Истанбулският музикален фестивал е в разгара си. Тазгодишното издание започна на 23 май и ще продължи до 12 юни. Фестивалът се провежда за 46-и пореден път, а лайтмотивът през 2018-а е „Семейни връзки“.
Защо избраният надслов е за семейните връзки? Йешим Оймак обяснява:
„Довели сме изпълнители от едни и същи семейства – съпрузи, бащи и синове или дъщери, братя и сестри. Знаем, че слушането на музика или свиренето правят хората щастливи и ги свързват. Учените твърдят, че така се увеличава нивата на ендорфина – хормона на щастието. Когато изпълнявате музика заедно, имате еднаква цел. Изпълнявайки еднаква пиеса, дишате заедно, наслаждавате се на музиката заедно и тогава това е колективно усилие – да превърнете нотите в реалност, в музика.“
Местата на провеждане на концертите будят любопитство. Ефруз Чакъркая, помощник-директор на фестивала, пояснява: „Използваме различни местоположения в града, някои са исторически обекти, които използваме за пръв път тази година. Имаме концерт в синагогата „Неве Шалом“, историческата жп гара "Сиркеджи", Музеят на техниката „Рахми Коч“. В рамките на серията от концерти „Музикален път“ ще използваме църкви и синагоги, намиращи се в кварталите "Каракьой" и около кулата Галата. Друг интересен проект е, че ще използваме Капалъчаршъ (големия покрит базар) за втори път тази година за концерт с традиционна музика - Мелодиите на Истанбул.“
Както навсякъде, и тук има трудности – предимно липсата на концертни зали с подходяща акустика и финансовите проблеми. Основен „дом“ на фестивала е църквата „Света Ирина“, превърната в джамия след завладяването на Константинопол от османците. Липсата на зали обаче довежда до провеждането на концертите във всички тези исторически забележителности или неочаквани места. "Така се използва характера на града като естествена среда, което добавя много добри турски характеристики и идентичност.“- добавя директорката на фестивала Йешим Оймак, която изразява надежда, че „Турция и България са съседи и съм сигурна, че съществуват много възможности да си сътрудничим и да обменяме идеи. В края на краищата, да бъдеш съсед означава да споделяш еднаква култура. До момента не сме имали възможност да работим заедно с нашите български колеги, които организират фестивали, но бихме били много щастливи да ги видим занапред на нашите събития и да намерим пътища за сътрудничество и съвместна работа в бъдеще.“
Българското участие в Истанбулския музикален фестивал тази година е в лицето на композиторката Добринка Табакова, чийто Концерт за две пиана и оркестър беше в програмата за 5 юни в концерта на Амстердамската симфониета, а цигуларката Зефира Вълова е лидер на ансамбъла за старинна музика "Il Pomo d'oro", който партнира на оперната певица Джойс ДиДонато в проекта ѝ "Във война и мир", получил престижната награда ECHO Klassik 2017.
Още интересни подробности за звездните гости и новаторските проекти на тазгодишния Истанбулски музикален фестивал чуйте в кореспонденцията на Мариян Карагьозов в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...