Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ал. Кашъмов: По нито едно дело срещу откази на училища не са присъдени адвокатски разноски

Директори на училища организираха подписка за промяна на Закона за достъп до обществена информация

Александър Кашъмов
Снимка: Ани Петрова, БНР


Директори на училища у нас организираха подписка с искане за промяна на Закона за достъп до обществена информация. Те настояват да се определи точен регламент при искането и подаването на информация, тъй като според тях сега частни лица злоупотребяват и източват образователната система чрез съдебни дела. Практика е писма с искания за информация да се изпращат в учебните заведения в почивните и ваканционни дни и така неволно се получава мълчалив отказ, който води до съдебни процедури. Подписката се подкрепя от Съюза на работодателите в системата на народната просвета и ще обхваща цялата страна.

„Подписката се организира с оглед на това да се даде гласност на тази практика и най вече да се предприемат законодателни промени, за да може да се въведат някакви правила и да се избегне злоупотреба с практика, която по принцип е много полезна. Очевидно се злоупотребява с това и поради тази причина подписката цели точно това. Надеждата е законодателят да обърне внимание на тези сигнали и да се намери начин наистина Законът за достъп до обществена информация да изиграе своята позитивна роля, а не да бъде използван за нечисти цели“, обясни директорът на училището в с. Паталеница Никола Колев.

Вчера просветният министър Красимир Вълчев посочи, че ако такива искания бъдат получени в извънработно време, следва да бъдат заведени в първия работен ден и оттогава започва да тече срокът. „Въпросът не е задължително да минава през промяна в закона. Ще намерим някакъв технически механизъм, така че от една страна да защитава училището, а от друга страна и всички искащи обществена информация“, каза министърът.

В предаването „Преди всички“ Александър Кашъмов – ръководител на правния екип на Програма „Достъп до информация“, посочи, че за 2018 и 2019 г. има 49 съдебни дела в административните съдилища срещу откази на училища, като 41 от тях са били решени през тази година. Той подчерта, че по нито едно от делата не са присъдени адвокатски разноски нито в полза на училищата, нито против училищата. Източване на системата няма, категоричен е експертът.  

През 2018 г. има решени общо 8 дела по откази на училища и детски градини. По 4 от тях са присъдени разноски в полза на училищата, а по 2 дела са присъдени разноски в полза на заявителите, каза Кашъмов.

Той отбеляза, че в област Пазарджик, откъдето идва искането за законодателни промени, никога не е имало дело заради отказ на училище да предостави обществена информация. По думите му през всичките години има 28 дела в административния съд в Пазарджик срещу откази, но те не са на училища.

„Ние не констатираме никакви практики на злоупотреба със Закона за достъп до информация. По отношение на присъжданията на разноски по такива дела ние сме алармирали, но в обратна посока. Тогава заявителите, в това число журналисти, бяха осъждани от страна на министерства и други институции да плащат за това, че са поискали в полза на обществото информация, но тя не им е била дадена. Тази практика в последните години поутихна. Съдилищата прилагат правилно закона“, коментира Александър Кашъмов.

През 2018 г. законът беше орязан драстично, припомни той и добави:

„Сега в една предизборна ситуация – точно когато обществото най-много се нуждае от информация, какво институциите правят в наш интерес, е много опасно да се подемат едни такива неосновани на факти инициативи за промяна на закона. Кой има интерес от такива инициативи? Такъв интерес винаги имат управляващите. Проблемът е при министерствата, които отказват. Управлението е това, което има интерес да крие информацията. Това, което се оказва в България, е, че когато ръководителят на правната комисия, която оряза закона и лиши от защита на правото на достъп до информация българския гражданин, за награда за неговото деяние беше направен министър“.

Експертът подчерта, че у нас срещу подателя на сигнал за корупция след това държавният служител, срещу когото е сигналът, може да води дело за вреди. По думите му именно заради това няма реален механизъм за борба с корупцията:

„Дано ЕС създаде законодателство, което явно ние само по пътя на принудата успяваме да създаваме при нас.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стойчо Стойчев

Стойчо Стойчев: Ще се направи опит този кабинет да се задържи поне година

Може би е време да има някакъв шанс за кабинет , заяви пред БНР политологът Стойчо Стойчев. " Този кабинет ще може да бъде свален във всеки един момент . Има достатъчно гаранции, че партиите вътре взаимно ще се контролират . Няма да бъде леко това управление. Нещата няма да се случват по мед и масло . Никой няма да търпи, ако нещо нередно..

публикувано на 15.01.25 в 09:07

Фалшиви и неоторизирани сайтове предлагат винетки на завишени цени

Платформата, която е оторизиран национален доставчик за винетки, предупреждава, че български и чуждестранни фалшиви и неоторизирани сайтове предлагат онлайн купуване на винетки на по-високи цени и с допълнителни такси. Компанията призовава гражданите да плащат таксата за движение по пътищата ни само от официалните онлайн канали на..

публикувано на 15.01.25 в 08:44

Испанската полиция разби мрежа за незаконно прехвърляне на отпадъци от Италия

Испанската полиция е разбила международна мрежа за незаконно прехвърляне на повече от 40 000 тона отпадъци от Италия в Испания. В рамките на разследването са арестувани 22 души. Органите на реда са се задействали, след като са установили използването на фалшиви документи при транспортирането на необработени отпадъци, предназначени за различни..

публикувано на 15.01.25 в 08:35
Тимчо Муцунски

Муцунски: Евроинтеграцията на РСМ спря заради неизпълнените промени в Конституцията

Министърът на външните работи и външната търговия на Северна Македония Тимчо Муцунски заяви, че евроинтеграцията на Скопие е спряла заради неизпълненото условие за промени в Конституцията. В интервю за телевизия "Телма" той каза и, че трябва да бъде отложено действието на промените, говорейки за изискванията българите да бъдат вписани в..

публикувано на 15.01.25 в 08:17

На кръгла маса в УНСС обсъждат проблемите на земеделските производители за достъп до пазара

Достъпът на българските производители на храни до пазара и проблемите, които срещат, за да реализират продукцията си - ще обсъждат на кръгла маса днес земеделци, преработватели и учени. Форумът ще се произведе в Университета за национално и световно стопанство.  Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет..

публикувано на 15.01.25 в 08:11
Борислав Петков

Борислав Петков по казуса с чумата по овцете: Където има дим, ще има и огън

Работата на временната парламентарна комисия за чумата и шарката по дребните преживни животни се удължава, защото има да изслушва още длъжностни лица, а заради коледните празници е пропуснато време. Това обясни пред БНР Борислав Петков, депутат от МЕЧ и председател на Комисията  Той посочи, че още от първото заседание е констатирал " доста..

публикувано на 15.01.25 в 08:10

Константин Стаменов: Механизмът на компенсации за тока е важен за икономиката

Механизмът на компенсации, който вчера всички подкрепиха в бюджетната комисия, е изключително важен за нормалното функциониране на икономиката.  Това заяви пред БНР председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов в коментар на високите цени на тока, компенсациите за небитовите потребители и..

публикувано на 15.01.25 в 08:09