Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕТА обяви пълно разоръжаване

| обновено на 08.04.17 в 20:20

Френската полиция и експерти по взривни вещества започнаха разкриването на скривалищата с експлозиви на баската сепаратистка организация ЕТА.

Испанското правителство заяви, че ЕТА трябва да поиска прошка и да се разпусне окончателно, след като баската сепаратистка организация предаде на властите във Франция списък със свои оръжейни скривалища.
Позицията на Мадрид изрази министърът на вътрешните работи Хуан Игнасио Соидо:
Правителството на Испания няма да промени позицията си. Терористите не могат да очакват снизходително отношение от правителството, и още по-малко безнаказаност за престъпленията си. На практика ЕТА е победена, няма никакво бъдеще и всичките й лидери са в затвора. Единственият им логичен ход сега е да обявят окончателното си разпускане, да се извинят на жертвите си и да изчезнат. Вместо да организират медийни събития в търсене на политически дивиденти.

Премиерът на регионалното правителство на баските Иниго Уркую заяви: 
През последните седмици правителството работи здравo, за да направи разоръжаването надеждно. За да може то да бъде законно, едностранно, пълно и без нищо в замяна, така че да достигнем положителен край

Правителствен източник смята, че баските сепаратисти не са обявили всичките си оръжия, а главният прокурор на страната настоя Върховният съд да изследва предадените сега, за да се види дали те не са част от множество нерешени съдебни случаи.  
В същото време френският вътрешен министър Матиас Фекъл нарече случилото се  голяма стъпка и безспорно важен ден.

Баската сепаратистка организация ЕТА е предала на френската полиция списък с 12 скривалища с оръжия и експлозиви в Югозападна Франция, предаде Франс Прес. В писмо до Би Би Си ЕТА вече обяви, че ще се разоръжи напълно.

Независима международна комисия потвърди, че ЕТА е предала на френските власти координатите на оръжейните си скривалища. Списъкът бил предаден на френската полиция чрез посредници в мирния процес - представители на френското гражданско общество.

Почти всички групи в местният парламент в страната на баските подкрепиха сепаратистите за пълно и окончателно разоръжаване. Против бяха от управляващата в Испания народна партия.
Унизително е за един демократичен парламент да се обръща към терористична организация, все едно е нормален политически фактор, заяви нейн представител.
От Асоциацията на близките на жертвите на тероризма бяха категорични, че ЕТА трябва да се разпусне, защото ако продължи да съществува за бъдещите поколения ще изглежда, че да се убива си е струвало.

ЕТА обяви още през 2011 година, че възнамерява да се откаже от въоръжената борба за установяване на независима баска държава върху територии от Северна Испания и Южна Франция. Тогава обаче бяха предадени само част от оръжията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33

Жълт код за валежи в 13 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42