Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Дронзина: Оттеглянето на Назарбаев е прецедент, но той запазва значителни лостове

Снимка: БГНЕС

Оставката на Нурсултан Назарбаев като президент на Казахстан след близо 30-годишно управление е изненада само за тези, които не следят политическите процеси в на централноазиатската държава. Това заяви днес пред БНР проф. Татяна Дронзина – преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той предупреждаваше няколко пъти, че ще се оттегли, докато не го направи, каза тя в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“.

Проф. Дронзина посочи, че 30 години да си на власт в държава като Казахстан не е лесна работа.

Бившата съветска република е 9-а по площ в света, богата на петрол и природен газ и разположена по т.нар. Път на коприната. Там се пресичат интересите на САЩ, Русия и Китай, а и устройството ѝ е по-различно - кланово.

„Назарбаев направи прецедент, тъй като той е първият ръководител, президент на централноазиатска страна, който се е оттеглил от властта“, каза проф. Дронзина. И припомни, че Ислам Каримов е останал до смъртта си на власт, така е било с Туркменистан (Сапармурат Ниязов) в Туркменистан, а в Киргизстан е имало насилствена смяна на президенти.

Тя посочи, че оттеглянето на Назарбаев е доста условно, защото запазва много правомощия, включително като председател на Съвета по сигурността, който има и конституционни функции от няколко години, и председател на управляващата партия.

„Значителна част от лостовете остават в негови ръце“, каза проф. Дронзина.

Тя нарече временния президент Касъм-Жомарт Токаев до произвеждане на избори през 2020 г., който бе председател на горната камара на парламента, „доста компромисна фигура, приемлива за различните кланове, конкуриращи се за власт, включително в семейството на Назарбаев“.

Проф. Дронзина предположи, че Путин е бил предупреден за оттеглянето на Назарбаев и посочи разговора между двамата след обявяване на оттеглянето във вторник.

Тя смята, че перспективите пред Евразийския съюз не са блестящи, като това не е свързано с оставката на Назарбаев, който бе един от инициаторите за създаването му, а по-скоро с това, че се оказа едно немного жизнеспособно създание.  И прогнозира в средносрочен план 5-10 години възраждането на централноазиатската интеграция – на Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан и Туркменистан.

Според нея Казахстан ще запази многовекторната си политика на равна отдалеченост или близост спрямо САЩ, Русия и Китай, но в дългосрочна перспектива азиатският вектор ще става все по-силен.

Проф. Дронзина, която следи процесите в Казахстан от 2006 г., а за последен път е била в страната през декември миналата година, включително в район, където и има 12-хилядна българска общност - етнически българи, каза, че те заслужават по-голямо внимание от страна на българската държава.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52
Илюстративна снимка - разрушено съоръжение за зърно в Павловка, Украйна, събота, 22 юли 2023 г.

Русия е унищожила складове в Украйна и продукти, предназначени за износ за Азия и Африка

При днешната си ракетна атака срещу черноморското пристанище Пивденни, Русия е унищожила складови съоръжения и земеделски продукти, предназначени за износ за Азия и Африка, съобщиха украинските власти. Пристанището е било поразено с няколко ракети, които предизвикали и пожар. Президентът на Украйна Володимир Зеленски използва случая, за да..

публикувано на 19.04.24 в 22:46

136 конгресмени подкрепиха законопроекта за нов пакет американска помощ за Украйна

Законопроектът за новия пакет американска военна помощ за Украйна в размер на почти 61 милиарда долара получи подкрепата на повечето членове на Камарата на представителите преди утрешното гласуване. Съюзниците в НАТО ще предоставят на Киев още системи за противовъздушна отбрана В хода на процедурно гласуване тази вечер в Камарата на..

публикувано на 19.04.24 в 22:11

Премиерът е уверил посланика на САЩ, че изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй" е сред приоритетите на правителството

България и Съединените щати имат ползотворно сътрудничество в общите проекти от взаимен интерес, които ще допринесат за постигане на енергийната сигурност.   Това е становището на премиера Димитър Главчев и посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, изразено на среща в Министерския съвет.  Правителствената информационна служба уточнява, че по време на..

публикувано на 19.04.24 в 22:06
Асен Василев

Василев: Сделката с "Боташ" е изключително неизгодна

Има два възможни сценария за България по сделката "Боташ" – да се водят преговори с турската компания, или да се прекрати договорът, ако той противоречи на европейското законодателство. Това заяви Асен Василев в Благоевград, където лидерите на Продължаваме промяната провеждат среща с членове и симпатизанти на партията.  НС реши: Министърът..

публикувано на 19.04.24 в 21:54