Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем за летните бригади в САЩ?

Печели ли се от бригади в Съединените щати? Програмите за обмен на стажанти, трейнинги и временна работа в САЩ са изключително актуални сред младите хора в България. В  края на миналата седмица в България беше Робин Лърнър. Тя е заместник-помощник държавен секретар, която отговаря за публично-частното партньорство при програмите за културен и образователен обмен. В България най-популярната J-1 програма е Summer Work and Travel (студентските бригади), но има и други за учители, студенти, стажанти, лекари, научни сътрудници и други видове специалисти.

България е интересна страна, защото големият брой участници в програмите на Съединените щати, които вървят с визата J1, идват по линия на летните стажове и бригади. А всъщност има 13 категории за обмен с виза J1. От студенти в университети до университетски преподаватели, учители, гледачи, лагерни консули, научни изследователи - това са 13 отделни формата, по които могат да дойдат хората в САЩ по свой собствен личен начин, но има 6 хиляди на година, които идват само по програмата за студентските бригади Work and Travel. За сравнение има 91 стажанта и вече съвсем малки броеве в другите области. Така, че смело можем да кажем, че от всичките тези програми най-позната е тази за летните бригади Work and Travel, каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Робин Лърнър.

Тя обясни още какво трябва да знаят българските студенти, желаещи да заминат на лятна бригада в САЩ:

В посолството ни има списък с всички български организации, които партнират по програмата Work and Travel, те са около 23 на брой, доколкото знам. Студентите трява да си направят проучване в интернет и да са сигурни, че организацията е партньор и че действа ефективно. След това да попитат - с какъв американски партньор, т.нар. "спонсор", работите? Ако не са напълно сигурни, че тази агенция е легитимна, тогава е най-добре да контактуват направо с американския партньор, да пратят просто мейл и да попитат - работите ли с тази организация, например. Мисля, че в бъдеще ще можете да видите списъците с американските партньори, т.нар. "спонсори", които работят с България.


Заместник-помощник държавният секретар каза, че освен Work and Travel, има 15 различни категории програми:

Две от тях са за програми, които са финансирани от американското правителство. Затова искам да ви представя останалите, в които човек може да дойде след като си намери американска организация, в която да направи стаж или да работи временно, тоест да намери т.нар. "американски спонсор".  Една от програмите се нарича Стажантска програма. Ако вие сте студент в момента в България или до година след завършване можете да дойдете в Съединените щати за период от не повече от една година като направите обучение в компания или организация по вашата специалност. Например ако учите право - да стажувате в организация, която се занимава с право, или направо в правна кантора. Същото важи и ако учите изкуство - може да работите в музей на изкуството. Също така има и една програма - Trainee program, за хора, които искат да чиракуват в област, която не е по специалността им, в която вече имат поне 5 години стаж. Например, вие сте работили в маркетинга, но истински искате, или пък вашата фирма иска вие да си усъвършенствате уменията в маркетинга на английски, тогава можете да отидете на трейнинг в американска компания като професионалист вече. Една от програмите, които много харесвам е т.нар. Camp counsellor (лагерен съветник). Не е нужно да сте студент, но трябва да можете да дойдете през лятото и да работите в американски летен лагер. Това е за хора, които работят с деца или младежи, спорт, танци, занимаващи се с рисуване и всякакви изкуства, или пък са учители по плуване и т.н. Те могат да дойдат и да обучават деца през лятото. Това е прекрасна програма. Уникално американска е, наистина не можете да намерите нещо подобно някъде другаде по света.


Кои специалисти още могат да осъществят обмен на знания и да практикуват временно в САЩ можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Киселова говори пред журналисти в Козлодуй - 27 януари 2025 г.

Според председателя на НС, ако държавата има възможности и ресурси, може да се мисли за втора АЕЦ

До 10 март бюджетът на държавата следва да е приет, каза председателят на Народното събрание Наталия Киселова на брифинг в Козлодуй. Министърът на финансите пое ангажимент до средата на февруари проектът за бюджет да бъде внесен в парламента, отбеляза Киселова.  Трябва да се съобразим със Закона за събирането на приходи и извършването на разходи през..

публикувано на 27.01.25 в 20:14

Продължават опитите за откриване на кабинет за спешна помощ в Дупница

Предстои среща с представители на Министерството на здравеопазването, депутати, експерти за откриването на кабинет за неотложна помощ в Дупница, каза областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Замисля се и кръгла маса по проблема. Такъв кабинет е имало до 1 декември м.г., когато е закрит заради несъгласието на личните лекари..

публикувано на 27.01.25 в 20:06
Снимката е илюстративна.

Шофьорът с глоби за 17 хил. лв., хванат да кара без книжка, има шанс законно да се върне на пътя

Шофьорът от Сливен, в чието досие има глоби за над 17 хиляди лева и е лишаван два пъти от свидетелството си за управление, има законов шанс да се върне отново на пътя. Това стана ясно днес, след като от полицията обявиха, че 42-годишният мъж отново е заловен да шофира преди няколко дни в град Шивачево, след повторното отнемане на книжката му през..

публикувано на 27.01.25 в 20:01

Обявяват епидемия от 29 януари до 4 февруари в област Габрово, но без грипна ваканция

За област Габрово е обявена грипна епидемия от 29 януари до 4 февруари. Учениците остават в училище.  Най-много заболели от грип и остри респираторни заболявания има сред децата до 4-годишна възраст, а най-малко са възрастните над 65 години, сочат данните на Регионалната здравна инспекция в Габрово. Повишен брой инфектирани, до 30%, са регистрирани..

публикувано на 27.01.25 в 19:34

Започва подмяната на 90-годишния водопровод на Соволяно

Подмяната на полаганата преди 90 години (1934-а) ВиК мрежа започва от днес в кюстендилското с.Соволяно, каза за БНР кметът Пламен Илиев. Проектът беше разработен от Общината 2017 г., но едва сега е одобрен и финансиран. Стойността му е 2 700 000 лева. Проектът ще се изпълнява една година. Ще се започне с отклонения и второстепенни улици и..

публикувано на 27.01.25 в 19:25
Кая Калас

Кая Калас покани държавния секретар на САЩ Марко Рубио да изясни американската позиция за Гренландия

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас е поканила американския държавен секретар Марко Рубио да обясни позицията на страната си за Гренландия пред министрите на външните работи на ЕС. Президентът Доналд Тръмп настоява тя да бъде присъединена към Съединените щати и дори не изключва военна сила за тази цел...

публикувано на 27.01.25 в 19:21
Амихай Шикли, министър на диаспората на Израел

Отменено беше събитие в Брюксел с участието на министъра на диаспората на Израел Амихай Шикли

Отменено бе събитие с участието на министъра на диаспората на Израел Амихай Шикли в Брюксел, който трябваше да произнесе основна реч на панел, откриващ Международния ден в памет на Холокоста. Идването му бе организирано от българския евродепутат Андрей Ковачев и Лукас Мандл - и двамата от Европейската народна партия. Това обаче стана след..

публикувано на 27.01.25 в 19:04