намира се в границите на днешна Македония). Със своя богат репертоар от родния си край Стефан Вълканов изнася тематични концерти. В програмата на 21 юли 1933 г. той изпълнява 15 песни от няколко селища: „Темна мъгла низ полето” от Охрид, „Дафинка платно белеше” от Велес, „Тужинче девойче” от с. Куманово и др. Оперните певци са обявявани и като народни изпълнители. Пример за това е участието на известната Гюрга Пинджурова-Тричкова, която освен оперни арии, пее и народни песни от Трънско. Нейната първа изява по радиото откриваме в печатна програма от август 1932 г.

Гюрга Пинджурова-Тричкова
Гюрга Пинджурова-Тричкова

Концертите „Българска народна музика” включват и участия на различни формации – хорове, оркестри, камерни състави, вокални и инструментални групи. Тези формации изпълняват авторска музика от български композитори, чиито произведения са създадени върху основата на музикалния фолклор. Редовно звучат изпълненията на хор „Гусла”, Български народен хор, квартет „Сладкаров”, мандолинен и тамбурашки оркестър, оркестрите на Коста Киров, Лейбгвардейския полк, „Мина Перник”, „Полицейската музика” и др.

Инструменталните концерти представят музиканти, които изпълняват класическа, жанрова и народна музика (мелодии на песни, хорà и ръченици): Генчо Христов – кларинет, Васко Михайлов – акордеон, Никола Петров – мундхармоника и др. От 1933 г. по радиото звучи известният панаирджийски музикант Паруш Парушев, който пее и свири на хармониум. Понякога концертите са смесени. Например концертът „Шест български песни” е представен от Гюрга Пинджурова и квартет „Сладкаров”. Това показва различен подход в съставянето на програмата още в първите години на радиоизлъчването.

Грамофонна плоча на Александър Краев с песента „Девойче тънко, високо”
Грамофонна плоча на Александър Краев с песента „Девойче тънко, високо”

Ранни звукозаписи с музика от първата половина на ХХ век, които се излъчват и в първите
радиопрограми, днес откриваме върху стари грамофонни плочи от шеллак (78 об./мин.), издадени от български и чужди фирми. Архиви от този вид плочи притежават различни институции – Златният фонд на БНР, звуковият архив на Института за изследване на изкуствата при БАН, музейни сбирки, както и частни колекции у нас и в чужбина.

(следва продължение)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Оркестърът за народна музика на БНР покори сърцата на плевенчани

Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция.   Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..

публикувано на 30.03.25 в 05:44

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05
Мария Радкова и Ивайло Диманов

За диалога между класическата и съвременната поезия с Ивайло Диманов и Мария Радкова

Седмица след Световния ден на поезията, се срещаме с двама утвърдени автори, за които словото е не просто творчество, а път, съдба и начин на осмисляне на времето. В свят, който все по-бързо се движи напред, в който информацията често заглушава смисъла, поезията остава убежище за размисъл, за красота, за устояване на най-човешкото в нас. Какво е..

публикувано на 28.03.25 в 14:57

"Икар 2025": Пожелания за висини и призиви към "първия етаж"

С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър . Проф. Симеон Венков , който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров . Яворов бе изборът на Явор Милушев , награден..

публикувано на 28.03.25 в 13:43

Спомени за тенора Никола Николов

В рубриката за българското музикално минало „Помните ли…?“ отбелязваме 100 г. от рождението на  тенора Никола Николов - един от големите български оперни певци на ХХ век. Той е сред най-обичаните и най-почитани български артисти, единственият, когото публиката буквално е носила на ръце след спектакъл в Софийската опера на „Трубадур“ от Джузепе..

публикувано на 27.03.25 в 18:49
Григор Паликаров

Григор Паликаров: Вълна от чужденци попълва оркестрите в България

- Маестро Паликаров, предстои Ви концерт "Виенски класици" заедно със Симфоничния оркестър на Сант Кугат. С какви очаквания идвате?  - Пристигам с най-приятни очаквания. Това не е първата ми визита в този град и среща с този оркестър. Преди осем години направихме два концерта - един в Сант Кугат дел Вайес и втори в още един град наблизо...

публикувано на 27.03.25 в 18:05
Фестивален оркестър - Русе с диригент Емил Табаков

Фестивалният оркестър се събира в Русе за 15-и път

64-тото издание на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе ще бъде закрито на 30 март от Фестивалния оркестър, съставен от бивши възпитаници на Националното училище по изкуствата „Веселин Стоянов“ – Русе, традиционно ръководен от маестро Емил Табаков, който е един от тях.  Миналогодишната мечта на много хора, покосена тогава от..

публикувано на 27.03.25 в 16:27