Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цачева сезира главния прокурор и антикорупционната комисия за апартамента си

Ал. Ненков: Не може да се говори за "поправка Артекс" в промяната на ЗУТ

Сграда ВСЕЛЕНА на ул. „Юрий Гагарин“ в София се намира зад бившето кино „Изток“.
Снимка: БГНЕС

Правосъдният министър Цецка Цачева е сезирала тази сутрин главния прокурор и антикорупционната комисия във връзка с апартамента си. Тя е поискала да бъдат извършени всички проверки за придобития от нея имот. Цачева е настояла резултатите от проверката да бъдат публично оповестени:

"Като бъдат проследени средствата, с които е придобит имотът и установено има ли конфликт на интереси с фирмата продавач, има ли злоупотреба с власт, както и други нарушения, при договорните ми отношения с фирмата продавач! Готова съм да сътруднича на проверките! Давам съгласието си да бъде разкрита единствената сметка, с която разполагам! Нямам офшорни сметки, нямам търговски дружества, нямам свързани лица, с които при властовите ми позиции да съм имала контакти. До приключване на проверките и съответните резултати няма да коментирам повече! Повтарям, цената е за имот в груб строеж".

Според информации в медиите, Цачева се е сдобила с имот в сграда, построена от фирмата "Артекс". По-изгодно от същата фирма са закупили имоти също лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, зам.-министърът на спорта Ваня Колева и депутатът Вежди Рашидов. Други публикации намекват, че в полза на компанията през 2017 е променен ЗУТ.

Не може да се говори за "поправка Артекс" при промяната на Закона за устройство на територията, категоричен е един от вносителите -депутатът от ГЕРБ Александър Ненков. Той поясни, че законът няма ретроактивно действие и не е сигурен, че строителната фирма се е възползвала от някакви облекчения.

"Що се отнася до конкретния проект, нито има някакво отношение към този обект. Спорно изобщо дали има отношение законопроектът към съответната фирма и съответния обект, така че „поправката Артекс“ ми звучи не много коректно. По-скоро е подвеждащо! Напротив, аз лично се запознах, не са се възползвали. Законът няма ретроактивно действие! Никъде не е описано това нещо! Не е въпрос на закон дали те са се възползвали или не. Аз казвам, че в закона никъде не е описано, че важи с някаква задна дата, напротив, той е имал идеята „оттук занапред“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Кърджали почетоха паметта на загиналите си връстници от Кочани

С минута мълчание ученици от училище "Петко Рачев Славейков" в Кърджали почетоха загиналите техни връстници в македонския град Кочани. Към тях се присъединиха и учители.  Облечени в черни дрехи, те излязоха в голямото междучасие и пуснаха в небето 17 черни балона. По тяхна информация толкова са загиналите в дискотеката деца от местното училище "Люпчо..

публикувано на 18.03.25 в 14:31

ЦИК изпрати писмо до кмета на столичния район "Триадица"

Централната избирателна комисия взе решение да изпрати писмо до кмета на столичния район "Триадица" Димитър Божилов заради конкретна секционна избирателна комисия. От видеозаписа от видеонаблюдението става ясно, че бюлетините, с които се гласува, са прибрани в синя торба, а не в определения с решение на ЦИК бял чувал, оповести..

публикувано на 18.03.25 в 14:17

Състоянието на лекуваните у нас пострадали от Кочани остава тежко

Състоянието на пострадалите при инцидента в Република Северна Македония, настанени за лечение в България, остава тежко, съобщи Министерството на здравеопазването. Осемте пациенти, настанени за лечение в "Пирогов", са на апаратна вентилация и остават в реанимация.  Транспортираха за лечение в Загреб двама пациенти, пострадали при пожара в..

публикувано на 18.03.25 в 14:06

Евакуация в сградата на Районния съд в София заради сигнал за бомба

Сигнал за бомба е получен в Районния съд в столицата. Евакуирани са служителите. В момента се извършва оглед от полицията.

публикувано на 18.03.25 в 14:01

Иван Христанов: Има координиране за овладяване на храната и оттам за контрол на вота

Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на земеделието Иван Христанов, лидер на партия "Единения". "Има координиране между законопроекта на Министерството на земеделието и предложението на Делян Пеевски за магазини в пощите . Задавам си въпросът..

публикувано на 18.03.25 в 13:59

Евакуираха служителите на Районния съд в София заради сигнал за бомба

Сигнал за бомба е получен в Районния съд в столицата.  Евакуирани са служителите.  В момента се извършва оглед от полицията.

публикувано на 18.03.25 в 13:58

През лятото се очаква бедствено положение в община Стралджа заради безводие

Липсата на достатъчно валежи през зимата и загубите на питейна вода по мрежата, вероятно ще доведат до обявяването отново на бедствено положение в община Стралджа през това лято. Търсят се нови водоизточници, но включването в мрежата преминава през дълги процедури, обясняват от ръководството на общината. В момента във всички 22 населени..

публикувано на 18.03.25 в 13:47