Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разруха и забрава тегнат над Венета Ботева един век след нейната смърт

4
Единственият белег върху сградата, че в този дом са живели Венета и Иванка Ботеви, е разцепена през средата паметна плоча, поставена от признателни жители на Велико Търново през 1948 година
Снимка: Здравка Маслянкова

На 27 февруари се навършват 100 години от смъртта на Венета Ботева - съпругата на поета-революционер Христо Ботев. Във Велико Търново, където е родена и живяла Венета Ботева с дъщеря си Иванка, за семейството напомня разцепена паметна плоча върху дома им. Къщата, която е паметник на културата, се руши, а приземният етаж е превърнат в склад.
   

Венета Ботева напуска този свят на 72 години, унижена и забравена от свободна България. 100 години след смъртта ѝ забравата е не по-малка. В дома й на улица „Митрополит Панарет Рашев“, носеща името на вуйчо ѝ, разрухата е повсеместна.

Огромната къща в началото на стария град във Велико Търново е с типичната архитектура на Следосвобожденска България, паметник на културата, но е в окаяно състояние. Вторият етаж е видимо необитаем, от фасадата падат парчета мазилка. Част от първия етаж е превърнат в склад, пълен с непотребни вещи и стотици касетки с празни бутилки. До него е хранителен магазин, който държат възрастните собственици на къщата на Венета и Иванка Ботеви., които отказаха да коментират за програма „Хоризонт“, споделяйки само, че им е трудно да преживяват, камо ли да направят ремонт на имота. Преди десетина години изгорял покривът на къщата на Венета Ботева, за ремонта собствениците теглили кредит, който още изплащат, коментираха само те.

Община Велико Търново може само да дава предписания към собствениците, коментира арх. Донка Колева - главен експерт в общинската дирекция „Култура“:

„Къщата е декларирана за архитектурна културна ценност в списъците на НИНКН 1980 и 1985 година. Категорията, понеже е свързано с живота на Иванка и Венета Ботеви, е от местно значение. Ние трябва да се отнасяме със съответната почит и към архитектурата, и опазването на тези сгради. Както изисква законодателството, ние правим предписания, но от моята дългогодишна практика мога да кажа, че понякога е невъзможно собствениците, поради възрастта и липсата на достатъчно средства да извършат веднага ремонтите“.

Единственият белег върху сградата, че в този дом са живели Венета и Иванка Ботеви, е разцепена през средата паметна плоча, поставена от признателните търновци през 1948 година. 

Докато поддръжката на сградата е задължение на собствениците, то състоянието на паметния знак е отговорност на Общината, уточни архитектът:

„Има едни програми, по които ние обхождаме, имаме мониторинг на тези плочи, но ето сега вие съобщавате за това и мисля, че ще вземем необходимите мерки да проверим плочата и, ако има нарушени текстове, нечетливост, да бъдат възстановени, защото това си е един вид признание какво се е случвало в този дом“.

Къщата на Венета и Иванка Ботеви не е прецедент, но общината и държавата са безсилни да опазят старините, коментира още архитект Колева“ 

„В законодателството няма форма, с която ние насила бихме казали на тези собственици да напуснат сградата, ако не могат да я поддържат. За разлика от законодателството в европейските държави, където има такъм механизъм и хората доброволно отстъпват, предават или продават имота и вземат друг, който е по техните сили и възможности“.

След последните вандалски прояви, които оскверниха гроба на Иванка и Венета Ботеви във великотърновския парк „Дружба“, доброволци и общината се задействаха и възстановиха паметната плоча и снимките на двете жени в живота на Христо Ботев.

Как гледат на сегашното състояние на къщата на Венета и Иванка Ботеви великотърновци и туристи, както и подробности – можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33