Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цацаров с пълна подкрепа за българските граничари, разследвани за смъртта на турски бракониер

Снимка: БНР

Главният прокурор Сотир Цацаров обеща подкрепа на българските граничари, разследвани за смъртта на турски бракониер и ги увери, че до екстрадицията им в Турция няма да се стигне.

Обвинител номер се срещна с вече бившия граничар Михаил Цонков и с тримата му колеги - Николай Костов, Николай Петков и Живко Петков, които все още са в системата на МВР, за да изрази уважението и благодарността си към тях. Това каза говорителят му Румяна Аранудова:

"Получиха увереност за това, че прокуратурата ще съдейства в този процес. Получиха увереност за това, че съществува Конвенцията за екстрадиция, която българската държава я е подписала с резерва да не предава свои граждани, и това няма да се случи и не може да се случи".

Става дума за случай от преди десет години, когато турска лодка навлязла в българските води. При опит за арест на бракониери,  Цонков прострелял смъртоносно единия от тях. 

В момента върви процедурата, по която на българските граничари се връчват обвинителния акт и събраните доказателства.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Кюстендил

Продължава акцията за кръводаряване в Кюстендил

Над 10 души са дарили кръв за пострадалите при трагедията в кюстендилската болница от тази сутрин, сред тях е и жител на Босилеград. В районната болница могат да даряват доброволци от 9-те общини в региона - кръвният център в Дупница е закрит преди две години, а не може да бъде осигуряван допълнителен екип, каза за БНР завеждащият отделението..

публикувано на 19.03.25 в 17:35
Палестинец сред разрушенията в къща, поразена от израелски въздушен удар в град Газа, северната част на Ивицата Газа, 19 март 2025 г.

Срещу представителството на ООН в Газа е извършена атака, има поне една жертва

ООН обяви, че по представителството ѝ в Ивицата Газа е имало атака. Изпълнителният директор на Агенцията на ООН за изпълнение на проекти Хорхе Морейра да Силва потвърди за една жертва сред персонала: "Колега от ООН е убит в Газа вследствие на експлозия в Деир ал-Балах, където се помещава службата ни в анклава". Представителят на ООН не..

публикувано на 19.03.25 в 17:31

Протест на ресторантьори в Монтана

Увеличаването на ДДС на 20% вече се усеща. Няма клиенти, правим съкращения. Това заявиха ресторантьори от Монтана, които излязоха на протест с искане да се запази 9-процентната ставка. Собственици на ресторанти и заведения от Монтана са категорични, че няма да могат да продължат да работят, ако се запази 20% ДДС. Над 20 автомобили с..

публикувано на 19.03.25 в 17:25

Медици от психиатричната помощ: Това е протест за бъдещето на здравеопазването!

Работещи в държавните психиатрични болници в Ловеч и село Карлуково протестираха с искания за по-високи заплати и по-добри условия на труд.   Протестът на психиатрите е зов за помощ Психиатрията в криза Психиатриите са “задният двор” на нашето здравеопазване Освен увеличение на работните заплати и по-добри условия на труд работещите в..

публикувано на 19.03.25 в 17:19

Депутатите гледат на второ четене бюджета на НЗОК

Парламентът започна второто четене на проектобюджета на Здравната каса. От "Продължаваме промяната - Демократична България" настояват пациентите да бъдат информирани електронно за всяка процедура, която са използвали и е заплатена изцяло или частично от Касата.  Целта е пациентите да имат възможност да сигнализират, ако се окаже, че има фиктивни..

публикувано на 19.03.25 в 17:12
Николай Николов

Николай Николов: Това в Кочани у нас беше през 90-те години на миналия век

В България има хиляди питейни и увеселителни заведения, а дискотеките са 260 и те подлежат на регулярен и тематичен контрол , обясни в интервю пред БНР бившият директор на ГД ПБЗН ген. Николай Николов. "Регулярният контрол означава, че най-малко веднъж в годината се прави комплексна инспекция, а тематичните са по нареждане на ръководството..

публикувано на 19.03.25 в 17:00

Персида Стояновска: На протеста в Скопие се забелязваше повече апатията в хората отколкото гняв

Бързата реакция на органите в Кочани ме радва като гражданин и адвокат. Вярвам искрено, че ще се намерят истинските виновници и ще отговарят пред закона, каза Персида Стояновска , адвокат от Скопие и активен гражданин, в интервю пред БНР. "Трябва да се спазват основните стандарти и правила. Има виновник и самият народ не вярва в системата,..

публикувано на 19.03.25 в 16:42