Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една от най-старите църкви у нас стои заключена

За храма в Паталеница местните се грижат на доброволни начала и се оплакват от липса на съдействие от МК

Църквата "Св. Димитър" в Паталеница
Снимка: svetimesta.com

Църквата "Св. Димитър" в Паталеница е един от най-значимите средновековни паметници у нас със запазена архитектура и интересни архитектурни решения. Тя е сред малкото добре запазени кръстокуполни църкви в България. Това обясни в предаването "Преди всички" директорът на Регионалния исторически музей в Пазарджик Борис Хаджийски. Той отбеляза и високата стойност на разкритите стенописи, които са били изследвани през 70-те години и по мнение на изкуствоведите се родеят с тези в Боянската църква. Изографисаните вътре светци имат красиви, заоблени лица, излъчват самочувствие, сила и младост – това е една реалистична стенопис, разказа Хаджийски.

След реставрацията на стенописите църквата може да стане привлекателен туристически обект, но е необходима повече реклама и подходящо работно време, посочи още Хаджийски. Той се ангажира да съдейства за отпускането на половин щат, така че човекът, който ще се грижи за храма, да работи на пълен осемчасов работен ден.

Проблемът в момента е, че църквата стои постоянно затворена, мухлясва и в нея избива влага, обясни кметът на Паталеница Ангел Налбантски. Той сподели, че когато има интерес от посетители отваря църквата на своя глава, защото ако зависи от музейните работници и от министерството на културата, тя би стояла постоянно затворена:

Тази църква е била 500 години под земята и не може още 500 да стои заключена и да не я види светът. Църквата е по-стара от Боянската, но ние тук сме в глухата улица и затова ни държат на глуха линия.

Родолюбив българин е дарил 1000 лева, с които да бъде заздравен покривът на църквата. Кметството иска да направи около храма и дренаж, който да отвежда избиващата вътре вода:

И това не се позволява, защото в този двор не можело да се копае, защото ще излезело не знам какво отдолу. Така ние не можем да направим нищо, защото ще изкараме гърнето със златото и няма да го намерят подходящите хора.

Без Министерството на културата не можем да направим нищо, тъй като църквата е паметник от национално значение, декларира нееднократно кметът, според когото да стои заключена най-старата църква у нас, е срамота:

Някой път ми казват, че ще сменят бравата на църквата, за да не могат хора да влизат вътре и да снимат, което аз, докато съм, няма да стане…

Двете интервюта чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42