Заместник-министърът припомни, че при последната визита на министър-председателя Бойко Борисов в Брюксел са потвърдени четирите приоритета за шестмесечното председателство на страната ни: бъдещето на Европа и младите хора – с акцент върху икономическия растеж и социалното сближаване, европейската перспектива на Западните Балкани и сигурността и стабилността в Европа и цифровата икономика и уменията на бъдещето – във връзка с намерението на европейските институции до края на 2018 година да бъде завършен единият цифров пазар.
Панайотова определи Националната програма за председателството като все още съобразен "жив документ", който е предмет на дискусия с гражданското общество и чието приемане ще стане след дебати в Народното събрание.
Според нея се очертават два специфични приоритета на Българското председателство – европейската перспектива и свързаността между страните от Западните Балкани:
България, заедно с други държави-членки, ще насочва дискусията към необходимостта от цялостна стратегия за Западните Балкани, която да представлява своеобразна пътна карта за целия регион.
Много е важно да се остави усещането за постижимост на членството в Европейския съюз, следвайки основните принципи за собствените заслуги на всяка държава, с ясното съзнание е за безалтернативността на европейската перспектива за страните в региона, допълни Панайотова.
Тя обяви, че следващата седмица в София ще бъде на посещение така нареченият "Председателски съвет" с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни и лидерите на политическите групи в Европейския парламент.
Заместник-министърът за Българското председателство обяви по отношение на организационната и логистична подготовка за председателството:
Имаме наваксване на сроковете и всичко към момента се движи по план. Така че на 11 януари наистина да стартираме едно резултатно ориентирано първо Българско председателство.
Според нея България ще се концентрира върху темите извън Брекзит, защото пълен мандат за преговори от страна на държавите-членки е даден на преговорния екип на Европейската комисия, начело с Мишел Барние.
Панайотова отбеляза, че във връзка с излизането на Великобритания от ЕС се очаква 73 места в Европейския парламент да бъдат овакантени и има различни предложения за бъдещето им предназначение: да се запази част от тях за следващи разширявания на ЕС или членове на парламента да бъдат избирани от общоевропейски избирателен район (т.нар. "транснационални листи"). Тя обаче предупреди, че трябва да се отчита юридическата несигурност, тъй като към момента все още Великобритания е в Съюза и това би било приложимо след нейното излизане и едва на изборите през 2024 г., тъй като до вота през 2019 г. времето няма да е достатъчно за адаптиране изборното законодателство на държавите-членки:
Това, което е положително към момента, е, че всички са на мнение, че не трябва да се допуска загуба на брой места в Европейския парламент, т.е. България към момента запазва своя брой на евродепутати в рамките на законодателната агора на Европейския съюз, която представлява Европейския парламент.
В заключение в коментар по въпроса доколко основателни са надеждите, че докладът по Механизма за сътрудничество и проверка, който предстои да бъде представен утре, може да бъде последен, Панайотова заяви:
По принцип още от предишният мандат на Европейската комисия се работи в тази посока, тъй като към момента единствено България и Румъния попадат под такъв мониторинг. За съжаление, проблемите, които срещаме в България и Румъния, не са характерни само за нашите страни-членки. И от тази гледна точка е по-рационално да се разсъждава за общото третиране и преодоляване на предизвикателствата в тези сфери на ниво всички държави-членки. А по принцип 10 години вече продължава мониторингът. Затова всеки следващ доклад, общо взето, предвид и на напредъка, и отговорите на критериите, предполага неговото естествено отпадане. Но нека да видим какъв ще бъде докладът на Комисията.
Според Панайотова препоръките по Механизма за сътрудничество и проверка през последните 10 години са своеобразна пътна карта, която е ускорила реформите в сферите вътрешен ред и сигурност и правосъдие.
Правителството има политическата воля да работи по тези препоръки не само като отговор на задълженията към европейските институции и очакванията по препоръките на Европейската комисия, но най-вече в интерес на българските граждани, защото тези реформи имат за цел наистина подобряване на средата и доверието към страната.
Интервюто със заместник-министъра за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз Моника Панайотова можете да чуете от звуковия файл.
Вицепрезидентът Илияна Йотова е на двудневно посещение в Албания. По време на визитата си тя ще разговаря с официалните власти в Тирана и ще се срещне с представители на българската общност . Йотова ще разговаря с президента на Албания Илир..
"Това е колкото възможност, толкова и тест. Топката е в полето на Америка", написа в "Екс" иранският външен министър Абас Арагчи. Той потвърди, че в събота ще има преговори на високо равнище, ще се състоят в Оман, но ще бъдат непреки. Аргументира се, няма..
Мощен пожар е избухнал в северозападен Париж. 200 пожарникари се борят със стихията. Димът от пожара в северозападната част на Париж се вижда от километри, но огънят е овладян, както съобщи пред медиите кметът на 17-и район на френската столица...
В най-големия ямболски квартал - „Аврен“ започва основен ремонт на водопроводната мрежа. Средствата за реконструкцията- над 3,5 млн. лева са част от инвестиционната програма на държавното ВиК дружество в града. В квартал „Аврен“ ще се извърши цялостна..
Във Великобритания двама членове на престъпна банда бяха осъдени общо на 13 години затвор за пране на милиони британски лири, използвайки войната в Украйна. Групата е използвала престъпни пари, за да купува микробуси и камиони в Обединеното..
Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък като затвориха за кратко тази вечер централния булевард. Те преминаха в мълчалив поход до районното управление в града. Причината за протеста е смъртта на 47-годишния..
Проф. д-р Огнян Бранков от Катедрата по хирургия на Медицинския факултет на Медицинския университет (МУ) в София и проф. Генка Петрова-Ташкова от Фармацевтичния факултет бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на университет за принос в развитието..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски призна изрично за първи път, че украински войски присъстват в руската област Белгород, за да защитят украинските градове близо до границата, предаде Ройтерс. В редовното си нощно видеообръщение Зеленски..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..