Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човекът, който спаси новите "жабки" на Плевен

Снимка: Община Плевен

Загубили сме способността да виждаме хубавото около себе си. Нека хората, които правят аморални постъпки, се замислят как ще погледнат децата си след 20 години. Каквото правим сега, жънем плодовете в бъдеще.

Такова е мнението на 33-годишният Стилиян Иванов - работник в плевенска болница, който в навечерието на Нова Година предотвратява вандалски акт срещу една от новите забележителности на града - скулптурата на жабки на фонтана на главната улица.

Всичко се случва по следния начин на 28 декември: 

"Разхождахме се с един приятел по главната, въпреки дъждовното време. Видяхме някакви момчета около жабките. Стори ми се странно някой да си прави селфита в тъмното и влажно време в 9:30 вечерта. Видях, че едното момче искаше да изкърти горната жабка. Видяха ме и спряха. Обадих се на 112 – обясних как изглеждат, на каква възраст, как са облечени. От Второ РПУ изпратиха автомобил", разказва Иванов.

Жабките са любими на плевенските деца. Техни автори са творческото семейство Убавка Тончев и Константин Симеонов-Костика. Причината е фонтанът „Жабки“, съществувал на същото място и премахнат заради сегашната водна каскада.

„Идеята беше на съпруга ми, Костика. Да върнем някакъв спомен за тези жабки. Не ни се искаше да повторим предишните и затова създадохме нова композиция и я дарихме на децата на Плевен. Жабката с гердана е моя. Общата е жабката с папионката. Вандалите посегнаха на жабката на Костика", разказва Тончев.

„Опитахме се в тях да вложим емоции, нещо разведряващо за средата. Същевременно да носи сантимент за нас и радост на децата“, допълва Костика.

Двамата скулптори преживели тежко новината за посегателството и смятат, че 33-годишният спасител на жабката е бил пренебрегнат при отразяването ѝ.

Самият Стилиян смята, че нищо съществено не е направил и си пожелава хората да са по-добри. Той познава авторите и това е още една причина да реагира в ситуацията.

Целия репортаж чуйте от прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15