„Еврейското общество в Букурещ е най-старото. Към днешно време обаче е най-малобройното - под 1 процент. В цяла Румъния, дори не в Букурещ, се оказа, че са по – малко от 50 души. Тази книга я правя заради тях, защото нито един от тях не е историк. Те са били с повече възможности и затова са се развили като интелектуалци. Архитекти, банкери, музиканти, управители на аптеки, лекари. Останалите сефаради са обикновено са от най-старото поколение. За съжаление, наскоро даже почина един известен архитект, както и една актриса. Много от тях нямат деца. Наследниците им не се припознават като сефарадски евреи. А и затова те не поддържат и традицията. Сефарадската общност лека – полека, както виждате, изчезва, а с нея - и споменът за нея... В книгата има информация за личностите, бизнесите им, архитектурата. Опитахме се да обхванем по малко от всичко. Възможно е това да провокира и други изследователи да се опитат да намерят повече данни. За нещастие, в архивите няма много документи. Даже нямаме снимки. Имаме, примерно, доста известна група от банкери, която е допринесла доста сериозно за Румънската академия на науките и румънските университети със стипендии и награди. Има доктори с принос към развитието на медицината. Една интересна история е за един 17-годишен сефарадски евреин, който отваря книжарница за книги втора ръка, и така поставя началото на империя - чрез създадено издателство прави румънската и чуждоезиковата литература по-достъпни за хората. Книгите по онова време са били много скъпи. А той намерил начин да ги печата и продава по-евтино".
Посланикът на Румъния Н.Пр. Йон Гъля отбелязва интересната българска връзка в книгата за сефарадските евреи в Румъния.
„Има много връзки между сефарадски евреи от България, регон Русе, и тези от Румъния в рамките на миналото. Надявам се, че изследването в тази книга и изследването, което ще продължи, ще успеят да покажат интересни неща“.
Доктор Фелисия Валдман потвърди:
„В книгата се говори за трима сефарадски евреи, родени в България през 19 век и заминали за Румъния. Регистърът на сефарадското гробище в Букурещ показва, че много голяма част от тях са били родени в България - в Русе, Стара Загора, други в София. Те са се преместили да живеят в Румъния през 19 век, защото виждали и повече възможност да развиват бизнеса си".
С представянето на книгата беше дадено начало на инициативата "Да открием следите на еврейския принос за историята на България". В интервю за предаването "Хоризонт до обед" дипломатът и музиколог Леа Колен сподели, че се е запознала с изследването на Валдман преди няколко месеца в Букурещ.
„Много ме впечатли, че за една много малка общност, защото сефарадите в Румъния са били някъде 1% от еврейското население се прави едно изследване, което е финансирано от румънската държава, от Букурещкия университет и което е в рамката на тази програма на International remembrance holocost alliance, към която и България има много големи аспирации, за да се запази споменът за културните следи, които са оставили сефарадите в Румъния - огромен институционален ангажимент и от града Букурещ, и от държавата Румъния, от университета и от други институции“.
Коен е била „шокирана“, че сефарадското наследство в България е „огромно“, тъй като българските евреи са основно сефарадски и следите „са видими, но никой не ги забелязва“:
„Това ме накара просто да я извикам в България, разбира се с нашата асоциация и със съдействието на Румънското посолство, за да се покаже един пример как се правят нещата за тези следи“.
В България винаги се говори какво българите са направили за евреите, но никога - какво евреите са направили за своите съграждани – българите, каза Коен и определи това като „стар порок“. Тя посочи че евреите са "отговорни" за качествения текстил, шоколада и появата на тоалетната хартия у нас. Освен това са били и от най-големите благотворители в страната с особен принос в строежа на старопиталища и кухни за бедни.
"Това е творение, това е следа в икономиката, в културата, в архитектурата на София и трябва да се знае кои са създателите на тези следи".Календар за 2025 г. с теми от миналото на града за период от 100 години представи Община Балчик. В него са поместени важни събития от Кримската война до 1944 г. Календарът е кратка версия на излезлия по-рано фотоалбум "Един век визуална история Старият Балчик 1850-1945". Календарът, който ще стигне до партньори, приятели и институции у нас и в..
Бизнесът настоява за диференциран подход при увеличението на заплатите в бюджетния сектор. Повече пари трябва да се насочват приоритетно към недофинансираните сфери, а доходите да растат поетапно през годината, смятат работодателите. Обратният подход създава предпоставки за ръст на инфлацията. Бюджетът трябва да дава приоритет на увеличението на..
Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че няма да отстъпи пред продължаващите вече месец протести в цялата страна заради срутването на козирката на железопътна гара, при което загинаха 15 души. Александра Томанич: Протестите в Сърбия са коренно различни от предишните Възмущението от трагедията в Нови Сад се разпространи в цяла Сърбия,..
Километрична опашка от автомобили се е образувала на магистрала "Хемус", в посока София, между тунелите "Ечемишка" и "Топли дол". Причината е организацията за пропускане на движението в единствената работеща тръба на тунела "Топли дол", като и в двете ленти се движат коли в посока Варна. След тунел "Ечемишка" движението в посока Варна се нормализира...
Кипърските граждани са в несигурност и стрес заради личните им финанси и недостатъчни спестявания, показва представеният "Индекс на финансовото благосъстояние“ за 2024 г. Общата му стойност е едва 51,4 (при база 100). 57% от участниците в проучването, проведено от "Института за финансово благосъстояние" (Financial Wellbeing Institute), смятат, че..
Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие. Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ..
Кипър ще получи заем от 200 млн. евро от Европейската инвестиционна банка за изграждане и модернизация на пътна инфраструктура, първият транш от който е за 100 млн. евро. Споразумението за него бе подписано в петък в Никозия от министрите на финансите и на транспорта на страната заедно с вицепрезидента на европейската финансова институция..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..