Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актрисата Виолета Гиндева: Театърът има една основна мисия – да поддържа българския език и националния дух

Виолета Гиндева
Снимка: Георги Бангиев

Бацилът на театъра влиза в кръвта на Виолета Гиндева още като ученичка. Тогава открива афиш с обява за конкурс за театралната школа в Двореца на пионерите. Големият режисьор Асен Траянов е ръководител на трупата. В нея тогава са включени освен Виолета Гиндева и Доротея Тончева, Мая Драгоманска, Кирил Кавадарков и други имена, които след време стават част от театралния ни елит. За Виолета Гиндева театърът е откровение, а зареждането получава от обмена на енергии между колегите на сцената и от публиката в залата.

Актрисата играе дълги години в Народния театър, но е била и в театър „София”, театър „Сълза и смях”, както и на други сцени. Но Народният театър и дава възможността да работи с изключителни актьори като Славка Славова, Иванка Димитрова, Таня Масалитинова, Апостол Карамитев, Георги Георгиев-ГЕЦ, Георги Черкелов и мн. други. Цяло богатство са тези срещи споделя Гиндева. Професията я среща и с невероятни режисьори, както в киното така и в театъра. Това са Въло Радев, Борислав Шаралиев, Христо Христов, Тодор Динов, Вили Цанков, Кръстю Мирски ..., за които казва: много съм взела от техните умения, от светогледа им, от виждането им в дълбочина.

Виолета Гиндева е уволнена от Народния театър през 1993 година в разцвета на силите й като актриса. Въпреки тежките моменти, които преживява тогава като самотна майка с две деца, тя не се отчайва. Още баща й и е казал, че ...във всяка ситуация има и зрънце добро. И тогава актрисата възстановява кафе-театъра в гранд-хотел „София”. Инициативата изцяло е подчинена на пазарен принцип: колкото билети са закупени, толкова хонорари получават актьорите. Поставят цели 14 заглавия до продажбата на хотела. В този период започва и преподавателската й дейност – първо във Варненския университет, а след това в Пловдивския университет и в Театралния колеж „Любен Гройс” в София. Днес актрисата е доцент и най-важното, на което иска да научи своите възпитаници е: да могат сами да намират решение за образите, които играят, както и пътя, по който да стигнат до него. 87% от нейните възпитаници намират място в театрите в България. А другите продължават с магистратури.

Учители на Виолета Гиндева във ВИТИЗ са проф. Желчо Мандаджиев и асистентът му Гриша Островски. Имах страхотен късмет, защото те ме научиха на всичко за професията - споделя актрисата. И онова, което тогава са й казали по-големите студенти, че тези преподаватели не правят звезди, но правят големи професионалисти се е оказало истина, когато се е срещала с техни ученици на сцената.

Виолета Гиндева получава един специален урок по театър от Апостол Карамитев. Той й казва: Ако искаш да станеш добра актриса, трябва да се научиш да се режисираш. Тогава младата актриса изпада в паника. Такова нещо във ВИТИЗ никога не е толерирано. Но с времето тя разбира какво е искал да й каже Карамитев. И то е: да имаш позиция вътре в себе си, да имаш гледна точка и да кажеш нещо важно на публиката.

От живота актрисата научава онази максима, която също е свързана с професията й. И тя е, че „шоуто трябва да продължи”. Както и онова, което помни от баща си, че във всяка ситуация има и зрънце добро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Куман Жеков и 16 годишната Мира

Топла усмивка и глина при майсторите от Северозападната задруга във Враца

През ваканцията много деца проявяват интерес към работата на занаятчиите от Северозападната задруга на майсторите във Враца.  Някои децата наблюдават какво правят занаятчиите, а други се учат на занаят. Като 16 годишното момиче Мира, което срещаме в грънчарското ателие на майстор Куман Жеков: "Тук съм, за да открия глина и топлата усмивка на..

публикувано на 29.07.24 в 15:06

Броени дни до джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец

В Банско се остави много добре разработена система от всякаква гледна точка. Този фестивал просто продължава с нова дестинация и с всичко отначало . Това каза пред БНР Елиана Захариева, един от организаторите на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Тази година предстои трето издание на фестивала. Николай Захариев:..

публикувано на 29.07.24 в 10:28

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38