Депутатите отложиха дебата по предложението за финансови санкции на народни представители при безпричинно отсъствие при формиране на кворума или при 3 поредни или общо 5 пленарни заседания в месеца. Парламентът започна работа с кворум от 128 народни представители. Депутатите от БСП не присъстват в залата.
Председателят на правната комисия в НС Данаил Кирилов каза:
"Отлагане за момент, в който ще сме готови с доклада по проекта за решенията, ние подготвяме доклада във формат като за второ четене, но вие знаете, че Правилникът се приема с едно четене, така че ни е необходимо още техническо време за подготовката на доклада".
Има пет проекта на решение за промяна на Правилника на Народното събрание, провокирани от решението на БСП да напуснат парламента под условие. Депутати от квотата на НФСБ предлагат при неоправдано отсъствие от три поредни или общо пет пленарни заседания на месец, народните представители да остават без заплати, без клас „прослужено време“, а представителните разходи за парламентарната група да намаляват пропорционално. От ГЕРБ предлагат при констатирано неоправдано отсъствие от поименна проверка на кворума да се прави удръжка в размер на 750 лева от месечното възнаграждение.
От ВМРО настояват преизчисляване на заплатите да става само веднъж годишно към 1 юли по швейцарското правило, както и на депутат, който не е участват в повече от половината регистрации в рамките на един месец и в повече от половината поименни проверки, без уважителна причина – да му се удържат две трети от месечната заплата.
За трето обсъждане остава и проект на решение на БСП за замразяване на депутатските заплати на нивото от края на миналото Народно събрание – в размер на 2976, без сумата да подлежи на преизчислява на всеки три месеца спрямо средната работна заплата за страната.
Парламентарната правна комисия реши тази вечер народните представители да остават без заплата, ако отсъстват 3 поредни или общо 5 пленарни заседания в месеца. Това стана с приетите на първо четене промени в Правилника на НС, внесени от Националния..
Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл". Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да..
Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България". Той се организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на..
Българските институции закъсняват със създаването на органи за контрол на цените. Това каза президентът Румен Радев по време на форум на списание "Икономист" днес в София. "Убеден съм, че българското правителство ще вземе необходимите мерки за..
Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите. Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на..
Някои деца във Великобритания започват занятия в предучилищна възраст, без да са способни да изкачват стълби, а други използват американизми в речта си, което се дължи на прекалено дългото време, прекарано пред екрана, било то на телефон, таблет,..
Инвестирането е модерният начин за спестяване. Това обясни пред БНР Георги Захариев, финансов консултант, изпълнителен директор и съосновател на Финансовата академия. 73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят..
Изпращането на военнослужещи части от европейски армии в Украйна не се е обсъждало , коментира в интервю за БНР евродепутатът Андрей Новаков, член на новосформираната комисия по отбрана в Европейския парламент. Няма държава, която да е в..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..