Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 1000 учени от БАН протестират в София с искане за повече пари за наука

| обновено на 16.11.16 в 15:51
Снимка: БГНЕС
Около 1000 души се събраха на откритото Общо събрание на БАН на площад "Княз Александър Първи" в София. Целта е публично да бъде обсъдено бъдещето на Академията.

След като прозвуча националният химн, започна заседанието на Общото събрание на БАН с една точка в дневния ред – бюджета на Академията и нейното бъдеще. Учените поискаха увеличаване на парите за наука в Бюджет 2017. 

Изчерпахме нормалния диалог с политиците, които вземат решения, каза проф. Лъчезар Аврамов, организатор на събитието и член на Съвета на настоятелите на БАН. 

Това е опит ние да покажем по-широко какъв е проблемът и да потърсим обществена подкрепа. А какъв е проблемът? Най-малко той е чисто синдикален, тоест е свързан със заплатите, въпреки че това е огромен проблем, защото високо квалифицирани хора седят на мизерни заплати, но малките заплати са последица от политиката на държавата към науката, или по-скоро липсата на политика.

За какво протестират учените:

Протестираме, защото не сме съгласни с положението на науката в България в момента. Отпуснатият бюджет е много по-малък от това, което е необходимо за нормално развитие на нашите дейности. Ние търсим допълнително финансиране дори, за да си платим тока и парното на институтите.

Предложеният за 2017 година бюджет не осигурява издръжка на изследователските структури, дори не покрива абсурдно ниското трудово възнаграждение, което е с 200 лева под средната заплата за страната, смятат учените. Те са единодушни, че за наука у нас не се говори, а тя може да даде много на икономиката ни и че у нас се обучават кадри, които отиват в чужбина, защото в България нямат реализация.

Професор Аврамов за следващите стъпки на учените:

Ще заведем дела срещу държавата, ще сезираме националния омбудсман, ще заведем жалба в Комисията за защита от дискриминация по признак дискриминация чрез заплащане на труд и ще сезираме европейския комисар по наука. Това ще вземем като решение.

Позицията на просветното министерство е, че в проектобюджета за 2017 година са предвидени 5 милиона лева повече за БАН, или има ръст на парите с 6,8 процента. Още 350 милиона лева ще влязат в науката по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", като по-голямата част от тези средства щели да влязат именно в Академията.

Сред протестиращите днес бяха и синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. При тях един от основните проблеми е липсата на пари за обновяване на компютърните системи и за редовно участие в научни форуми.

В предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" председателят на Общото събрание на БАН проф. Евелина Славчева обясни какви са исканията им:

Не смятам, че тези промени, които стават в момента, биха могли да решат проблемите на българската наука. Малки изменения в бюджета не решават проблемите на българската наука и на БАН в частност. Това, което ние очакваме, е една дългосрочна последователна политика в подкрепа на науката, а тя не става с визия за 2- или 4-годишен мандат. Днешното събрание има за цел да получи подкрепа от обществото, от медиите, да се чуят публично нашите проблеми.

Цялото интервю с професор Евелина Славчева можете да чуете в звуковия файл.

Чуйте и репортажа на Александра Михайлова за предаването "12+3".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Тръмп заяви, че САЩ може да установят контрол над Ивицата Газа

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще подкрепи усилията за постоянно преселване на палестинците от Ивицата Газа на места, където те могат да живеят без да се страхуват от насилие, предаде Ройтерс. Посрещайки в Белия дом израелския премиер Бенямин Нетаняху, първият чуждестранен лидер, който идва на посещение при Тръмп след..

публикувано на 05.02.25 в 08:54

"Възраждане" искат разглеждане на законопроекта за регистрация на чуждестранни агенти

От партия "Възраждане" предлагат първа точка в следващата програма на НС да бъде първото четене на законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. Вносителите подчертават, че е важно за българското общество да бъде отчетен факта, че чрез пряко външно финансиране на средства за масово осведомяване на отделни разпознаваеми и обществени..

публикувано на 05.02.25 в 08:43
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Недопустимо е да се прекрати инвестиционната програма за общините!

По-голямата част от поисканата от Министерството на финансите информация от общините е налична там. Това е технологичен въпрос. Публичният въпрос за парите на държавата не бива да се превръща в технология и справки . Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия..

публикувано на 05.02.25 в 08:35

Потребителската кошница: "ДПС - Ново начало" със закон срещу спекулата

От "ДПС - Ново начало" съобщиха, че ще внесат специален закон, с който да се гарантира ограничаване на спекулата и контрол върху производителите и търговците на продукти от т.нар. голяма потребителска кошница, съобщават от формацията с прессъобщение до медиите.  В него се цитира лидерът ѝ Делян Пеевски, според който необоснованият ръст на..

публикувано на 05.02.25 в 08:29
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: ООН трябва да започне да работи ефективно

ООН има "огромен потенциал", но трябва "да се организира и да започне да работи ефективно" - това заяви американският президент Доналд Тръмп пред журналисти, при подписването на няколко президентски указа в Овалния кабинет на Белия дом, предаде Ройтерс. Тръмп прекрати ангажимента на САЩ към Съвета на ООН по правата на човека, удължи..

публикувано на 05.02.25 в 08:24

По-заможните пестят пари, по-бедните теглят потребителски кредити

През тази година лихвите по потребителските кредити леко ще нараснат . Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир Тошев. Заради по-високите лихви по депозитите – някои банки предлагат до 3%, поскъпването на ресурса ще доведе до малко по-високи лихви при потребителските кредити, каза той. По думите му..

публикувано на 05.02.25 в 07:58
Студенти на път към Нови Сад за 24-часова блокада на три моста, 30 януари 2025 г.

Протестиращи срещу властта излизат на Площада на Републиката в Белград

В Белград е планиран протест на централния Площад на Републиката. Ректорската колегия на Белградския университет отхвърли поканата на президента Александър Вучич за диалог и блокадите продължават, съобщи телевизия N1. Това е поредната акция срещу управляващите в Сърбия. Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти Протестите в..

публикувано на 05.02.25 в 07:54