Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една от най-старите църкви у нас стои заключена

За храма в Паталеница местните се грижат на доброволни начала и се оплакват от липса на съдействие от МК

Църквата "Св. Димитър" в Паталеница
Снимка: svetimesta.com

Църквата "Св. Димитър" в Паталеница е един от най-значимите средновековни паметници у нас със запазена архитектура и интересни архитектурни решения. Тя е сред малкото добре запазени кръстокуполни църкви в България. Това обясни в предаването "Преди всички" директорът на Регионалния исторически музей в Пазарджик Борис Хаджийски. Той отбеляза и високата стойност на разкритите стенописи, които са били изследвани през 70-те години и по мнение на изкуствоведите се родеят с тези в Боянската църква. Изографисаните вътре светци имат красиви, заоблени лица, излъчват самочувствие, сила и младост – това е една реалистична стенопис, разказа Хаджийски.

След реставрацията на стенописите църквата може да стане привлекателен туристически обект, но е необходима повече реклама и подходящо работно време, посочи още Хаджийски. Той се ангажира да съдейства за отпускането на половин щат, така че човекът, който ще се грижи за храма, да работи на пълен осемчасов работен ден.

Проблемът в момента е, че църквата стои постоянно затворена, мухлясва и в нея избива влага, обясни кметът на Паталеница Ангел Налбантски. Той сподели, че когато има интерес от посетители отваря църквата на своя глава, защото ако зависи от музейните работници и от министерството на културата, тя би стояла постоянно затворена:

Тази църква е била 500 години под земята и не може още 500 да стои заключена и да не я види светът. Църквата е по-стара от Боянската, но ние тук сме в глухата улица и затова ни държат на глуха линия.

Родолюбив българин е дарил 1000 лева, с които да бъде заздравен покривът на църквата. Кметството иска да направи около храма и дренаж, който да отвежда избиващата вътре вода:

И това не се позволява, защото в този двор не можело да се копае, защото ще излезело не знам какво отдолу. Така ние не можем да направим нищо, защото ще изкараме гърнето със златото и няма да го намерят подходящите хора.

Без Министерството на културата не можем да направим нищо, тъй като църквата е паметник от национално значение, декларира нееднократно кметът, според когото да стои заключена най-старата църква у нас, е срамота:

Някой път ми казват, че ще сменят бравата на църквата, за да не могат хора да влизат вътре и да снимат, което аз, докато съм, няма да стане…

Двете интервюта чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59