Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още за идеята задължителната предучилищна подготовка да започва от 4-годишна възраст

| обновено на 16.11.17 в 13:37
Снимка: Радио ВИДИН

Една от най-обсъжданите идеи, свързана с образованието у нас - предучилищната подготовка да стане задължителна от 4-годишна възраст на децата, за което настояваха депутати от ГЕРБ още от първото правителство на Бойко Борисов, поставя отново на дневен ред предаването "Хоризонт до обед".
В интервю за предаването председателят на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова, която беше част и от екипа на просветното министерство,  заяви:
По съвсем скорошни данни, с които имах възможност да се запозная, се оказва, че нямаме пълен обхват на децата и на 6, и на 5 години... Наистина трябва да се стремим към 100% обхват на 5 и 6-годишните и, според мен, едва тогава, когато се анализират причините за по-малкия обхват да се премине към следващата стъпка.
Да, действително, това беше една идея, която обсъждахме с родителски организации, с учителите още през първия мандат на ГЕРБ, но, както знаете, това беше и една от отстъпките, които направихме, когато приемахме  Закона за предучилищното и училищното образование.
Темата отново е на дневен ред и аз се надявам наистина да се проведат отново достатъчно на брой дискусии с всички заинтересовани страни, така че да няма притеснение, да сме сигурни, че общините разполагат с необходимата база. Да сме сигурни, че не просто въвеждаме една мярка, а сме направили анализ на предходните такива - имам предвид обхватът на 5 и 6-годишните, на програмите.

По повод на отвореното писмо, в което над 40 неправителствени организации изразяват несъгласието си с идеята за задължителна предучилищна за 4-годишните, Милена Дамянова отбеляза, че трябва да се подходи изключително внимателно: Така че родителите да бъдат спокойни, а и в крайна сметка да постигнем резултатите, които си поставяме. В много държави децата започват детска градина дори и някъде и училище, както е в Англия, на 4-годишна възраст. А тук говорим за детска градина. 

Знаете, че в София непрекъснато родителите имат своите възражения, че в някои райони на столицата няма достатъчен брой места за децата на 3 и на 4 години, така че има желание от страна на родителите. Аз лично смятам, че със самостоятелната форма на организация, която записахме в Закона, също се дава възможност на тези родители, които искат сами да се грижат за децата си, да го правят. Но всяко едно решение - след дискусии, беше категорична Дамянова. 

Ваня Трайкова, която е държавен експерт в Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН съобщи, че 6-годишните деца, които са в момента в детските градини са  55 819, което означава, че 80% от малчуганите от тази възрастова група са обхванати от системата на образованието, а при 5-годишните процентът е по-висок - около 83%. 

Темата коментираха в ефира на "Хоризонт" и представители на неправителствени организации - Михаела Джоргова от Асоциация "Общество и ценности" и Николай Дренчев от Националната мрежа на родителите. Дренчев обясни защо са против идеята за задължителна дeтска градина от 4 години. Той коментира:
Чухме обясненията на чиновниците какъв процент е обхванат от 5-годишните и техните апетити към 4-годишните деца, но ние не чухме отговора на основния въпрос и той е: Защо тези деца трябва да бъдат обхванати в детските градини?  Ние разбираме, че това е апетит на министерството, тъй като в условията на обезлюдяване на България те изпитват все по-голяма нужда от суровина -  тоест от деца. И поради тази причина очакваме скоро да пожелаят и двегодишните и и едногодишните да бъдат в техните институции, защото това е основание за бюджета  - за по-добър бюджет.  Но аз не виждам по никакъв начин как натикването на още деца в претъпканите софийски детски градини по някакъв начин ще подобри качеството на обучението, което те твърдят, че предприемат там. Всъщност там никъде няма никакъв процес на обучение, там има един процес на оцеляване, в който оцеляват децата, оцеляват и учителките, които имат единствената цел просто да предадат вечерта всички деца живи и що-годе здрави обратно на родителите им. 
Няма никакви научни изследвания, които да твърдят, че раната институционализация на децата в детски градини по някакъв начин подобрява тяхното бъдеще и тяхното представяне в живота, подчерта Дренков, като допълни. 
Но няма как каквито и да било научни аргументи - дори и да са верни, дори да се цитират някакви изследвания, които да покажат, че по-добро представяне на децата ще има, ако започват от четири, три, две или от една година да попадат в институциите, това по никакъв начин не би трябвало да отнема правата на родителите да решават бъдещето и начина, по който тези деца попадат в образователната система.
Като подчерта, че министерството не се отнася към децата като към "суровина" Ваня Трайкова каза, че има данни, че деца, които са посещавали 2 години детски градини, имат по-добри образователни постижения, но призна, че основна целева група на идеята за задължително присъствие и на 4 годишните в образователните институции са децата от малцинствата -  за да не останат извън системата. 
Николай Дренчев беше категоричен: Не може това, което е добро за някой, да бъде административно налагано като добро за абсолютно всички родители, в абсолютно всички населени места, в абсолютно всички случаи!
Михаела Джоргова коментира: Говорим за задължителни детски градини, а всякакви алтернативни форми, включително родителските кооперативи, остават извън Закона. По този начин наистина не само се изземват правата на родителите да решават, понеже родителите са тези, които имат право да определят, да избират образованието на своите деца. И държавата следва да закриля майчинството, а не да го изземва с такива услуги от задължителен характер. И действително в тази възраст изследванията сочат, че децата имат нужда по-скоро от индивидуална работа, от много обич и подкрепа, и от лично внимание, отколкото наистина да са в една група с още 30 деца.
Ваня Трайкова опонира, че има предвидена самостоятелна форма за родителите, които искат сами са се грижат за децата си, но Джоргова каза, че на практика това се осъществява трудно и нерядко родителите са подлагани на натиск, за да пращат децата си на градина. Михаела Джоргова подчерта, че е необходим задълбочен дебат по темата. 
Цялата дискусия чуйте от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната

Средната пенсия на хората, които са се пенсионирали до 1 година преди навършване на изисквана възраст, но имат необходимия стаж, е в по-висок размер от пенсията, получавана от изпълнилите едновременно условията и за стаж, и за възраст. Данните на Националния осигурителен институт показват, че средната пенсия за стаж и възраст през този месец е 835 лева,..

публикувано на 10.02.25 в 15:42

МФ преотвори емисия 3-годишни ДЦК

Министерството на финансите (МФ) преотвори емисия 3-годишни ДЦК, която беше пусната в обращение на проведения на 20.01.2025 г. аукцион. Емисията е деноминирана в лева, с падеж 22.01.2028 г. и годишен лихвен купон от 2,75%, съобщиха от МФ. 300 млн. лв. нов дълг бяха поети чрез емисия 3-годишни ДЦК Обемът на емисията в обращение беше..

публикувано на 10.02.25 в 15:37

Мъж загина при ремонт на асансьор в Банско

Мъж от Бачево загина при трудова злополука в Банско, предаде БГНЕС. 40-годишният мъж е извършвал ремонтни дейности на товарен асансьор, когато е затиснат от него. Мъжът е издъхнал на място в хотела, където е обслужвал съоръжението. Прокуратурата и инспекцията по труда са сезирани за случая, станал тази сутрин.

публикувано на 10.02.25 в 15:28
Александър Богоявленски

Александър Богоявленски: Дрон в района на летище е умишлен акт - или от незнание, или от идиотщина

Дроновете имат защити, които не им позволяват да летят в района на летищата, т.е. в случая става въпрос за умишлен акт . Това каза пред БНР Александър Богоявленски , професионален пилот, бивш журналист в "Хоризонт". " Хипотезите са две - полетът да е бил осъществен от деца или хора, които не знаят до какво биха довели техните действия, а втората..

публикувано на 10.02.25 в 15:23
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган (вляво) и министър-председателят на Малайзия Ануар Ибрахим (вдясно) пристигат за публична лекция в Путраджая, Малайзия, 10 февруари 2025 г.

Ердоган: Имаме нужда от нов световен ред, за да решим проблемите на икономиката, дипломацията, сигурността

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който е на посещение в Малайзия, заяви, че е необходим нов световен ред, който да отчита интересите на ислямския свят, наброяващ над два милиарда души,  предават турските медии, цитирани от БТА. Не може да има мир, спокойствие и развитие на човечеството там, където няма справедливост. Не може да има..

публикувано на 10.02.25 в 15:11

Няма официално уведомление, че САЩ ще наложат мита на стоки от ЕС

Засега няма официално уведомление, че Съединените щати ще наложат допълнителни мита на стоки от ЕС. Това каза говорителят на Еврокомисията Улоф Гил по повод изявлението на американския президент Доналд Тръмп, че ще обложи целия внос на алуминий и стомана с 25 на сто. Същевременно той подчерта: "Ние сме против неоправданите бариери..

публикувано на 10.02.25 в 15:06

Фармацевтичният съюз иска още 2 млн. в бюджета на НЗОК за аптеки в труднодостъпни места

България е на четвърто място в Европейския съюз по брой аптеки на глава от населението. Проблемът е в неравномерното им разпределение и твърде големият им брой в икономически атрактивните райони у нас.  Данните представиха от Българския фармацевтичен съюз. Днес организацията отбелязва 18 години от създаването си. Ръководството й постави..

публикувано на 10.02.25 в 14:56