"Бременните да използват само йодирана сол", препоръчва проф. Анна-Мария Борисова, председател на Българско дружество по ендокринология и началник на Клиника по ендокринология и болести на обмяната в УМБАЛ "Софиямед":
"В търговската мрежа се разпространява хималайска сол, розова сол, черна сол. В момента има известно увлечение, което трябва добре да се разбере от населението, че не е в негова полза. Има химически анализи на хималайската сол, които показват, че тя съдържа около 15-20 пъти по-малко йод, тоест, ние поставяме нашето население в риск отново да се стигне до йоден дефицит, отново до заболявания от гуша и поставяме на риск раждането на здрави и умни деца. Изграждането на мозъка на детенцето зависи от това дали майката произвежда достатъчно щитовидни хормони, а синтезът на тези хормони зависи от това дали майката има достатъчен внос на йод".
"Има страни, при които няма дефицит на йод във водата и храните и дали ще приемеш йодирана сол, или хималайска сол не е от значение за здравето, но България е наистина рискова страна", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" проф. Стефка Петрова, специалист по хранене и диетика:
"Ние сме предимно планинска страна, с много планини, с много бедна на йод почва. Неслучайно в България има национална стратегия, която вече десетилетия наред се реализира - за повсеместно йодиране на солта. Което означава йодиране на солта за цялото население, за пряка консумация, а също йодирана сол, която се използва при храненето на животните".
Българското население е рисково за развитието на йод дефицитни състояния, като особено рискови са периодите на бременността, обобщават експертите.
"В периода на пубертета потребностите от йод също са високи и недостатъчният прием на йод заради приема на нейодирана сол може да доведе до компенсаторно увеличаване на гушата. Много деца след това остават за цял живот с този козметичен дефект, макар той да не води до хипотиреоидизъм", изтъкна проф. Стефка Петрова.
"Хималайската сол е по-вкусна заради микроелементите, но техните количества са толкова минимални, че нямат значение за здравето и статуса на микроелементите в организма", категорична е тя.
Йодираната сол трябва да се слага в края на процеса на готвене, съветват още специалистите. Тя трябва да се съхранява на тъмно и в стъклени съдове, за да не намалява съдържанието на йод.
За хранителни цели трябва да се предлага само йодирана сол, отбеляза и Румяна Йорданова, началник отдел в Дирекцията за контрол на храните в Агенцията по безопасност на храните. На един щанд в търговските обекти са пакетите и с йодирана, и с нейодирана сол, което обърква потребителите. За целта експертите предлагат нейодираната сол да се предлага адекватно етикетирана и на отделен щанд.
Нейодираната сол в търговските обекти и складовете е пакетирана извън страната, сочи тематична проверка на Агенцията от септември миналата година.
Още акценти по темата слушайте в звуковите файлове.
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
Почти хиляда бивши и настоящи пилоти от армията на Израел публикуваха писмо, в което искат от властите да приемат като свой приоритет освобождаването на останалите в ръцете на "Хамас" заложници, дори ако това означава боевете срещу групировката да спрат. Управляващите остро осъдиха исканията. "Хамас" предупреди Израел да не опитва да върне..
В днешно време един човек, който смята да се занимава с бизнес и особено ако мисли да го прави на международно ниво, трябва да разбира от всичко . Това каза пред БНР Робърт Желязков от фондация "Дари време" , лектор в Мастър клас за предприемачи, който ще се проведе на 12-и април в София. "Преди около 15 - 20 години, когато се правеше бизнес,..
Между 125 и 200 милиона лева са необходими, за да се увеличат с 15 процента заплатите в 7-8 рискови сектора. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първия в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Секторите, в..
22-годишният Стилиян Петров-младши, британски гражданин, син на легендарния полузащитник на Селтик и Астън Вила Стилиян Петров, който носи същото име, е решил да се насочи към политиката. Той ще участва на предстоящите местни избори като кандидат на "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж, съобщи "Дейли мейл", позовавайки се на..
Германия се очертава като една от силите в ЕС, която, без да се конфронтира излишно със САЩ, ще отстоява европейските интереси . Това каза пред БНР политологът доц. Иво Инджов. Според него има доста амбициозни точки в споразумението за съвместно управление на консерваторите и социалдемократите в Германия. "Това е възможното решение за..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..