Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът на радиосимфониците Марк Кадин:

Жалко, че бяхме подготвили само три биса за концерта в Сеул

Преди концерт умът ми трябва да е пълен с информация извън нотите, казва музикантът

Марк Кадин
Снимка: БНР

С изключителен успех премина първият концерт на Симфоничния оркестър на БНР в Сеул. В една от най-престижните концертни зали в света радиосимфониците с главния диригент Марк Кадин изпълниха на 27 ноември произведения на Бизе, Дворжак, Лехар, Пучини и Рахманинов.

„Три пъти на бис ме направиха много горд с българската музикална култура“, коментира извънредният и пълномощен посланик на Република България в Сеул Н. Пр. г-н Петър Андонов.

„Един от тези бисове бе „Ръченица“ на Петко Стайнов, който бе приет с голям ентусиазъм от корейската публика“, каза диригентът Марк Кадин в предаването „Хоризонт до обед“. Той изрази съжаление, че оркестърът е бил подготвен само за три биса, тъй като с настойчивите си аплодисменти публиката е искала повече и е посрещнала изключително топло и ентусиазирано музикантите ни. Въпреки минусите на часовата разлика, те са свирили с най-висока степен на концентрация и с максимума на възможностите си, разказа диригентът.

"Корейците са много интересни, много работят, може би имат само десет дни в годината почивка, от шест часа сутринта са на улицата", сподели още от впечатленията си Марк Кадин. Той отбеляза, че концертът е в Сеул е бил в модерната, „изключителна и перфектна“ зала Lotte Concert Hall, завършена миналата година, направена по всички правила на акустиката. Залата в град Дегу – част от турнето на оркестъра, също е била много хубава. 

„Бяхме щастливи да свирим там“, каза Кадин и обясни, че корейската публика е успяла да чуе изпълнения на произведения на Бетовен, Пучини, Офенбах и Чайковски, както и Осма и Девета симфония на Антонин Дворжак, който е много популярен и обичан там. Програмата в Сеул е завършила с Осма симфония на Антонин Дворжак, която българската публика чу първа на откриването на празничния 70-и концертен сезон 2018/2019.

Следващият концерт на Симфоничния оркестър на БНР с любими руски валсове е на 7 декември от 19:30 часа в зала „България“. Билетите вече са разпродадени, интересът е огромен. „Програмата на концерта е антология на руския валс – от Глинка до края на XX в.“, допълни Кадин, като посочи, че ще бъдат изпълнени и произведения на Чайковски, Прокопиев, Глазунов, Шостакович, Свиридов, Дунаевски, Хачатурян. Любителите на валса ще могат да гледат концерта директно на сайта на интернет радио Бинар, а програма „Христо Ботев“ на БНР ще излъчи пълен запис на 28 декември от 19:20 часа.

Работният ми ден е такъв, че по цял ден съм обграден от партитури, сподели главният диригент на радиосимфониците Марк Кадин. "Чета много в подготовката на следващите програми. Не само ноти. Трябва да зная всичко за всеки композитор, за всяка творба, която свирим. Ако ние свирим някоя симфония, аз чета много за тази симфония, за този период на живота на композитора. Трябва да зная контекста. Умът ми трябва да бъде пълен с информация извън музиката."

"Всяко наше излизане на сцената е много отговорно за нас", уверява Марк Кадин. В момента симфониците записват диск с композиции от Панчо Владигеров във връзка със 120-годишнината от рождението му. Според Кадин, целта е да се излезе от познатите рамки и да се запише "нещо различно, нещо трудно, защото той има невероятно трудни творби", които е невъзможно да бъдат подготвени за една-две репетиции. Ако млад студент или любител на музиката желае да чуе записи на Владигеров, няма такива - отбеляза диригентът. "Има някакви записи с много лошо качество и е абсолютно невъзможно в 21 век да използвам тези стари записи. За следващите поколения трябва да има документално отразяване на творбите на Владигеров", убеден е Кадин. 

За новата година той пожелава на колегите си музиканти "здраве, бистър ум и философски поглед към живота". 

Чуйте цялото интервю в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Ваня Пешева

Артис - софийският фестивал за класическа музика и изкуства

На 30 април от 19 часа в зала 9 на НДК ще бъде открито третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис”. Началото ще бъде поставено с клавирен концерт на надарени деца - възпитаници на Национално музикално училище “Любомир Пипков” - София, и изложба с творби на талантливи млади художници от Частното училище по..

публикувано на 26.04.24 в 18:16
Маестро Георги Димитров пред Симфоничния оркестър на БНР

Музикална рядкост: "Стабат матер" от Шуберт ще звучи на софийска сцена

Името на доайена сред българските диригенти Георги Димитров присъства много активно в концертните афиши и в звукозаписния план на Симфоничния оркестър на БНР през този сезон. На 26 април от 19 часа в зала "България" маестрото ще ръководи концерт под мотото "В навечерието на Великден". За подходящо настроение преди Страстната седмица ще допринесе..

публикувано на 26.04.24 в 13:34
Елиана Лилова

Франция във фокуса на One Dance Festival 2024

Фестивалът на танците в Пловдив започва на 10 май . Билетите за 16-ото издание на One Dance Festival вече са в продажба. Все още има билети, като по повод на Международния ден на танца – 29 април, ще има 30% намаление за всички билети, закупени след 20 часа вечерта. Това каза пред БНР Елиа Лилова – директор на One Dance Week. Спектаклите..

публикувано на 26.04.24 в 10:25
Антонина Бонева

Антонина Бонева отбелязва с концерти 40 години педагогическа дейност

В петъчната вечер, на 26 април, в Централния военен клуб от 19 ч. именитата наша пианистка и преподавателка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София Антонина Бонева ще отпразнува 40 години педагогическа дейност. На сцената тя ще бъде с четирима свои ученици. Всеки от тях ще е солист на Симфониета София с диригент Свилен Симеонов,..

публикувано на 25.04.24 в 17:58
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36