Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една от най-старите църкви у нас стои заключена

За храма в Паталеница местните се грижат на доброволни начала и се оплакват от липса на съдействие от МК

Църквата "Св. Димитър" в Паталеница
Снимка: svetimesta.com

Църквата "Св. Димитър" в Паталеница е един от най-значимите средновековни паметници у нас със запазена архитектура и интересни архитектурни решения. Тя е сред малкото добре запазени кръстокуполни църкви в България. Това обясни в предаването "Преди всички" директорът на Регионалния исторически музей в Пазарджик Борис Хаджийски. Той отбеляза и високата стойност на разкритите стенописи, които са били изследвани през 70-те години и по мнение на изкуствоведите се родеят с тези в Боянската църква. Изографисаните вътре светци имат красиви, заоблени лица, излъчват самочувствие, сила и младост – това е една реалистична стенопис, разказа Хаджийски.

След реставрацията на стенописите църквата може да стане привлекателен туристически обект, но е необходима повече реклама и подходящо работно време, посочи още Хаджийски. Той се ангажира да съдейства за отпускането на половин щат, така че човекът, който ще се грижи за храма, да работи на пълен осемчасов работен ден.

Проблемът в момента е, че църквата стои постоянно затворена, мухлясва и в нея избива влага, обясни кметът на Паталеница Ангел Налбантски. Той сподели, че когато има интерес от посетители отваря църквата на своя глава, защото ако зависи от музейните работници и от министерството на културата, тя би стояла постоянно затворена:

Тази църква е била 500 години под земята и не може още 500 да стои заключена и да не я види светът. Църквата е по-стара от Боянската, но ние тук сме в глухата улица и затова ни държат на глуха линия.

Родолюбив българин е дарил 1000 лева, с които да бъде заздравен покривът на църквата. Кметството иска да направи около храма и дренаж, който да отвежда избиващата вътре вода:

И това не се позволява, защото в този двор не можело да се копае, защото ще излезело не знам какво отдолу. Така ние не можем да направим нищо, защото ще изкараме гърнето със златото и няма да го намерят подходящите хора.

Без Министерството на културата не можем да направим нищо, тъй като църквата е паметник от национално значение, декларира нееднократно кметът, според когото да стои заключена най-старата църква у нас, е срамота:

Някой път ми казват, че ще сменят бравата на църквата, за да не могат хора да влизат вътре и да снимат, което аз, докато съм, няма да стане…

Двете интервюта чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44