Загубили сме способността да виждаме хубавото около себе си. Нека хората, които правят аморални постъпки, се замислят как ще погледнат децата си след 20 години. Каквото правим сега, жънем плодовете в бъдеще.
Такова е мнението на 33-годишният Стилиян Иванов - работник в плевенска болница, който в навечерието на Нова Година предотвратява вандалски акт срещу една от новите забележителности на града - скулптурата на жабки на фонтана на главната улица.
Всичко се случва по следния начин на 28 декември:
"Разхождахме се с един приятел по главната, въпреки дъждовното време. Видяхме някакви момчета около жабките. Стори ми се странно някой да си прави селфита в тъмното и влажно време в 9:30 вечерта. Видях, че едното момче искаше да изкърти горната жабка. Видяха ме и спряха. Обадих се на 112 – обясних как изглеждат, на каква възраст, как са облечени. От Второ РПУ изпратиха автомобил", разказва Иванов.
Жабките са любими на плевенските деца. Техни автори са творческото семейство Убавка Тончев и Константин Симеонов-Костика. Причината е фонтанът „Жабки“, съществувал на същото място и премахнат заради сегашната водна каскада.
„Идеята беше на съпруга ми, Костика. Да върнем някакъв спомен за тези жабки. Не ни се искаше да повторим предишните и затова създадохме нова композиция и я дарихме на децата на Плевен. Жабката с гердана е моя. Общата е жабката с папионката. Вандалите посегнаха на жабката на Костика", разказва Тончев.
„Опитахме се в тях да вложим емоции, нещо разведряващо за средата. Същевременно да носи сантимент за нас и радост на децата“, допълва Костика.
Двамата скулптори преживели тежко новината за посегателството и смятат, че 33-годишният спасител на жабката е бил пренебрегнат при отразяването ѝ.
Самият Стилиян смята, че нищо съществено не е направил и си пожелава хората да са по-добри. Той познава авторите и това е още една причина да реагира в ситуацията.
Целия репортаж чуйте от прикачения звуков файл.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..