Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още за идеята задължителната предучилищна подготовка да започва от 4-годишна възраст

| обновено на 16.11.17 в 13:37
Снимка: Радио ВИДИН

Една от най-обсъжданите идеи, свързана с образованието у нас - предучилищната подготовка да стане задължителна от 4-годишна възраст на децата, за което настояваха депутати от ГЕРБ още от първото правителство на Бойко Борисов, поставя отново на дневен ред предаването "Хоризонт до обед".
В интервю за предаването председателят на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова, която беше част и от екипа на просветното министерство,  заяви:
По съвсем скорошни данни, с които имах възможност да се запозная, се оказва, че нямаме пълен обхват на децата и на 6, и на 5 години... Наистина трябва да се стремим към 100% обхват на 5 и 6-годишните и, според мен, едва тогава, когато се анализират причините за по-малкия обхват да се премине към следващата стъпка.
Да, действително, това беше една идея, която обсъждахме с родителски организации, с учителите още през първия мандат на ГЕРБ, но, както знаете, това беше и една от отстъпките, които направихме, когато приемахме  Закона за предучилищното и училищното образование.
Темата отново е на дневен ред и аз се надявам наистина да се проведат отново достатъчно на брой дискусии с всички заинтересовани страни, така че да няма притеснение, да сме сигурни, че общините разполагат с необходимата база. Да сме сигурни, че не просто въвеждаме една мярка, а сме направили анализ на предходните такива - имам предвид обхватът на 5 и 6-годишните, на програмите.

По повод на отвореното писмо, в което над 40 неправителствени организации изразяват несъгласието си с идеята за задължителна предучилищна за 4-годишните, Милена Дамянова отбеляза, че трябва да се подходи изключително внимателно: Така че родителите да бъдат спокойни, а и в крайна сметка да постигнем резултатите, които си поставяме. В много държави децата започват детска градина дори и някъде и училище, както е в Англия, на 4-годишна възраст. А тук говорим за детска градина. 

Знаете, че в София непрекъснато родителите имат своите възражения, че в някои райони на столицата няма достатъчен брой места за децата на 3 и на 4 години, така че има желание от страна на родителите. Аз лично смятам, че със самостоятелната форма на организация, която записахме в Закона, също се дава възможност на тези родители, които искат сами да се грижат за децата си, да го правят. Но всяко едно решение - след дискусии, беше категорична Дамянова. 

Ваня Трайкова, която е държавен експерт в Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН съобщи, че 6-годишните деца, които са в момента в детските градини са  55 819, което означава, че 80% от малчуганите от тази възрастова група са обхванати от системата на образованието, а при 5-годишните процентът е по-висок - около 83%. 

Темата коментираха в ефира на "Хоризонт" и представители на неправителствени организации - Михаела Джоргова от Асоциация "Общество и ценности" и Николай Дренчев от Националната мрежа на родителите. Дренчев обясни защо са против идеята за задължителна дeтска градина от 4 години. Той коментира:
Чухме обясненията на чиновниците какъв процент е обхванат от 5-годишните и техните апетити към 4-годишните деца, но ние не чухме отговора на основния въпрос и той е: Защо тези деца трябва да бъдат обхванати в детските градини?  Ние разбираме, че това е апетит на министерството, тъй като в условията на обезлюдяване на България те изпитват все по-голяма нужда от суровина -  тоест от деца. И поради тази причина очакваме скоро да пожелаят и двегодишните и и едногодишните да бъдат в техните институции, защото това е основание за бюджета  - за по-добър бюджет.  Но аз не виждам по никакъв начин как натикването на още деца в претъпканите софийски детски градини по някакъв начин ще подобри качеството на обучението, което те твърдят, че предприемат там. Всъщност там никъде няма никакъв процес на обучение, там има един процес на оцеляване, в който оцеляват децата, оцеляват и учителките, които имат единствената цел просто да предадат вечерта всички деца живи и що-годе здрави обратно на родителите им. 
Няма никакви научни изследвания, които да твърдят, че раната институционализация на децата в детски градини по някакъв начин подобрява тяхното бъдеще и тяхното представяне в живота, подчерта Дренков, като допълни. 
Но няма как каквито и да било научни аргументи - дори и да са верни, дори да се цитират някакви изследвания, които да покажат, че по-добро представяне на децата ще има, ако започват от четири, три, две или от една година да попадат в институциите, това по никакъв начин не би трябвало да отнема правата на родителите да решават бъдещето и начина, по който тези деца попадат в образователната система.
Като подчерта, че министерството не се отнася към децата като към "суровина" Ваня Трайкова каза, че има данни, че деца, които са посещавали 2 години детски градини, имат по-добри образователни постижения, но призна, че основна целева група на идеята за задължително присъствие и на 4 годишните в образователните институции са децата от малцинствата -  за да не останат извън системата. 
Николай Дренчев беше категоричен: Не може това, което е добро за някой, да бъде административно налагано като добро за абсолютно всички родители, в абсолютно всички населени места, в абсолютно всички случаи!
Михаела Джоргова коментира: Говорим за задължителни детски градини, а всякакви алтернативни форми, включително родителските кооперативи, остават извън Закона. По този начин наистина не само се изземват правата на родителите да решават, понеже родителите са тези, които имат право да определят, да избират образованието на своите деца. И държавата следва да закриля майчинството, а не да го изземва с такива услуги от задължителен характер. И действително в тази възраст изследванията сочат, че децата имат нужда по-скоро от индивидуална работа, от много обич и подкрепа, и от лично внимание, отколкото наистина да са в една група с още 30 деца.
Ваня Трайкова опонира, че има предвидена самостоятелна форма за родителите, които искат сами са се грижат за децата си, но Джоргова каза, че на практика това се осъществява трудно и нерядко родителите са подлагани на натиск, за да пращат децата си на градина. Михаела Джоргова подчерта, че е необходим задълбочен дебат по темата. 
Цялата дискусия чуйте от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Матео Салвини

Матео Салвини e оправдан по случая “Open Arms”

Съдът в Палермо оправда Матео Салвини по случая "Open Arms", когато бе вътрешен министър през 2019-а година. Тогава той забрани на спасените от кораба "Open Arms" 147 имигранти да слязат на остров Лампедуза. Това стана след намеса на прокуратурата, която започна разследване. Салвини бе оправдан по обвиненията за отвличане и отказ на официални..

публикувано на 21.12.24 в 15:15

Не откриха бомба в централата на БСП

Приключи проверката след подаден сигнал за поставено взривно устройство в района на централата на БСП на столичната улица "Позитано".  Сигнал за бомба в района на централата на БСП От пресцентъра на МВР уточниха, че не са открити съмнителни вещи или други материали в района на проверката. Сигналът е бил получен към 11 часа. Това наложи да..

публикувано на 21.12.24 в 14:47

"Коледен автобус" ще радва столичани

На 22, 26 и 29 декември, от 15:00 до 19:00 часа, в центъра на София ще се движи безплатна атракционна автобусна линия "Коледен автобус". Начална и крайна спирка на линията ще бъде съществуващата спирка „пл. Св. Ал. Невски“ до Националната галерия "Квадрат 500". Маршрутът на автобусите в центъра на града включва още 25 други спирки, като цялата..

публикувано на 21.12.24 в 14:43

Мотористи, преоблечени като Дядо Коледа, преминаха по улиците на София

Стотици софийски мотористи от "София райдърс" влязоха в ролята на Дядо Коледа, Снежанка и джуджета като се включиха в традиционното "Коледно мото каране" в помощ на домове за деца в неравностойно положение. "Шейна няма, само мотор, само еленчето, тази година го правим по-скоро да разведрим обстановката в града, да заредим хората, с малко по-празнично..

публикувано на 21.12.24 в 14:39

ЕК не установи нарушения по споразуменията на българската страна с "Боташ"

ЕК прекрати разследването по споразуменията на българската страна с турската енергийна компания "Боташ" без да установи нарушения. Това съобщиха официално от Брюксел. Еврокомисията трябваше да провери дали споразумениенията нарушават конкурентните правила на енергийния пазар.  Европейската комисия разследваше сделката между българските компании..

публикувано на 21.12.24 в 14:35

Пазарджик ще тегли нов кредит от 19,5 милиона лева

Пазарджик ще тегли нов кредит от 19,5 милиона лева, за да се разплати със задълженията към фирмите, партньори на общината. Пет милиона лева ще бъдат вложени в създаването на общинско предприятие по чистота. След два неуспешни опита решението за нов кредит бе прието с 26 гласа. 10 съветници се въздържаха, двама гласуваха против. Заместник- кметът..

публикувано на 21.12.24 в 13:58
доц. Наталия Киселова

Доц. Наталия Киселова: В последните дни има усилия за правно-политически провокации

" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и Инспектората. Те трябва да бъдат извадени пред скоби, защото мнозинството, което трябва да подкрепи, е по-сериозно ." Това каза пред БНР председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова. В..

публикувано на 21.12.24 в 13:50