Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Хари Шнайдер: Битката ни срещу аутизма е на два фронта - да го открием рано и да приложим новите технологии

| обновено на 06.11.17 в 18:33


Един от  водещите невролози в света -  д-р Хари Шнайдер, който  има изключителни постижения в битката с аутизма, беше гост на Югозападния университет в Благоевград. Интересът към неговата лекция  беше впечатляващ. Д-р Шнайдер е известен с иновативните си методики  за речева терапия  при неговорещи аутисти, а успехите му са  доказателство, че науката е намерила правилния път към причините. 

Проф. Шнайдер е категоричен, че маркерите на заболяването може да се открият още при бебетата.   Тогава успехът е гарантиран на 87%. Децата до голяма степен възвръщат съмочувствието си, стават по-себесъзнателни. 

Успехът в битката ни срещу това заболяване е на два фронта: От една страна е да успеем да идентифицираме ранните маркери на това заболяване, това, което наричаме биомаркери, както ги има в раковите заболявания в онкологията, където се опитваме да ги идентифицираме, началото, зародиша на заболяването, и след това, ако е възможно, още в бебешка възраст, пеленаческа. А второто ни бойно поле е, че когато намерим такива дечица, които са още новородени, съвсем пеленачета, да приложим новите технологии, за да помогнем на мозъка да се преформатира, да се преструктурира и да можем да елиминираме проблема. Не е лек, но е едно добро начало.

В огромния си процент аутизмът се дължи на анатомична малфункция на мозъка. Ако има две части на мозъка, които трябва да комуникират, трябва да се намери правилния път по който комуникацията от едния край  да стигне до другия, обясни ученият.

Известният невролог  смята, че  големият проблем е в това, че родителите крият проблема на детето с аутизъм, а обществото не го разпознава. В много държави няма специалисти в образователните и социални институции, които да работят с аутисти, а филантропите даряват основно за борбата с по-обществено разпознати болести . 

.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс

11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование: "С мен са се свързали 11 жени, като три от..

публикувано на 02.02.25 в 12:27
Деница Сачева

Деница Сачева: Всички институции казват, че има дупка в бюджета, до дни ще покажат реалното състояние

Курсът на ГЕРБ по отношение на еврото продължава да бъде точно толкова неотклонен, колкото и преди . Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, като уточни: "Ние ясно заявихме, че еврозоната остава наш приоритет и ще работим за това тя да се случи от 1-ви януари 2026 г. Въпросът е обаче, че и Европейската комисия..

публикувано на 02.02.25 в 12:21

Продължават протестите заради загиналото при Ябълково момиче

Тридесетина кюстендилци отново излязоха на протест заради загиналото при ПТП с коне 18-годишно момиче при с.Ябълково. Тe отново блокираха за минути международния път за ГКПП "Гюешево" и Северна Македония в центъра на с.Жиленци. Полицията създаде ред и организация, за да няма напрежение. Отново при при протестиращите - въпреки настоятелните писма..

публикувано на 02.02.25 в 12:01

Мнозинството британци смятат Брекзит за грешка

Повечето британци смятат, че напускането на ЕС е било грешка, но не се очаква политиците да повдигнат въпроса за връщане в организацията, показва проучване и анализ, направени в седмицата, в която се навършиха 5 години от Брекзит. При гласуването на референдума за излизане от ЕС през 2016 година резултатът беше много оспорван - малко под 52%..

публикувано на 02.02.25 в 11:51
Асен Василев

Асен Василев: Няма документ, на който да пише "отрицателно салдо 18 млрд. лв."

В бюджета за 2025 г. дали ще има дупка, или няма да има, зависи от хората които го пишат, заяви съпредседателят на ПП-ДБ, бивш финансов министър Асен Василев в интервю пред БНР. "За 2024 дефицитът е 3%, става въпрос за единната сметка в БНБ и няма как да се промени, слава Богу, въпреки натиска на Борисов", каза той и посочи, че със..

публикувано на 02.02.25 в 11:43

Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти

Американската певица и актриса Мадона обяви, че подкрепя студентските протести, заради които снощи десетки хиляди хора прекараха нощта на открито в Нови Сад. Днес се очаква да стане ясно и дали ще бъде удължена 24-часовата блокада на Моста на свободата в града под надслов "Три месеца - три моста". Мостът на свободата е едно от трите съоръжения над..

публикувано на 02.02.25 в 11:40
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Не изключвам динамика в коалиционната формула

Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..

публикувано на 02.02.25 в 11:32