Студенти по книгоиздаване издадоха „Незабравените“ – сборник, представящ спомените им от срещи с библиотекари от всички краища на България, както и в Азия, Холандия и Египет.
Учебната книга е изцяло създадена от студенти, а единствената външна услуга, която са ползвали, е отпечатването на изданието. Тя съдържа 24 текста, обясни за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Георги Александров, преподавател във ФЖМК. Според него, книгата впечатлява с човещината в нея:
Книгата няма претенция да обхване всички проблеми на библиотечното дело, но във фокуса ѝ са хората до книгата. Студентите наистина се пръснаха из много градове и села. Имаме на практика 23 текста от почти 20 населени места. Фокусът беше най-вече към тези хора, които изглеждат малко забравени, и най-вече библиотекарите в читалища, в малки градски библиотеки - да покажем професията на библиотекаря като призвание. Книгата наистина съдържа много интересни човешки истории.
В тази книга, за щастие, място намериха и публикации, посветени на недостига на средства за обновяване на фондовете. Намериха място и теми като дигитализацията в библиотеките, като опазване на специални колекции, каквато например е царската библиотека, която е била национализирана и в голямата си част пръсната след 9-и септември. Има материал, посветен на Университетската библиотека и как те успяват да обслужват незрящи студенти... Така че се помъчихме да постигнем един по-широк пъзел.
Третокурсниците пък са изготвили друга книга, където фокусът е поставен върху книжарите и книжарниците. Издаването ѝ предстои.
Студентката Мира Ереева, един от авторите в „Незабравените“ обясни, че всеки от студентите сам е избрал коя библиотека да представи, а повечето са споделили и лични истории.
Аз писах за читалището "Св. Св. Кирил и Методий" в град Русе. То се намира в краен квартал, в който аз съм отраснала. Исках чрез моя текст да се насочи интересът към тази малка библиотека. Като цяло, това беше основната идея на голяма част от нас - да покажем, че тези библиотеки все още съществуват и има хора, които се опитват да направят всичко възможно те да не бъдат забравени. Хората, които работят там са едни изключително интелигентни, образовани, ерудирани хора, които през целия си живот се опитват да съхранят книгата, защото, разбира се, думите живеят вечно, а Библиотеките са местата, където тези книги остават завинаги.
Гостите на представявено на двете книги са били поканени да дарят книги на читалищата и библиотеките, отразени в „Незабравените“.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..