Истанбулският музикален фестивал е в разгара си. Тазгодишното издание започна на 23 май и ще продължи до 12 юни. Фестивалът се провежда за 46-и пореден път, а лайтмотивът през 2018-а е „Семейни връзки“.
Защо избраният надслов е за семейните връзки? Йешим Оймак обяснява:
„Довели сме изпълнители от едни и същи семейства – съпрузи, бащи и синове или дъщери, братя и сестри. Знаем, че слушането на музика или свиренето правят хората щастливи и ги свързват. Учените твърдят, че така се увеличава нивата на ендорфина – хормона на щастието. Когато изпълнявате музика заедно, имате еднаква цел. Изпълнявайки еднаква пиеса, дишате заедно, наслаждавате се на музиката заедно и тогава това е колективно усилие – да превърнете нотите в реалност, в музика.“
Местата на провеждане на концертите будят любопитство. Ефруз Чакъркая, помощник-директор на фестивала, пояснява: „Използваме различни местоположения в града, някои са исторически обекти, които използваме за пръв път тази година. Имаме концерт в синагогата „Неве Шалом“, историческата жп гара "Сиркеджи", Музеят на техниката „Рахми Коч“. В рамките на серията от концерти „Музикален път“ ще използваме църкви и синагоги, намиращи се в кварталите "Каракьой" и около кулата Галата. Друг интересен проект е, че ще използваме Капалъчаршъ (големия покрит базар) за втори път тази година за концерт с традиционна музика - Мелодиите на Истанбул.“
Както навсякъде, и тук има трудности – предимно липсата на концертни зали с подходяща акустика и финансовите проблеми. Основен „дом“ на фестивала е църквата „Света Ирина“, превърната в джамия след завладяването на Константинопол от османците. Липсата на зали обаче довежда до провеждането на концертите във всички тези исторически забележителности или неочаквани места. "Така се използва характера на града като естествена среда, което добавя много добри турски характеристики и идентичност.“- добавя директорката на фестивала Йешим Оймак, която изразява надежда, че „Турция и България са съседи и съм сигурна, че съществуват много възможности да си сътрудничим и да обменяме идеи. В края на краищата, да бъдеш съсед означава да споделяш еднаква култура. До момента не сме имали възможност да работим заедно с нашите български колеги, които организират фестивали, но бихме били много щастливи да ги видим занапред на нашите събития и да намерим пътища за сътрудничество и съвместна работа в бъдеще.“
Българското участие в Истанбулския музикален фестивал тази година е в лицето на композиторката Добринка Табакова, чийто Концерт за две пиана и оркестър беше в програмата за 5 юни в концерта на Амстердамската симфониета, а цигуларката Зефира Вълова е лидер на ансамбъла за старинна музика "Il Pomo d'oro", който партнира на оперната певица Джойс ДиДонато в проекта ѝ "Във война и мир", получил престижната награда ECHO Klassik 2017.
Още интересни подробности за звездните гости и новаторските проекти на тазгодишния Истанбулски музикален фестивал чуйте в кореспонденцията на Мариян Карагьозов в звуковия файл.
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..
Филмът "Стадото" на режисьора Милко Лазаров ще открие тази вечер 38-ото издания на фестивала "Киномания" в зала 1 на НДК. "Стадото" е филм за различния човек и отношението на обществото към него. Премиерата на филма по кината ще бъде през февруари следващата година, когато ще започнат и неговите прожекции. Третият пълнометражен филм на Милко..
Участието в конкурси за поезия не е най-важното нещо за нас, но ние се уважаваме взаимно като хора и като поети по душа и перо, споделиха за "Нощен Хоризонт" Ана Цанкова и Диана Юсколова . Повод за гостуването им е тяхното съвместно четене на поезия в Делта блус бар в София утре, 13 ноември . Двете дами освен че се познават добре, разказаха, че..
Художникът Греди Асса открива днес новата си изложба "През времето" в арт галерия "Нюанс". " Изкуството ще ни скрепи, това е лепилото - няма друго. Трябва да си отваряме повече очите, да се вглеждаме, да се втренчваме в другите", каза той в интервю за БНР. "Времето няма никакво значение. Има значение само това, което правиш, това, което..
"Тази песен се появи в труден за мен момент, нейният живот е доста дълъг, сподели за "Хоризонт" певицата и пианистка Елина Дашина за най-новата си песен "Do not let it go". Композиторът Боян Христов прави нов аранжимент на песента "Do not let it go". Боян Христов подготвя първия си солов албум Елина Дашина записа много различен..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..